IuteCrediti blogi

Teejuht laste rahamaailma: kas teadsid, et võid titele pangakonto avada kasvõi sünnitusmajas!

Laste rahatarkus 2. osa

Lapsele võib kassa asemel koguda raha ka pamgakontole.Foto: Shutterstock

Enamikul täiskasvanuist on vähemalt üks pangaarve, paljudel on arve mitmes pangas. Kuidas on lood lastega, kuidas ja kas nad üldse saavad arve avada? Nendele ja teistele laste rahaasjadega seotud küsimustele annavad vastuseid viie Eestis tegutseva panga spetsialistid. Sarja teises osas tutvustavad pangad lastele mõeldud pakette.

Kui alaealiste klientide arv on pankades erinev, siis üks on kõigil ühine – aeg, mil vanem saab lapsele konto avada. “Sisuliselt võib lapsele konto avada kasvõi sünnitusmajas, lihtsalt nimi peaks olema pandud,” selgitas LHV jaepanganduse juht Moonika Maaring

Seda, et lapsele saab pangakonto avada kohe pärast isikukoodi saamist, kinnitasid veel nelja Eestis tegutseva panga kõneisikud. Ka konto avamine lapsele on pankades tasuta. 

SEB-s ja Swedbankis saab lapsele konto avada nii video teel kui ka pangakontoris. Luminori Eesti klienditoe juhi Mari Kõuhkna sõnul peab nende pangas lapsele konto avamiseks praegu veel kontorisse kohale tulema, kuid peagi avatakse ka võimalus teha seda distantsilt. “Ehk kui lapse esindaja on juba Luminori klient, siis saab ta lapsele konto avada interneti vahendusel,” selgitas Kõuhkna.

Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juhi Teet Keremi sõnul on nende juures alaealisele konto avamiseks lapsevanemal või lapse seaduslikul esindajal kolm võimalust. Esiteks võib seda teha pangakontoris. “Teine võimalus on avada lapsele konto klienditoe kaudu kontorit külastamata,” selgitas ta. 

Kolmanda võimalusena saadab panga kliendiks olev lapsevanem internetipanga kaudu pangale teate sooviga lapsele konto avada ja märgib sinna juurde nii lapse nime kui ka isikukoodi. “Seejärel võtab pank vanemaga ühendust ning saadab lepingu digitaalseks allkirjastamiseks.”

LHV-s saab lapsele konto avada nii pangakontoris kui ka internetipangas ja isegi mobiiliäpis. Maaringu sõnul avatakse tihti lapsele konto kohe peale sündi eesmärgiga hakata tema tuleviku tarbeks raha koguma ja investeerima. 

Alla 18-aastasele avab konto tema esindusõigusega vanem, kes on LHV Panga klient ja Eesti kodanik või resident. Konto avamiseks e-tuvastusega on vajalik lapse kehtiv Eestis väljastatud ID-kaart, pass või elamisloakaart. Kui lapsel kehtiv dokument veel puudub, on vajalik lapsevanema dokument.

Pangakaart ei tähenda mündipurgist loobumist

“Coop Panga arvelduspakett Rahn sisaldab tasuta makseid ja pangakaarti. See on lastele tasuta kuni 27. eluaastani,” selgitas Kerem. Pangakaardi saab taotleda vähemalt 6-aastasele ja see saadetakse postiga koju nädala jooksul. 7-aastasele ja vanemale lapsele saab anda ka iseseisva konto kasutamise õiguse. “Peame oluliseks, et vähemalt esialgu saab laps oma rahaasjade korraldamisel tuge ka lapsevanemalt, kes aitab rahatarkust omandada,” sõnas ta ja lisas, et kaaluda võib limiitide seadmist pangakaardile ja internetipangale, mis vastavad lapse ja lapsevanema rahakasutamise kokkulepetele. Neid limiite saab lapsevanem igal ajal muuta kas interneti- või mobiilipangas.

Keremi sõnul ei tähenda pangakaardi ja internetimaksete kasutamine ilmtingimata mündipurgist loobumist. “Hoolega kogutud mündid või naabritädi muru niitmise eest teenitud tasu saab laps soovi korral tasuta oma kontole panna kõigis Coopi kaupluste kassades üle Eesti või sularahaga arveldavates Coop Panga kontorites,” selgitas ta. Samuti saab laps vajadusel kaupluste kassadest või ükskõik millisest pangaautomaadist sularaha tasuta välja võtta. 

Swedbankis saab lapsele tellida pangakaardi pärast 6-aastaseks saamist. Siis saab laps hakata kasutama ka internetipanka ja mobiiliäppi.  

Mobiilirakenduse kasutamiseks tuleb lapse nutitelefoni alla laadida mobiilipanga äpp ja see panga esindusest saadud paroolidega aktiveerida. “Mobiiliäpi ja internetipanga kaudu on võimalik lapsevanemal väga lihtsasti hallata lapse kaardi ja maksete limiite, lubada või keelata viipemakseid ja interneti ostusid,” sõnas Swedbanki noortepanganduse valdkonnajuht Triin Jalakas. Vanem saab määrata seadetes ka näiteks piirangud toimingutele, mida laps saab mobiiliäpis teha. Näiteks lubada lapsel mobiiliäpis vaid kontojääki vaadata.

“Kui lapsel on taskuraha otsas, saab ta seda funktsiooniga “Küsi raha” mobiilirakenduses kiiresti juurde küsida. Samuti saab laps vaadata mobiiliäpist oma kontojääki või näiteks koguda raha läbi Rahakoguja,” tutvustas Jalakas. 

Maisist tehtud pangakaart

SEB-s on lapsele lisaks igapäevapanganduse teenustele tasuta ka Mastercardi pangakaart ja piiramatu arv tasuta pangaülekandeid mobiilirakenduses või internetipangas igasse Eestis asuvasse panka. “Lisaks pakume ainukesena Eestis lastele ka maisist tehtud ISIC kaarti, mis lisaks tavapärastele pangakaardi funktsioonidele võimaldab tõendada oma õpilasstaatus, saada soodustusi ja kasutada seda ühistranspordis ühiskaardina,” selgitas SEB eraklientide segmendi müügijuht Evelin Koplimäe

Kuigi arvelduskonto avamiseks vanusepiirangut ei ole, ei saa alla 7-aastane pangakontot ilma seadusliku esindajata kasutada. “Kooli minnes on alates seitsmendast eluaastast (kui laps läheb kooli 6-aastaselt, siis alates kuuendast eluaastast) võimalik lapsevanemal tellida lapsele pangakaart ning vormistada talle internetipanga leping. Laps saab seejärel alustada teekonda, et hakata oma rahaasju iseseisvalt korraldama,” rääkis Koplimäe. Siiski ei ole lapsel enne täisealiseks saamist võimalik iseseisvalt pangas oma finantsteenuste lepinguid muuta. See peab toimuma lapsevanema pöördumisel.    

Luminor Eesti klienditoe juhi Mari Kõuhkna sõnul saab ka nende pangas tellida lapsele kaardi alates kuuendast eluaastast. “Internetipangas saab lapsevanem muuta lapse ülekande ja kaardi kasutuslimiite ning sisse ja välja lülitada internetioste.”

Lastele oma mobiiliäpp

LHV-s saab vähemalt 6-aastasele lapsele tellida tema esimese pangakaardi mugavalt läbi internetipanga või mobiiliäpis. “Nii on võimalus harjutada ja õpetada pangakaardiga ümberkäimist juba enne, kui laps kooli läheb,” sõnas LHV jaepanganduse juht Moonika Maaring. Vanemad soovivad sageli enne lapse kooliminekut põhitõed ja esimesed praktilised sammud koos lapsega läbi teha, et näidata, kuidas kaardiga maksta ja raha välja võtta, selgitada, mille peale raha kulutada ja millele mitte, miks ei tohiks kellelegi kaardi PIN-koodi öelda jne. 

“Nagu me teame, ajavad lapsed ja noored enamasti asju nutitelefonis, seetõttu oleme teinud ka oma mobiiliäpi just selliseks, nagu lastel tarvis. Seal on sellised vaated ja võimalused, mida lapsel päriselt vaja on ja mis teevad esimeste sammude astumise rahamaailmas võimalikult lihtsaks,” rääkis Maaring. 

Äpis saab laps vaadata kontojääki ja väljavõtet, kontrollida konto ja pangakaardi limiite, kasutada “Küsi raha” võimalust ning soovi korral jälgida, kuidas investeeritud raha kasvab. Kui vaja, saab anda lapsele õiguse teha ka makseid või muuta tema limiite.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.