USUTLUS IuteCrediti juht Tarmo Sild keerulistest aegadest: oleme liiga palju unistanud

IuteCrediti juht Tarmo SildFoto: IuteCredit

Aasta alguse usutluses vaatab kodumaise fintech-ettevõtte IuteCrediti tegevjuht Tarmo Sild tagasi möödunud aastale, räägib suurimatest väljakutsetest ning avaldab, mida ta ootab alanud aastalt kõige rohkem. 

Eelmisel aastal toimus maailmas ja majanduses väga palju ning kohati võis tekkida tunne, et kõik on pea peale keeratud. Kuidas sa eelmise aasta IuteCrediti jaoks kokku võtad?

Ütleksin, et mõningad ebaõnnestumised möödunud aastal on osa meie suurest õnnestumisest. Eelmine aasta oli meile selgelt väga hea aasta. See oli kasvuaasta nii kvalitatiivselt kui kvantitatiivselt. Kvantiteedi all ma mõtlen bilanssi, kasumit ja klientide arvu ning kvaliteedi all seda, kuidas me töötame.

See oli meile hea aasta ka selles suhtes, et viisime lõpuks kõik riigid ühele ja samale IT-platvormile. Jõudsime ühe massiivse investeeringuga olulise vaheetapini. Me loodame seda edasi eskaleerida järgmistel aastatel ja ka uutes riikides.

See oli kindlasti väljakutseterohke aasta. Ma mäletan ühte aastat, kus pidime tegelema sellega, et meil pandi Kosovos riigi poolt suurem summa raha pihta. Arvasime, et halvasti, aga see oli ainult üks riik. Sellele järgnenud aastatel pidime tegelema viiruse sotsiaalmajanduslike tagajärgedega kogu Euroopas ning eelmisel aastal algas sõda.   

Pidime paratamatult tegelema sellega, et on sõda ja kõik on närvilisemad – kliendid, turud. Ka see, et kliendid peavad rohkem maksma energia eest, mis paratamatult mõjutab väiksema sissetulekuga inimeste vabadust osta endale näiteks asju või tarbida teenuseid, mida nad muidu teeksid tavapärases mahus. See kõik kindlasti mõjutas meid, aga me saime hakkama.

Milline on kõige suurem õppetund, mille sa võtad alanud aastasse kaasa?

Üks on kindlasti see, et liiva peale ei tohi mitte midagi ehitada. Ja mõnikord oleme enda äris teinud selle vea, et oleme liiga palju unistanud. Midagi ette kujutanud, eeldanud ja selle võrra kiiremini edasi liikunud. Inimene on selline loom, et oma teadmatuse lüngad täidab ta eeldustega ja tihti nii, et ei pane ise tähelegi.  Aga teinekord on väga kiire edasiliikumine, liiga palju unistusi ja liiga palju eeldamist kokkuvõttes kahjulikum kui see, kui teha asju veidi aeglasemalt. 

Kui paigutada oma mõtted ja kärsitus pikkadesse majandustsüklitesse, näiteks 12-aasta pikkusesse perspektiivi, siis kindlasti tuleb olla konservatiivsem. Ütlen seda täie vastutustundega, kuigi me olime ja oleme jätkuvalt kasumlik ettevõte. See on kindlasti üks asi.

Teine asi, mida tasub rõhutada, on see, et jätkuvalt on erakordselt tähtsad inimsuhted.

Me ei ole alati selles suhtes ise eeskujuks olnud. Ehk siis õppetund on see, et inimsuhteid tuleb harida nagu aeda. Saagikoristus või õite noppimine toimub ainult ühel hooajal. Vaeva tuleb näha neli aastaaega. Siin ma pean silmas suhteid klientidega, suhteid partneritega, suhteid regulaatoritega ja ka suhteid omaenda tiimi sees.

Mida sina alanud aastaks ennustad majanduslikus mõttes?

Et enamik meist teeb läbi kohanemise, mis mõjub alguses ebameeldivalt. Aga kui me sellele ajajärgule tagasi vaatame, ütleme, et see oli hea aeg meie elus, kuna muutusime tugevamaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.