Kuninganna Elizabeth II hiljutine lahkumine elavate seast tõstatas nii Ühendkuningriigis kui mujal maailmas laialdaselt erinevaid küsimusi – kuna monarhi vahetumine pole just midagi igapäevast, tähendas see muudatuste elluviimist väga paljudel erinevatel tasanditel.
Üks küsimustest on see, mis saab igapäevases kasutuses olevatest rahatähtedest ja müntidest, aga ka investorite huviorbiidis olevatest kuld- ja hõbemüntidest.
Kuningannale kuulub maailmarekord
Kuninganna Elizabeth II-le kuulus uhke maailmarekord – nimelt on teda kujutatud vähemalt 45 erineva riigi valuutal. Tema portree ehib ainuüksi Ühendkuningriigis rohkem kui 29 miljardit münti, samuti ka paljude Rahvaste Ühendusse kuuluvate riikide, sealhulgas Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa valuutatähti. Valitsusaja jooksul on Elizabeth II-st valminud viis erinevat portreed, neist viimane 2015. aastal.
Mis saab aga igapäevases kasutuses olevatest müntidest monarhi surma korral? Kas tõesti kogutakse need korraga kokku ning sulatatakse üles või jäetakse need ringlusse? Kuna monarh pole 70 aasta jooksul vahetunud, on küsimus igati õigustatud, kuna teadmatust esineb sel teemal palju.
Üleminekuprotsess on üpris pikaajaline, mis tähendab, et teatud perioodiks jäävad kindlasti käibele nii Elizabeth II kui ka uue monarhi, veel kroonimata kuningas Charles III profiili kujutavad mündid.
Tulemas on kuninga pildiga kuldmünt
Kuninga kujutise müntidel peab heaks kiitma ja kinnitama ka Charles ise ning septembri lõpus ilmuski avalikkuse ette tema ametlik portree, mis uhiuusi münte peagi ehtima hakkab. Uue kujunduse disainis Briti skulptor Martin Jennings ning foto, mis kujunduse valmimisel inspiratsiooniks oli, valiti välja paljude erinevate seast.
Kullainvestorite jaoks on tekkinud olukord kindlasti väga põnev. See tekitab elevust ka kirglikes numismaatikutes, kuna sellise kujundusega kuldsovrinit ehk Inglismaa kuningliku perekonna münti näeb maailm esimest korda. Samuti saavad uue kujunduse ka paljud teised mündid, mis muidugi ei tähenda, et vanad kuhugi kaoks või oma väärtuse kaotaks. Vastupidi, aja jooksul võib Elizabeth II kujutavate müntide väärtus hoopis tõusta.
Lisaks populaarsetele ja armastatud kuldsovrinitele ehib kuninganna Elizabeth II portree veel paljude teiste kuldmüntide esikülgi. Kõige populaarsem on igal aastal uue kujunduse saav Lunar seeria kuldmündid, mida annab välja Perth Mint ehk Austraalia mainekaim rahapaja. Samuti kujutatakse Elizabeth II portreed ka Kanada kuldmüntide esiküljel.
Kuninglik rahapaja esitleb uusi münte lähitulevikus
Kuninglik Rahapaja ehk Royal Mint, kes uued kuldsovrinid vermib, on üks vanimaid ja hinnatumaid riiklikke institutsioone Inglismaal. Arvatakse, et rahapaja on tegutsenud üle 1100 aasta, tootes selle aja jooksul palju maailmakuulsaid münte. Tänapäeval vermib Royal Mint mitte ainult Inglismaal ringluses olevaid münte, vaid ka rohkem kui 60 teise riigi erinevaid münte.
Kuid millal kuninglik rahapaja Royal Mint ikkagi uusi münte esitleb? Ka see ei juhtu üleöö: uute müntide ilmumiseks võib minna kauem kui paar kuud. Kuningas George VI surma järel 1952. aastal jõudsid uued mündid käibele hoopis järgmisel, 1953. aastal. Seega võime esimesi münte näha alles 2023. aastal.
Britannia müntide osas on aga juba teatatud, et 2023. aasta kuldmündil saab endiselt olema Elizabeth II, sest antud mündid olid kuninganna lahkumise ajal juba tootmises. Samuti on kuninglik rahapaja öelnud, et kuninganna portreedega mündid jäävad endiselt seaduslikuks maksevahendiks, mistõttu ei pea investorid muretsema, et müntide väärtus või staatus muutuks. Seega võib investor rahulikumalt hingata ning jääda põnevusega ootama uhiuut kuldmünti, mille tulekust anname kindlasti jooksvalt märku.