Kuidas kasvatada pangaarvet ehk neli soovitust algajale investorile!

Põhjuseid, miks investeerima hakata, on rohkem, kui üks.Foto: Shutterstock

Jääb mulje, et kõik meie ümber tegelevad investeerimisega. Kes teab kõike aktsiatest, kes väärtustab hoopis võlakirjadesse raha paigutamist. Aga miks nad seda teevad ja kust üldse pihta hakata? 

Esimene samm – vaata üle oma rahaline seis

“Esimene samm peab olema alati oma rahalise seisu ja soovide lahtimõtestamine ja planeerimine,” õpetab Redgate Capitali partner Valeria Kiisk. 

Rahafoorumi blogi autor, finantskoolitaja ja investor Taavi Pertman soovitab alustuseks sõnastada selge eesmärk, miks üldse säästma hakata. Seejärel tuleks üle vaadata oma kulud. “Kõigepealt tasub kokku tõmmata regulaarsete ja suuremate kulude pealt, kus võimalik võit on kõige suurem,” õpetab ta.

Edasi soovitab Pertmann vaadata väiksemaid kulusid, mis on ebavajalikud ja tegelikult ei anna midagi olulist elule juurde. “Kui ka selle järel oleks endiselt vaja rohkem kulusid kokku tõmmata, siis tuleb juba tõsisemalt prioritiseerima hakata. Siin punktis on tihtipeale mõistlikum keskenduda hoopis lisatulu otsimisele.”

Kui säästmise eesmärk ei ole kriitiline – vastasel juhul võetakse kodu käest või arestitakse pangakontod –, siis soovitab Petman liituda 1% väljakutsega ehk igal kuul üks protsent rohkem oma sissetulekutest kõrvale panna. “Selliste väikeste sammudega astudes ei pane tihtipeale isegi tähele, kuidas lõpuks üsna arvestatav osa sissetulekust on kõrvale pandud ja elukvaliteedis pole justkui mingit muutust olnud. Selle lähenemisega kipuvad ebavajalikud kulutused ise vähenema, sest kontol pole “üleliigset” raha enam nii palju.”

Pertman jagas ka viiteid rahafoorumi blogis olevatele õpetustele. Näiteks leiab sealt 40 mõtet, kuidas rohkem raha kõrvale panna, samuti viite 1% väljakutsele ning tema kirjutatud põhjaliku kulude juhtimise e-raamatu

Sellest edasi on oluline mänguplaani loomine. Endalt tuleb küsida, miks ma investeerin, millist riski olen valmis võtma, mis väärtustest/trendidest hoolin, millist piirkonda tahan ja mis varaklassid võiksid portfellis olla. 

“Portfelli üles ehitades peab kindlasti mõtlema selle tasakaalustamisele, et see koosneks erinevatest niinimetatud sektoritest, mis käituvad eri majandustsüklites erinevalt, eriti kui eesmärgid on pikaajalised,” selgitab Kiisk.

Teine samm – alusta väikeste summadega 

Põhjuseid, miks investeerima hakata, on rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaatori Liisi Kirchi sõnul rohkem kui üks. “Raha, mis jääb niisama samale kontole, mida kasutame eluaseme ja toidukulude katmiseks, kulub varem või hiljem lihtsalt ära. Mõistlik on luua süsteem, mis ennetaks raha kogemata ära kulutamist, näiteks alustuseks teha teine konto, kuhu püsimakse või lausa kontonumbri vahetus toetuste saamisel raha turvaliselt varjule kannab,” õpetab ta. 

“Säästmist ja investeerimist tasub alustada ja jätkata ükskõik kui väikese summaga, et keerulisteks aegadeks tagavara luua või lisaraha teenida,” julgustab Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar kõiki investeerima.

Säästmist toetab ka tasapisi kasvama hakanud tähtajaliste hoiuste intressimäärad: mõni aasta tagasi tähtajaliste hoiuste eest tavaks olnud 0–1% asemel pakub nüüd mitu panka 2–3% intressi. “Samuti on võimalik mitme panga/maakleri vahendusel investeerida teenustasudeta mõningatele väärtpaberiturgudele,” lisab Raudsaar.

Investeerimist soovitab väiksemate summadega alustada ka Redgate Capitali valdkonnajuht Peeter Koppel: “Sellist muret, et mõnikümmend eurot on justkui liiga vähe, ei ole enam ammu. Kui sissetulek on alles ja tegeletud on näiteks regulaarse investeerimisega, siis oleks mõistlik seda jätkata – isegi kui tunnet üldse ei ole.”

Kolmas samm – täienda oma teadmisi

Laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori Riin Tuttelbergi sõnul on infot tänapäeval väga palju, mistõttu on algajal investeerimismaastikul raske orienteeruda. “Alustada tuleks mõne podcast’i kuulamisest või raamatu, blogi lugemisest,” jagab ta soovitusi. Nii tekivad eeskujud ning edaspidi saab neid järgides teha esimesed julged sammud.

Kirch lisab, et abiks on ka see, kui disainida oma sotsiaalmeedia nii, et seal jälgitavad kanalid oleksid pigem rahatarkusele suunavad kui kulutamisele ahvatlevad.

Neljas samm – ära usu kiiresse rikastumisse

“Kiiret rikkust lubavad investeeringud on pigem skämm ning tuleks väga hoolega tausta analüüsida,” hoiatab Tuttelberg investeerimishuvilisi. 

“Ära lase esimestest ebaõnnestumistest ennast heidutada ning ära satu esimestest õnnestumistest eufooriasse,” jagas finantsökonoomika doktorikraadiga investor Talpsepp õpetust, mida iga alustav investor järgima peaks.

Talpsepa sõnul on investeerimine tegevus, millega tuleb tegeleda kogu elu ning tihti piisab edukaks olemiseks ainuüksi sellest, kui suutetakse vältida suuremaid lollusi sellel pikal teekonnal.

“Edukaks investoriks olemise mõttelaadiga käib kaasas ka uudishimu. Seega loe, kuula, uuri ja analüüsi nii palju kui saad. Aga lõpuks otsusta ikka ise, mitte ära jää kellelegi teisele lootma,” ütles Talpsepp. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.