Kuni 500 eurot võitu! Euroopa Komisjon jagab nippe, kuidas jõhkrat hinnatõusu veidigi leevendada

Pidevalt kallinev elektri- ja küttehind teeb meele mõruks.Foto: Shutterstock

Aina tõusvad toasooja hinnad ähvardavad lüüa augu nii perede kui ka ettevõtete rahakotti, aga mõne lihtsa nipiga on võimalik natukenegi kokku hoida. Vaatame üle, milliseid õpetusi jagab Euroopa Komisjon ja kui palju on neid soovitusi järgides võimalik raha kokku hoida. 

Augustikuised kommunaalarved on pannud rahva taas kihama, sest kõiki huvitab, kui palju maksab üks või teine elektri eest. Kes veel aasta tagasi pääses alla saja eurose arvega, võis tänavu augustis saada mitmesaja eurose arve. Talve ja kütteperioodi saabudes on oodata, et kukrut tuleb hakata kergendama veelgi rohkem. 

Kuna kütte- ja elektriarved on teema, mis puudutab pea igaüht, jagatakse inimestele ka palju nõu, kuidas eesolev talv üle elada ja milliste nippide abil säästa. 

Kas teadsite, et kodumajapidamised toodavad ligikaudu veerandi kogu Euroopa Liidu CO2 heitkogusest ning et kolmveerand kodudes kasutatavast energiast kulub kütmiseks ja jahutamiseks.

Seega on just kodus võimalik nii arvete pealt kokku hoida kui ka kliimat kaitsta, võttes kasutusele alljärgnevad väikesed abisammud. 

Küte ja jahutus

Ärge kuumutage vett üle. Et soojaveeboiler töötaks tõhusalt, seadke selle maksimaalne temperatuur 60 °C peale, soovitab Euroopa Komisjon.

Targalt tuleb kasutada ka termostaati. Kas teadsite, et korter või maja ei lähe kiiremini soojaks, kui termostaat põhja keerata? See mõjutab ainult maja maksimaalset temperatuuri.

Kuuma ilmaga tasub akende ette tõmmata kardinad või sulgeda aknaluugid, et vähendada tuppa paistvat päikesekiirgust, mis ruume kütab. 

Tuba tasub jahutada pigem ventilaatoriga, sest see tarbib palju vähem energiat kui kliimaseadmed.

Isolatsioon

Ühekordsed aknad tasub vahetada kahekordse klaasiga akende vastu. Nimelt väheneb soojakadu tänu topeltklaasidele 50–70 protsenti. Kui topeltklaasidega aknaid pole võimalik paigaldada, siis aitavad hädast välja paksud kardinad või eemaldatavad isoleerivad aknapaneelid, mis vähendavad külma õhu voolu tuppa.

Tuuletõmbus on suur soojuskao allikas. Energiat saab säästa, kui tihendada aknavahed või sulgeda ukse ja põranda vaheline ava. Isegi võtmeaukude kinnikatmine võib mõjuda positiivselt ja aidata soojust hoida.

Isoleerida tasub ka soojaveepaagid, keskküttetorud ja seinaõõnsused. Kui toru on isoleerimata, kiirgab see kallist soojust õue ja raiskab raha. Kui õõnesseina ei ole võimalik isolatsiooni paigaldada, pange radiaatorite taha seinale soojust peegeldavad katted. 

Köögis

Soetage koju energiatõhusad kodumasinad. Paljudel igapäevaselt kasutatavatel kodutehnikaseadmetel, nagu külmikud, nõudepesumasinad ja ahjud, on peal Euroopa Liidu energiamärgis, mis aitab valida energiatõhusa mudeli. Energiamärgiseid on A+++ (kõige tõhusam) kuni G-ni (kõige vähem tõhus). A+++ nõudepesumasin kasutab näiteks poole vähem energiat kui D-klassi nõudepesumasin.

Üle tasub kontrollida, kas ahju uks sulgub korralikult. Kui peate ahju välja vahetama, valige A-kategooria mudel, sest see võib oma tööea jooksul säästa umbes 200 eurot võrreldes D-kategooria mudeliga.

Kui teil on kodus nõudepesumasin, siis ärge peske nõusid käsitsi. Kaasaegsed nõudepesumasinad kasutavad vähem vett ja energiat – enamikul neist on valikus ka ökorežiim. Pange nõudepesumasin tööle siis, kui see on nõusid täis. 

Keeda vett ainult nii palju kui vaja. Jahtunud vett tuleb uuesti soojendada, seega on mõistlik keeta korraga vajaminev kogus vett, sest nii säästate elektrit ja vett. 

Pese pesu nutikalt

Peske pesu ainult siis, kui saate masina täis, kuid samas jälgige, et te ei pane masinasse liiga palju pesu. Selleks tuleb vaadata masina peal märgitud maksimaalselt lubatud kaalu. 

Valige pesu pesemiseks madalaim sobiv temperatuur. Tänapäeva pesuvahendid on nii tõhusad, et enamik riideid saab puhtaks ka madalal temperatuuril. Jätke eelpesutsükkel vahele, kui riided pole väga määrdunud. 

Võimalusel vältige trummelkuivati ​​kasutamist. Üks trummelkuivati ​​tsükkel võib kulutada kaks korda rohkem energiat kui pesumasina keskmine tsükkel.

Säästke elektrit

Vahetage hõõglambid või halogeenlambid energiasäästlikumate vastu. Üks LED-pirn võib selle umbes 20-aastase eluea jooksul säästa elektrikuludelt üle 100 euro.

Lülitage elektrit tarbivad seadmed välja, kui neid parasjagu ei kasutata. Interneti-ühendusega seadmed, nagu nutitelerid, printerid ja mängukonsoolid aastast 2016 või varasemast ajast, võivad ooterežiimis tarbida kuni 80 vatti elektrit. Nende kõigi üheaegseks hõlpsaks väljalülitamiseks võib kasutada ühte mitme pistikupesaga toitejuhet.

Küsige oma energiatarnijalt nutika arvesti paigaldamise võimalusi. Gaasi ja elektri nutikad mõõtesüsteemid võivad säästa kolm protsenti energiatarbimisest.

Mõelge rohelise energia kasutamisele. Enamik energiatarnijaid pakub nn rohelisi elektritariife, mis toetavad taastuvate energiaallikate, nagu tuule- ja päikeseenergia laiendamist. Kui elate oma majas, kaaluge elektrienergia tootmiseks päikesepaneelide paigaldamist. Sellele võivad mõelda ka kortermajade ühistud, kui maja katus on päikesepaneelide paigaldamiseks sobiv. 

Rahvusvaheline Energiaagentuur ja Euroopa Komisjon tõid juba tänavu aprillis välja rea ​​lihtsaid samme, mida inimesed saavad oma energiatarbimise vähendamiseks ja raha säästmiseks astuda. Sel moel saaks säästa nii palju naftat, et täita 120 supertankerit, ja piisavalt maagaasi, et kütta peaaegu 20 miljonit kodu. 

Järgides kõiki Euroopa Komisjoni jagatud soovitusi, võiks tüüpiline Euroopa Liidu liikmesriigis elav leibkond säästa aastas keskmiselt ligi 500 eurot. See summa varieerub olenevalt leibkonna suurusest, asukohast ja ühistranspordi kättesaadavusest. Kui kõik ELi kodanikud järgiksid soovitusi kodus ja oma töökohal, säästaksime aastas 220 miljonit barrelit naftat ja umbes 17 miljardit kuupmeetrit maagaasi.

Keera küte madalamaks ja tööta kodust

Kulude vähendamiseks soovitab Euroopa Komisjon ka toatemperatuuri alandamist, võimalusel kodus töötamist ja auto asemel ühistranspordi kasutamist. 

Kaugtöö soodustamisel on suur roll tööandjatel. Valitsustel soovitati mõelda sellele, kuidas tekitada rahalisi stiimuleid. Näiteks pakuti välja ühistranspordi piletihindade vähendamist, toetuste jagamist päikesepaneelide paigaldamiseks, kodude isolatsiooni parandamist ja üleminekut muudele kütustele.

Tehtud plaani kohaselt säästaks termostaadi 1 °C võrra madalamaks keeramine umbes seitse protsenti kütteks kuluvast energiast, samas kui kliimaseadme seadistamine 1 °C võrra soojemaks võib vähendada kasutatavat elektrienergiat kuni kümme protsenti. 

Lisaks toodi näide selle kohta, kui inimene sõidab iga päev umbes 15 kilomeetrit tööle ja tagasi. Kui viie päeva asemel teha tööd kontoris kaks päeva ja kolm päeva kodust, siis väheneb kütusearve umbes 35 euro võrra kuus, isegi kui võtta arvesse suurenenud energiakasutust kodus. 

Oluline kokkuhoiukoht on ka sõidukiiruse alandamine. Kuna keskmine auto sõidab ELis umbes 13 000 kilomeetrit aastas, võib sõidukiiruse vähendamine kiirteedel 10 kilomeetrit tunnis vähendada kütusearveid keskmiselt umbes 60 euro võrra aastas.

Kuigi kõik eelmainitud summad võivad eraldi vaadatuna tunduda väikesed, moodustavad need kokku juba suurema summa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.