Šveitslaste au ja uhkus: Valcambi kullatehas teeb teistele silmad ette

Võib tulla üllatusena, kuid just väärismetallid on Šveitsi suurim impordiartikkel.Foto: Shutterstock

Mõeldes riikide või regioonide peale, mis seostuvad kullaga, siis arvatavasti tuleb esimesena pähe Šveits, millel on kullainvestorite seas hinnatud ja kõrgetasemeline maine. Kuidas sai sellest riigist aga üks olulisemaid niinimetatud kullariike? Selles on väga olulist rolli mänginud Valcambi rafineerimistehas.

Šveits on maailma kullatootmise keskpunkt

Šveitsis tegutseb neli väga mainekat rafineerimistehast, aga seekord peatume kullatehasel, mida võib pidada maailma suurimaks. Valcambi on tehas, mis on aasta jooksul võimeline rafineerima umbes 1400 tonni kulda.

Kas seda on palju või vähe? Selleks tuleb vaadata suuremat pilti – kui näiteks 2020. aastal kaevandati maailmas kokku 3200 tonni, siis ütleb nende koguste omavaheline suhe nii mõndagi.

Šveits on pindalalt umbes sama suur riik kui Eesti. Sellegipoolest on suudetud end väga jõuliselt maailmakaardile murda. Võib tulla üllatusena, kuid just väärismetallid on Šveitsi suurim impordiartikkel. Suurim ekspordiartikkel on vääriskivid. Seega on kullal ja Valcambi rafineerimistehasel riigi majanduses väga tähtis roll. Seda enam, et rohkem kui 70 protsenti maailmas kaevandatud kullast rafineeritakse just Šveitsi tehastes.

Mis on olnud Šveitsi ja Valcambi edu saladus?

Valcambi rafineerimistehase asutasid šveitslastest ärimehed 1961. aastal ning esialgu kandis ettevõte nime Valori & Cambi. 1967. aastal sai senisest nimekujust lühendus: Valcambi. Samal aastal ostis Credit Suisse ettevõttes 50-protsendilise osaluse ning 1980. aastal soetas pank ka ülejäänud 50 protsenti osalusest, saades ainuomanikuks.

2003. aastal müüs pank rafineerimistehase ettevõttele European Gold Refineries (EGR). Täna on ligikaudu 160 töötajaga ettevõtte ainuomanikuks Global Gold Refineries Ltd (GGR). Rafineerimistehas ise paikneb enam kui 3-hektarilisel maalapil Balerna maakonnas.

Valcambi edu saladus peitub paljudes erinevates aspektides. On väga muljetavaldav, kui kiiresti ettevõte kullatööstusesse sisenes ning olemasolevaid jõujooni muutis. Kui mõned teised rafineerimistehased on mitusada aastat vanad, siis on Valcambi puhul tegemist väga noore rafineerimistehasega. Nad tulid, nägid ja võitsid ning seda väga kiiresti. Kuidas see neil õnnestus?

Esiteks tuleb kiita Šveitsi tehnoloogilist ja logistilist infrastruktuuri, mis kulla tarnimis- ja rafineerimisprotsessi igakülgselt toetavad. See on protsessi muutnud osapoolte jaoks väga tõhusaks. See on ka üks põhjus, miks Šveitsi rafineerimistehaste kuld on kujunenud kvaliteetse investeerimiskulla sünonüümiks.

Samuti tuleb põhjuseid otsida ajaloost. Kuna nõudlus kulla järele on püsinud kõrge, sillutas see teed ka Valcambi tehase edule. Palju tuge pakkus asjaolu, et kulla hind tõusis 1970.–1980. aastatel enam kui 20 korda. Kuna šveitslased on sajandeid ehitanud nii finantsilist stabiilsust kui ka rahaasjadega seotud turvatunnet, pole ime, et usaldame ka kulla rafineerimise just nende kätte, sest nende tehtud töö kvaliteedis saab kindel olla. Seega asub maailma kullatööstuse kese just Šveitsis.

Kvaliteet, milles saab kindel olla

Igal Valcambi kuldplaadil on proovitõendaja tempel “ESSAYEUR FONDEUR”, mis kinnitab plaadi puhtust ning kullasisaldust. Selle märgistuse kasutamiseks peab Valcambi järgima Šveitsi rangeid föderaalseadusi (Väärismetalltoodete kontrolli seadust) ning kasutama ettevõtte proovikojas riikliku litsentsiga proovitõendajaid.

Proovitõendajad peavad oma töö väärismetallide puhtuse määramisel täpselt dokumenteerima. Samuti peavad nad olema igal ajahetkel valmis esitama ametiasutustele dokumente kontrollimiseks. Teisisõnu – iga Valcambi kuldplaadi puhtust on kinnitanud nii valitsuse kui tootja esindajad. Selle kvaliteeti on täiustanud Šveitsi parimad insenerid ning see vastab tööstusharu ülikõrgetele standarditele. Lõppude lõpuks on see ikkagi Šveitsi toode.

Valcambi kuld- ja hõbeplaadid on tunnustatud kogu maailmas. Rafineerimistehasel on maailma suurimate kullavahendajate – Šveitsi keskpanga ning Londoni Kulla ja Hõbedaturu Liidu (LBMA) – akrediteering. Valcambi klientide hulka kuuluvad nii jaeinvestorid, rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, valitsused kui ka keskpangad.

Seega on Valcambi investeerimistooted turvaline valik, millele saab kindel olla. Valcambi kuldplaatidega, mis on maailma ühed nõutumad investeerimistooted, saad tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.