Sisuturundus

Plaanid ametit vahetada? Loe edasi, et teada mis variante tasub kaaluda

Telefonioperaator, lüpsja ja lambisüütaja on mõned ametid, mis olid kunagi nii äärmiselt vajalikud kuid ka väga populaarsed. Aga tänapäeval? Muidugi on need ammu kadunud ning nende asemele on tekkinud ametid, mida toona ei osanud ette kujutadagi.

Täpselt samamoodi ei osatud mõnikümmend aastat tagasi ette kujutada seda, mis asi on krediitkaart ja ometigi oleme nüüd juba liikumas edasi krüptoraha juurde. Aga raha kulutamiseks on vaja seda esmalt teenida. Millised ametikohad pakuvad ka tulevikus teenimisvõimalust?

Millest meil hetkel puudu on?

Tööjõupuudusest rääkides mõeldakse esimesena IT maailmale ning programmeerijatele. See pole ka täiesti vale vastus, sest hoolimata IT üsna pikalt kestnud populaarsusest, on ikka veel puudu inimestest, kes oskaksid tegeleda suurandmete, andmekaeve ning andmetöötlusega. Ja samas ei pea mõtlema ainult arvutite maailmale. Omal kohal on ka oskus-, tehnika- ja teadustöötajad.

Pole mingi saladus, et Eestis on pikalt olnud puudus õpetajatest, hooldustöötajatest, logopeedidest, meditsiiniõdedest ning eripedagoogidest. Need on ühed ametid, mida valides jagub alati tööpakkumisi. Tõsi, nendel erialadel on omad murekohad, mis ootavad tähelepanu ja parandamist, ent loodetavasti on muutused üsna pea tulemas.

Karjäärivõimalused käivad koostöös teiste uuendustega

Tulevikutrendid näitavad, et üsna varsti tunneme puudust ka robootikutest, inseneridest ning mehhatroonikutest. Keskkonnasõbraliku lähenemise ning energeetikasektori maailm on jõudsalt lähenemas, ent kõik need vajavad ka oskuslikke töötajaid. Igal juhul võid valikut tehes olla kindel, et tulevikus ei ole probleemiks korraliku sissetuleku tagamine ega vajadusel ka suuremat sorti järelmaks!

Veel üks valdkond, mida ootavad ees märkimisväärsed uuendused ja vajadus innovaatiliste lahenduste järgi, on prügimajandus. Selle alla võib lugeda ka taaskasutuse ning tarbimise üldise vähendamise.

Ja muidugi peavad olemas olema inimesed, kes oskavad leida uusi funktsioone ning lahendusi. Lahenduste leidmiseks kasutavad need tulevased professionaalid teadmisi materjalitehnoloogia-, keskkonna- ja keemiavaldkondadest.

Üks ja kindel karjäär on unustusse vajumas

Vaadates aga seda, kui kiiresti olud muutuvad, peab arvestama ka tulevikuga ning sellega, et me ei pruugi praegu teada kõiki neid võimalusi, mis meile mõnekümne aasta pärast avanevad. Vaid kümme aastat tagasi ei eksisteerinud neid ameteid, mis 2020. aastaks olid kujunenud kõige nõutuimateks. Kes ütleb, et see ei juhtu uuesti?

Isegi kui ametinimetus ei muutu, siis muutub töö sisu ja töö tegemiseks vajalikud oskused. Endiselt on kasulik ühele kindlale alale keskendumine, ent süvateadmiste omandamise kõrvalt peab tunnetama ja oskama teadmisi siduda ka teiste valdkondadega. Võtame näiteks meditsiini – oluline pole vaid inimese keha tundmine, vaid järjest olulisemad on ka füüsikaalased teadmised ning inseneriteadmised.

Seega on vaja mõelda universaalsete oskuste omandamisele. Selliselt pole probleemiks vajadusel ametit muuta, et muutuvate aegadega sammu pidada. Sisulise tähenduse mõtestamine, sotsiaalne intelligentsus, säilenõtkus, virtuaalse koostöö tegemine ning muidugi uue meedia kirjaoskus. Üha olulisemal kohal on täiendkoolitused ning ümberõppevõimalused ning valmisolek neid ka kasutada. 

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.