Tavidi kullablogi

Seif või oma peidukas: kõige kindlamad paigad, kus kulda hoida

Kulla erakordsuses ja väärtuses ei kahtle tõenäoliselt ükski inimene, kes maailma ajaloo ning rahandusküsimustega vähegi kursis on.

Et füüsiline kuld ahvatleb paljusid, sealhulgas ka pikanäpumehi, võib aga kuldeseme omanikule valmistada muret küsimus, kus ikkagi nii väärtuslikku vara hoiustada.

Vali turvaline koht

Kuldmündi või -plaadi soetamise eel tasuks kindlasti mõelda läbi, kus uus omanik seda edaspidi hoida plaanib. Elutoa televiisorilaud või lahtine riiul pole selleks kindlasti kõige paremad valikud, seda eelkõige seetõttu, et asukoht on kõigile liigagi hästi näha.

Kuna väärtuslikud esemed vajavad turvalisi kohti, eelistataksegi neid sageli hoida näiteks panga hoiulaekas. Küll aga on ajalugu näidanud, et see ei pruugi olla alati parim lahendus.

Kui aset peaks leidma mõni suurem kriis, võib osutuda keeruliseks pangateenuseid kasutada, sealhulgas saada ligi ka näiteks oma isiklikule hoiulaekale. Miks usaldame me tihtilugu enda isikliku vara kaitsmise kõikidele teistele peale iseenda?

Et füüsilise kulla kasuks räägib eelkõige asjaolu, et teda saab vajadusel alati ja otsekohe kasutada, pole panga hoiulaegas niisiis sellise vara hoiustamiseks kõige parem viis.

Füüsilise kulla üheks eripäraks ongi see, et tegemist on varaga, mis on soovi korral alati omaniku valduses ning seetõttu ka koheselt realiseeritav ja transporditav.

Ära kuuluta

Niisiis võiks kulla jaoks leida mõne privaatse paiga, kuhu vajadusel kiiresti ligi saab. Selleks võib sobida ükskõik milline koht, näiteks turvaseif, õunapuualune maakodus või kingakarp koduses majapidamises.

Eks me teame kõik ise kõige paremini, millised kohad meie majapidamises on potentsiaalselt kõige turvalisemad ning kaitstud ka juhusliku avastamise eest.

Siinkohal veel üks soovitus: hoia asukoht teada vaid endale ja jaga seda vajadusel vaid ühe-kahe usaldusisikuga, kuna sellise info kuulutamine kolmandatele isikutele võib omanikule teha suure karuteene.

Võib ka juhtuda, et koht, kuhu kuld varasemalt peideti, ununeb aastate jooksul. Seetõttu võib osutuda kasulikuks, kui asukohta mäletab veel keegi peale sinu.

Tõenäoliselt leidub ka praegu Eestis kulda, mis maailmasõdade ajal või küüditamise eel maa alla kaevatud sai. Selle peiduka asukohta ei tea aga kahjuks enam keegi, sest peitjaid pole enam elavate seas ning kogu see kuldaväärt info on ajaloos kaduma läinud.

Kõige olulisem on meeles pidada, et usaldaksid seda inimest, kellele kulla asukoht avaldada, täielikult ja tingimusteta. Selleks võib olla näiteks abikaasa või mõni väga hea sõber, kes saladust omakasupüüdlikult ära ei kasuta.

Kui otsustad kulla maa alla kaevata, siis olgu siinkohal öeldud, et ka seal ei juhtu kullaga tegelikult midagi halba. Kuna tegemist on väga vastupidava metalliga, mis ei korrodeeru ega oksüdeeru, võib kindel olla, et kuldeseme omadused ajas ei muutu – ka siis, kui ese veedab maa all mõnikümmend või mitusada aastat.

Küll aga tasub asukoht valida n-ö lollikindlalt: kui peidad kulla näiteks oma lemmikmetsa seitsmenda järjestikku asetseva männipuu alla, võib aastate möödudes selguda, et keegi on maalapil teostanud raietöid ning sinu valituks osutunud seitsmendast männist pole enam haisugi. Sellise olukorra vältimiseks tasub peidukaks valida koht, mille peremees oled sina ise.

Parimat kohta polegi?

Nagu oled ehk märganud, ei saa kõige paremat ja lollikindlamat kohta kulla hoiustamiseks välja tuua. See paneks halbade kavatsustega inimesed otsekohe õunapuualuseid lahti kaevama või kodudest kingakarpe otsima.

Parima koha otsustad ikkagi sina ise. Ainus tingimus on, et seda hoitaks kiivalt saladuses.

Niisiis tasub valida koht, kus saaksid kullale hõlpsasti ligi ning kus väga palju teisi inimesi ei käi. Paljud inimesed armastavad kuldesemeid peita omaenda koju, kuna kodu on igaühe jaoks tõenäoliselt kõige turvalisem paik maailmas.

Seda enam, et seal on sul võimalus olla ise oma vara turvamees. Seega vali sobiv koht hoolikalt ning pea kinni põhitõdedest – siis on sinu vara kindlalt kaitstud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.