7 lihtsat nippi, mis aitavad puhkusereisil raha kokku hoida

Reisil olles on lihtne kaotada ülevaade kuludest.Foto: Shutterstock

Suvi on puhkuste aeg ja enamasti tähendab see, et inimesed võtavad siis ette reise erinevatesse paikadesse, olgu selleks siis kodumaa või mõni lähem või kaugem välisriik. Nutika reisiselli sarja neljandas osas võtame ette rahatarkuse teema. Vaatame üle, milliseid nippe soovitatakse, et reisil olles rahakoti põhja auku mitte kulutada. 

Reisimine võib olla kulukas, olgu selle põhjuseks kõrged kütusehinnad autoreisil või kasvava nõudluse tõttu kallinenud hotelli- ja lennukulud. Kuid reisides on võimalik ka targalt kulutada ja isegi kokku hoida.

1. Paki kaasa vähe asju

See on eelkõige kasulik kui mõelda pagasitasude peale, mida äraantava pagasi puhul maksta tuleb. Lisaks tähendab kergem kohver või seljakott ka seda, et saab lihtsamini ringi liikuda. Seljakotiga on mugav ka ühistransporti kasutada, mistõttu ei ole vaja tellida taksot.

Ning kuidas üldse nutikalt kohvrit pakkida? Tasub võtta kaasa sellised riided, mis kuivavad kiiresti kui neid pesta ja mida saab omavahel mitmete esemetega sobitada. Võta kaasa maksimaalselt üks paar lisajalatseid, mis samuti erinevate riidekomplektidega sobivad. 

Käsipagasiga reisides on üheks plussiks veel see, et ei teki kiusatust kuhjata kohvrisse lugematul hulgal suveniire. 

2. Osta toitu poest või turult

Kohalike turgude ja toidupoodide külastamine võib olla omaette seiklus. Sealt leiab erinevat tüüpi toite, mida ei pruugi kodus proovida saada. Lisaks aitab see säästa lugematute restoraniarvete pealt. Toidupoest millegi kaasaostmisel ei teki ka kiusatust hotelli kohvikust ülehinnatud saiakest osta. 

3. Paki kaasa suupisteid

Kui teil ei ole reisi ajal võimalik käia poes või kohalikul turul, siis on tark pakkida kodust mõningaid asju kaasa. Väga hästi sobivad selleks erinevad valgurikkaid toidud. Heaks variandiks on valgubatoonid, mis tekitavad täiskõhutunde ega võta kotis liiga palju ruumi.

Eeldusel, et on olemas juurdepääs puhtale veele, tasub kaasas kanda ka korduvkasutatavat pudeli. Nii saab vee pealt hoida kokku märkimisväärse summa. 

4. Proovi pääseda lennujaama lounge’i

Üks parimaid viise reisi ajal toidu hankimiseks on lennujaama lounge’id. Paljud premium krediitkaardid pakuvad hüvedena sissepääsu lounge’i, kuhu tavaliselt pääsevad vaid äri- või esimese klassi reisijad. Toidu kvaliteet on salongiti erinev, kuid tavaliselt võite oodata kergeid suupisteid, nagu puuviljad, krõpsud, küpsised ja kohv. Parimates lounge’ides pakutakse mõnikord kõiki eineid Rootsi lauas.

Lisaks toidule on seal tavaliselt lennujaamas pakutavast wifi-st parem ja kiirem internetiühendus. Mõnes salongis on võimalus kasutada dušši, treeningsaali või nautida massaaži. Selleks, et neid mugavusi maksimaalselt ära kasutada, tuleb minna lennujaama varakult. 

5. Mine lennujaama varakult

Varuge piisavalt aega, et lennujaama varakult jõuda. Kui jääte hiljaks, võite sattuda paanikasse ja kutsuda mõne kalli teenusepakkuja takso, kuigi selle asemel võiks sõita lennujaama ühistranspordiga. Samuti tuleb näiteks sõidujagamisteenust kasutades arvestada sellega, et hinnad nendel platvormidel võivad teatud aegadel lennujaama suunduvate liinide puhul olla kõrgemad. Piisavalt aega varudes saab seda aga vältida. 

6. Reisi väljaspool hooaega

Kui on võimalus reisida hooajavälisel ajal, siis lisaks sellele, et säästate raha, on võimalus vältida ka turismihooajal paratamatuks saanud rahvahulki. Näiteks selgus 2021. aasta kevadel läbi viidud NerdWalleti analüüsist, kus vaadati üle 1110 lennupileti hinna, et puhkusehooajal olid need keskmisest oluliselt kallimad, kui muul ajal.

Täpsemalt on lennupiletid puhkusehooajal keskmiselt 41 protsenti kallimad kui muul ajal. Eriti juhul, kui osta need kuni kuus kuud varem. Näiteks kirjutas Insider, et parim broneerimisaken on kolm nädalat kuni neli kuud enne reisi. Just sel ajal langevad piletihinnad kõige madalamale. Meeles tasub pidada ka seda, et pole vahet, mis päeval lennupileteid osta, kuid säästate raha, ostes teisipäeviti ja kolmapäeviti väljuvaid lende. Pühapäevad on lendamiseks kõige kallimad päevad. 

Parim aeg suvepuhkuse lennupiletite ostmiseks on keskmiselt 47 päeva ette. Juuli on kõige populaarsem (ja kallim) suvekuu reisimiseks, samas kui hilissuvel (august ja september) on madalaimad hinnad.

Jõulude ja uue aasta peamine broneerimisaken parima hinnaga lennupiletitele on 21–100 päeva ette.

7. Leia üles tasuta vaatamisväärsused

Isegi reisid kuulsatesse kohtadesse, nagu San Francisco, New York või näiteks Walt Disney World, ei pea rahakott puuga seljas olema selleks, et lõbusalt aega veeta. 

Kuigi suurtes teemaparkides kiputakse tavaliselt paljude atraktsioonide eest veel lisaraha küsima, siis näiteks Disney Worldis on palju tegevusi, mida saab teha tasuta. Kasvõi sõita köisraudteega või vaadata ilutulestikku. 

Lisaks saab enamus maailma suurlinnades võtta ette tasuta jalutuskäike, mille eest ükski giid raha ei küsi. Samuti tasub enne reisi uurida, millised on muuseumide tasud erinevates linnades või ehk korraldatakse seal hoopis tasuta külastuspäevi.
Rubriiki toetab 2008. aastal asutatudEesti fintech IuteCredit. Kontsern pakub järelmakse ja välkarveldusi 100% omanduses olevate tütarettevõtete kaudu. IuteCredit teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias, Bulgaarias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Laenuportfelli toodete tagasimaksetähtaeg on 1-48 kuud, ning tagatisega laenude tähtaeg võib olla kuni 72 kuud. Kontsern opereerib nutitelefoniga toimivaid ATM-e. IuteCrediti missioon on luua klientidele oma rahaasjades erakordne kogemus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.