Tavidi kullablogi

Tükike Itaaliat: eriline kuldmünt, millele pani aluse legendaarne perekond

20-liiriseid Umberto I kuldmünte vermiti suhteliselt vähe ning nende müntide põnev ja värvikas ajalugu teeb need kuldliirid kollektsionääride ja numismaatikute hulgas väga populaarseks.Foto: Shutterstock

Kui sind võlub Itaalia ning soovid täiendada oma investeerimisportfelli või mündikollektsiooni, siis pole kahtlustki, et sinna võiks kindlasti kuuluda ka maailmakuulus Itaalia Umberto I 20-liirine kuldmünt, mis kannab endas sündmusterohket Euroopa ajalugu.

Savoy dünastia värvikirev ajalugu on täis pöördeid

Kindlasti oled varasemalt kuulnud legendaarsest Savoy dünastiast ehk maailma ühest vanimast kuninglikust perekonnast, kelle ajalugu algab peaaegu tuhat aastat tagasi väikesest mägisest piirkonnast Šveisi, Itaalia ja Prantsusmaa vahel.

Savoy perekond ei laiendanud oma territooriume traditsioonilisel viisil ehk läbi sõdade, vaid soodsate abielude ja liitude edendamise kaudu. Ehkki dünastia kaotas ajaloo jooksul territooriume ka teistele valitsejatele – kurikuulsaimaks on tõenäolisel Napoleon Bonaparte –, õnnestus neil kõik oma maad ka tagasi saada ning vahel territooriumi isegi laiendada.

Legendaarset Savoy dünastiat tuntakse eeskätt Itaalia eri piirkondade ühendamise tõttu. Lisaks aga ühtlustas perekond ka riigi rahandussüsteemi. Varasemalt oli tavaks, et iga suurem piirkond võttis käibele oma kohaliku raha. Perekonna initsiatiivil nägid aga ilmavalgust uued Itaalia kuldliirid, mis said inspiratsiooni nii Prantsuse frankidest kui ka Sardiinia kuningriigi rahadest.

Just kuldliir soodustas kaubandust ning aitas kaasa Itaalia saamisele Euroopa esimese suure rahaliidu üheks asutajaliikmeks: nimelt asutasid Itaalia, Prantsusmaa, Belgia ja Šveits 1865. aastal Euroopa esimese suure rahaliidu, mida hakati kutsuma „Ladina Rahaliiduks“, mis oli katse ühendada nende riikide rahad üheks valuutaks.  Ehkki standardiseerimine hõlbustas liikmetevahelist kaubandustegevust ning ühendus laienes aastate jooksul veelgi, esines sel ka mitmeid vigu. Liit jõudis formaalse lõpuni alles 1927. aastal.

Kes oli Umberto I?

Ent kes oli mees, kes ehib 20-liirist Umberto I kuldmünti? Nagu kõik Savoy perekonna liikmed, sai ka Umberto I esmaklassilise hariduse. Sellegipoolest oodati mehelt sõjaväelist karjääri, seda enam, et sõda Itaalia ühendamiseks oli ikka veel käimas. Seega alustas Umberto I karjääri kaptenina ning kangelaslikkus ja vaprus teenis talle mitmeid aumärke ja lugupidamise kaaskondlaste seas.

Kui 1879. aastal suri kuningas Vittorio Emanuele II, sai printsist ühendatud Itaalia teine kuningas. Ehkki Umberto I-le viidatakse tavaliselt kui heale kuningale, kes aitas abivajajaid, ei sallitud teda vasakpoolsetes ringkondades, kus tema ebapopulaarsus oli tingitud sellest, et tema valitsuses hakkasid levima konservatiivsed meeleolud.

Umberto I mõrvati 100. aastal Milano ülestõusu julma mahasurumise eest. Olgugi, et Umberto valitsusaeg oli tegelikult pikem kui tema kuulsal isal, anti tema pildiga 20-liiriseid kuldmünte välja märkimisväärselt vähem: viimased kuldliirid anti välja aastal 1897.

Miks valida kuldliir?

Et Itaalia 20-liirine kuldmünt sümboliseerib värvikirevat Itaalia ajalugu, mil toimusid suured poliitilised ja kultuurilised muutused ja võimumängud, sobib see erakordne münt hästi mündikollektsiooni ning on väikse juurdehindluse tõttu ideaalne investeerimiseks neile, kes soovivad hoida vara füüsilises kullas.

Kuna 20-liiriseid Umberto I kuldmünte vermiti suhteliselt vähe, teeb just nende müntide põnev ja värvikas ajalugu kuldliirid kollektsionääride ja numismaatikute hulgas väga populaarseks. 20-liirine kuldmünt on seega Itaalia rahanduse stabiilsuse, ühtsuse ja usaldusväärsuse sümbol ning Ladina Rahaliidu lahutamatu osa.

Samuti on ajaloolised kuldliirid vabastatud käibemaksust, mistõttu saab neid vahetada väärismetallidiilerite ja investorite vahel, seda kogu Euroopas. Seega sobib Umberto I 20-liirine kuldmünt suurepäraselt Itaalia ja Euroopa ajaloost huvitatud investori portfelli või numismaatiku kollektsiooni täienduseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.