Spetsialist annab nõu: mida peaks teadma krüptoraha maksustamisest?

Kuna krüptovaldkond on niivõrd uus, tasub selle bürokraatlikul poolel silma peal hoida, sest riigi tasemel pole seni kõik protsessid täpselt paika jooksnud ja kõik olukorrad läbi mängitud. (c) Foto: Shutterstock
Tuletame meelde, et ka krütovaradega kauplejad peavad teenitud tulu deklareerima.Foto: Shutterstock

Ülemaailmne krüptovaluutavaimustus pole jätnud külmaks ka eestlasi ja virtuaalmündiomanikke on meilgi tuhandete kaupa. Kui oled vahepeal tehinguid teinud, aga pole seda nõuetekohaselt deklareerinud, siis maksu- ja tolliametis saab andmeid muuta ka kolm aastat tagantjärgi.

Tegemist on aga niivõrd uudse nähtusega, et riigi tasemel pole seni kõik protsessid täpselt paika jooksnud ja kõik olukorrad läbi mängitud. Seepärast on selles vallas krüptoomanikel mõistlik pidevalt arengutel silm peal hoida.

Kui meedias on vahepeal olnud juttu krüptoga tegelevatelt ettevõtetelt litsentsi äravõtmisest, siis erakauplejad seda kartma ei pea. Juttu on sellistest ettevõtetest, kes teevad tehinguid teiste eest. Isegi kui eraisik loob krüptosse investeerimiseks ettevõtte, siis selleks litsentsi vaja ei ole. 

Tulu mõttes on krüptovaluuta samasugune vara kui maja, auto või väärtpaberid.  Eraldi seda maksuseadustes välja toodud pole ja erinevalt näiteks väärtpaberitest ei saa kasutada investeerimiskontot. Selle puhul kasutatakse kõige tavalisemaid vara maksustamise reegleid. See tähendab, et maksustatakse müügil ja vahetamisel saadud kasumit. 

Eraisikute ja ettevõtete kohustused väga erinevad

Rääkidest deklareerimiskohustusest, siis need on eraisikute ja ettevõtete puhul täiesti erinevad. Reegel on selline, et tulu maksustatakse vaid üks kord.

Ettevõtete puhul läheb maksustamisele kasum siis, kui see dividendide või muul viisil osanikele välja makstakse. See, kuidas see kasum on teenitud, kas kartuleid müües, juuksuriteenust osutades või krüptoga kaubeldes, pole oluline. Kuni teenitud tulu pole ettevõttest välja võetud, senikaua seda tehingut ei maksustata. 

Eraisikute puhul on maksustamisel oluline tuludeklaratsioon. Mingisugust vahepealset deklareerimist maksuseadused ette ei näe. Kuna tehingud tuleb kõik ükshaaval deklareerida, siis tasub mõelda sellele, kuidas seda tehakse. 

Suured platvormid, nagu näiteks Binance, võimaldavad seda teha automaatselt. Aga kui tehinguid ei ole väga palju, siis põhimõtteliselt piisab sellest, kui Excelisse panna kirja tehingu kuupäev, millised tehingud tehti, soetushind ja müügihind või vahetushind.

Millised on eraisikute krüptovara maksustamise üldreeglid?

Soetatud küprovaluuta hinda saab alati arvesse võtta. Deklareeritakse ainult need tehingud, kust saadakse kasumit, juhul kui jäädakse nulli või kahjumisse, siis tehinguid ei deklareerita. Maksumäär on alati 20%. Kahjumit arvesse võtta ei saa ja krüptovara ei ole väärtpaber, mis tähendab, et investeerimiskontot samamoodi kasutada ei saa maksunõuete edasilükkamiseks. Väärtpaberid on defineeritud seaduses ja krüptovara sellele definitsioonile ei allu.

Maksustamise koht on ka oluline. Kõik see, millest mina täna räägin, kehtib siis, kui inimene on Eesti maksuresident ning kõik krüptovara tehingute maksud tuleb tasuda Eestis. 

Kui see teema huvitab sind detailsemalt, siis on mõttekas vaadata maailma suurima krõptovahetusplatvormi Binance’i kodulehelt Hedman advokaadibüroo maksukonsultant Triin Ahveldti üksikasjalikku selgitust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.