Tavidi kullablogi

Maailmakuulsad kullatootjad, keda peaksid kindlasti teadma

Austraalia Kangaroo kuldmünt on üks kuulsamaid münte maailmas.Shutterstock

Kui varasematest artiklitest peaks sulle hästi olema teada maailma suurimad kullakaevandused, siis kas oled mõelnud, kes täpsemalt kuldmünte ja -plaate toodavad? Järgnevalt tutvustame sulle kõige mainekamaid ja kuulsamaid kullatootjaid, keda tuntakse ka rahapaja ja mündikoja nime all.

Miks eelistada tuntud tootjat?

Kullahuvilise jaoks võib esialgu tekitada küsimusi, miks peaks sobiva toote soetamisel eelistama just tuntud rahapaja toodet – kuld on ju ikka kuld? Tegelikult on vastus väga lihtne: kui kullakaupmeestele ja eraisikutele on nimi juba tuttav, on toodet hiljem lihtsam realiseerida. 

Tuntud tootja kuldmünti või -plaati müües paistad ka ise seeläbi usaldusväärsem potentsiaalse huvilise jaoks. Seega võiksid sobiva investeerimistoote valikul vaadata just nende kullatootjate poole.

PAMP Suisse

Milline riik meenub sul esimesena, kui mõtled kullale? Suure tõenäosusega on selleks Šveits. Kogu maailma kullast rafineeritakse just Šveitsis aastas keskmiselt 65–75%, mistõttu troonib riik kulla rafineerimise ja investeerimisplaatide valdkonnas kõrgel esikohal. Seega pole Šveits mitte ainult luksuslike kellade, vaid ka maailma kõige kvaliteetsemate kuldtoodete kodumaa.

Šveitsi kõige kuulsamat kullatootjat teatakse nime all PAMP – see lühend Produits Artistiques Métaux Précieux viitab kunstipärastele väärismetallist toodetele. Ja just seda selles rahapajas toodetud kuldmündid ja -plaadid esindavadki: nimelt oli PAMP esimene, kes kuldplaatide tagakülge erinevate motiividega kaunistama hakkas. Rahapaja sai alguse 1977. aastal ning moodne tehas asub Castel San Pietro külas.

Nii PAMP kui teiste Šveitsi mainekate münditehaste tooteid ehib rahapaja ametlik pitser ja tempel “Essayeur Fondeur”, millega kinnitatakse toote puhtust ja kullaproovi vastavust. Seega saab PAMP toote kvaliteedis olla kindel nagu Šveitsi riigi edus.

The Perth Mint

Kui märkad müügil känguru, koaalat või kookaburrat kujutavat kuldmünti, siis tõenäoliselt on see pärit just Austraalias asuvast Perth Minti rahapajast – legendaarsest rafineerimis- ja vermimistehasest, mis rajati juba 1896. aastal.

Austraalia kuldmündid kandsid varasemalt hüüdnime Australian Nugget ehk kullatükk, seda põhjusel, et just Austraalia mandrilt leiti kaevandamise käigus maailma kõige suuremaid kullakamakaid ning neid kujutati ka müntidel, kuid 1989. aastal asendus see kujundus känguruga. Küll aga armastatakse Austraalia kuldmünte kutsuda vahel siiski hellitava nimega Nugget’iks. Nagu nimigi ütleb, asub maailmakuulus rahapaja Perthis.

Münze Österreich

Kui otsid investeerimiseks münti, mille kvaliteet oleks sama tipptasemel, nagu seda on maailmakuulsa Viini filharmooniaorkestri ehk Viini Filharmoonikute kontsert, siis tuleb pöörata pilk rahapaja poole, mil nimeks Münze Österreich.

Tegemist on tõenäoliselt ühe vanima vermimiskojaga, millel on väga põnev sünnilugu: nimelt nägi rahapaja ilmavalgust juba 12. sajandil, kui Inglismaa kuningas Richard Lõvisüda maksis Austria hertsogile enese vangist vabastamiseks tohutu suure lunaraha – 12 tonni hõbedat. Leopold V vermis sellest kogusest omakorda hõbemünte, millega oligi rahapajale nurgakivi pandud.

Münze Österreich asub Austria pealinnas Viinis, mistõttu pole ime, et just Viini Filharmoonikute sümboolikaga mündid on kogu maailmas hästituntud ja populaarsed investeerimismündid.

Valcambi Suisse

Lisaks PAMPile leiab Šveitsist ka teise väga hästi tuntud rahapaja, mis kannab nime Valcambi. Tegemist on maailma ühe suurima väärismetallitehasega, mis on võimeline rafineerima aasta jooksul umbes 2000 tonni jagu väärismetalle – olgu öeldud, et 2020. aastal kaevandati üle kogu maailma 3200 tonni kulda. Muljetavaldav, kas pole?

Valcambi rajati 1961. aastal ning tegutsetud aja jooksul on lisandunud kliente üle kogu maailma, sealhulgas nii jaeinvestoreid kui ka valitsusi, keskpanku ja rahvusvahelisi finantsinstitutsioone. Olgu öeldud, et just Valcambi 100-grammised kuldplaadid on maailmas ühed nõutumad selles kaalus olevad investeerimistooted. Valcambi tehas asub Balerna vallas Šveitsis.

Metalor

Nagu öeldud, ei piirdu Šveits vaid ühe silmapaistva rahapajaga. Nii hoiab PAMPi ja Valcambi kõrval kõrget positsiooni ka mainekas kullatootja nimega Metalor, kus valmivad kuldplaadid, -kangid ja -graanulid, aga ka nätiteks hõbe, plaatina ja pallaadium.

Ka Metalori tooteid iseloomustab Šveitsi kvaliteet, mis tähendab, et kõik sellest rahapajast väljunud tooted on vastavuses Šveitsi kõrgeimate tootmisstandarditega, mille puhtust on kinnitanud nii valitsuse kui ka tootja esindaja. Lisaks on Metalori toodete kvaliteeti täiustanud riigi parimad insenerid. Metalori rafineerimistehased asuvad lisaks Zürichile ka USAs, Hong Kongis, Hiinas ja Singapuris. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.