Sisuturundus

Uus investeerimisplatvorm aitab hõlpsalt ja turvaliselt passiivset tulu teenida

Laenudesse investeerimine toob pideva rahavoo.Foto: Shutterstock

Hiljuti üsna vaikselt turule tulnud investeerimisplatvorm Income marketplace pakub võimalust paigutada vaba raha laenudesse. Seejuures on iduettevõtte eesmärk tagada ka mõnekümne kuni mõne tuhande euro suuruse summa mängupanijale samasugune kaitse kui miljoniinvestoritele.

“Kõik küsivad, kuhu investeerida, et raha oleks kaitstud ja samas hea tootlusega. Alati ei ole see kombinatsioon kättesaadav,” ütleb portaali haldaja Income Marketplace juht ja kaasasutaja Kimmo Rytkönen.

2020. aastal turule tulnud fintech ettevõte Income Company arendab järgmise põlvkonna P2P (peer to peer) kauplemisplatvormi Income Marketplace, eesmärgiga pakkuda turvalisemat ja läbipaistvamat investeerimisvõimalust nii suurtele kui väikestele investoritele.

“Lahendame probleemi, kuidas inimesed saaks võimalikult kaitstult laenudesse investeerida. Tahame ka väikeinvestoritele kättesaadavaks teha viisi, kuidas institutsionaalsed investorid laenudesse investeerivad,” sõnab Rytkönen.

Väikeinvestorite raha on paremini kaitstud

Nagu idufirmade puhul ikka, sai idee alguse asutaja omal nahal kogetud murest. “2020. aastal lahvatanud majanduskriisis sai mulle selgeks, et väikeinvestorite raha ei ole turul sugugi kaitstud. Mul õnnestus olemasolevatelt vahendusplatvormidelt oma raha kaotusteta kätte saada, aga teatud hetkel pelgasin, et kaotan suure osa laenudesse investeeritud raha,” avaldab nii Soomes, Poolas kui ka Indoneesias fintech laenuäridega tegelenud ja pikaajalise isikliku investeerimiskogemusega Rytkönen.

Mõeldes, kuidas ühisrahastust saaks teha varasemast paremini, sündiski idee luua P2P ehk eraisikutelt eraisikutele suunatavate laenude vahendamisega tegelev portaal. Income’i platvorm viib omavahel kokku väikeinvestorid, kes on huvitatud seni vaid suurinvestoritele kätte saadavad olnud riskide maandamise meetmetest ja laenuandjad üle kogu maailma, mis pakuvad omakorda tarbimis- ja muid laene oma klientidele. 

Klientide rahapaigutuse turvalisuse tagamiseks teeb vahendusportaal laenuvõtjatele omapoolse põhjaliku riskianalüüsi (due diligence). Lisaks laenu tagasiostukohustusele (buyback guarantee) pakub ettevõte ka omalt poolt rahavoopuhvrit juhuks, kui laenuandja kaotab tagasimaksuvõime.Täiendava meetmena hoitakse klientide investeeringud ettevõtte rahast eraldi. 

Oma suurima konkurendina näeb ettevõte hästituntud ülemaailmset laenudesse investeerimise platvormi Mintos. “Nad on olnud väga edukad ja näinud vaeva, et aga usun, et turul jagub ruumi ka teistele, nagu Income. Usun, et sarnaseid turvalisusmeetmeid kui meil ei paku praegu ükski teine platvorm,” toob Rytkönen välja.

Laenudesse investeerimine toob pideva rahavoo

Income’i portaali kliendina näeb ta nii-öelda tavalist inimest, kes võib juba omada mõnevõrra muid investeeringuid, nagu aktsiad ja krüptoraha, aga soovib oma portfelli hajutada. 

“Aktsiate tootlus on praegu väga kõrge, aga see pole läbi ajaloo alati nii olnud ega saa jätkuma. Ka muude varade väärtus, nagu kuld ja kinnisvara, kõigub üles ja alla. Investeering laenudesse ei ole aktsiaturuga seotud: kui aktsiad kukuvad, et tähenda see laenuportfelli kukkumist,” selgitab Rytkönen.

Teiste varaklasside kõrval ka laenudesse investeerimise eelistena toob Rytkönen välja investeeringu lühiajalisuse ja pideva rahavoo. Tema sõnul ongi paljude väikeinvestorite jaoks meelitav lühiajaline rahapaigutus. 

Portaali kaudu vahendatavad laenud on keskmiselt aastase pikkusega, kuid lühimad neist võivad olla ka mõne kuu või isegi ainult kahe nädalase perioodiga. “Pannes raha GetIncome portaali kaudu laenudesse, käib see küllalt kiiresti ringi. Kui laenuvõtja (end borrower) maksab laenu tagasi, siis see tagastatakse igakuiselt koos intressiga, tekitades pideva rahavoo. Kui sa seda uuesti ei investeeri, koguneb see raha kontole ning selle saab lihtsalt välja võtta,” räägib Kimmo Rytkönen.

“Oleme arvestanud, et keskmine Income’i vahendusel tehtav investeering võiks olla 2000 eurot. Sellise investeeringuga saab teenida 10-12% suuruse tootluse korral 200-220 eurot aastas, mis on juba raha. Meie miinimuminvesteering on 10 eurot, aga sel juhul saadav euro aastas ei tasu eriti investeerimist ära, kuid me tahame anda kõigile lihtsa võimaluse investeerimise alustamiseks.”  

Turule tuleku perioodil pakub portaal investorile 12% aastaintressi. “Oleme oma portaali üles ehitanud eelkõige investorite kaitsmise vaatest. Seega ei jahi me turult kõige suuremat tootlust, vaid kestlikku investeerimisvõimalust. Isiklikult leian, et liiga kõrge intressimäär meelitab investoreid tegema riskantsemaid otsuseid ja ühtlasi muudab laenupakkujatele keeruliseks mõistlikel tingimustel rahastuse leidmise.”

Teretulnud on ka suurinvestorid

Lisaks jaeinvestoritele suunatud Income’i platvormiga tegeleb Income Company ka laenudesse investeerimise vahendamisega institutsionaalsetele investoritele, kellest esimesed on ettevõtet juba testimas 50 000 ja 100 000 euro suuruste summadega. “Ka nemad investeerivad samade tingimuste ja kaitsemehhanismidega kui  väikeinvestorid,” kinnitab Rytkönen.

Income Marketplace võtnud eesmärgiks kasvatada portfell 2022. aastaks 100 miljoni euroni. “See on võimalik tase, aga ükssarvikuks saamiseks läheb veel veidike aega. Kuid kui vaadata, mis toimub USA turul olevate laenuplatvormidega, siis tulevikus on ükssarvikuks pürgida täitsa võimalik.”

Rytkönen usub, et kaugemas tulevikus ei tegutse Income Marketplace ainult laenude vahendamise turul, vaid töötab ühtse platvormina, mis aitab tekitada nii passiivset sissetulekut kui ka pidevat rahavoogu.

Vaata lisa SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.