See on kuldmünt, mis muutis investeerimismüntide maailma

Kaugeltki mitte alati ei ole kuldmünte valmistatud puhtaima prooviga kullast.Foto: Shutterstock

Kaugeltki mitte alati ei ole kuldmünte valmistatud puhtaima prooviga kullast. Esimeseks teerajajaks 999 prooviga kuldmüntidele võib pidada Kanada Maple Leaf  kullast investeerimismünti. Sellest mündist kohe lähemalt juttu teemegi.

Maple Leaf on maailma esimene puhtast kullast münt

Nagu meie püsilugejatele juba ilmselt teada, on puhta kulla näol tegemist väga pehme metalliga, mis tähendab, et selle pealispind on väga vastuvõtlik erinevatele mehaanilistele mõjutustele ning seega on pinnale kerged tekkima ka erinevad kriimustused ja täkked.

Sestap ei peaks näiteks puhtast kullast mündid ringluses kuigi kaua vastu, kuna isegi väike mõjutus võib mündi kuju muuta ning pidev kasutamine kulutaks taolise mündi suhteliselt kiiresti äratuntamatuks. See on ka põhjus, miks valmistati kullast käiberahana kasutatavaid münte reeglina kulla ja mõne muu metalli sulamist, mis esemele vajaliku kõvaduse ja vastupidavuse tagas.

Ajapikku muutus kuldmünt käiberahast aina enam ja enam investeerimisobjektiks ning 1979. aastal muutus kõik: Kanada mainekas rahapaja Royal Canadian Mint lasi esimest korda maailma ajaloos välja puhtast kullast valmistatud mündi, mida kaunistas Kanada rahvussümbol – vahtraleht, ning, nagu inglise keeles tabavalt öeldakse, the rest is history.

Tegelikult peituski puhtast kullast valmistatud mündi emiteerimise taga uus arusaam, et investorid soovivad muutunud majandusmudelis kasutada kulda pigem säästude paigutamiseks pikemas perspektiivis, mitte aga enam igapäevase kaubavahetuse tarbeks.

See aitas omakorda jõuda tõdemuseni, et kuldmüntide vastupidavus ringluses ei ole enam mündi parameetrite seas oluliseks kriteeriumiks. Vaatamata sellele, et kuldmündile märgitud nominaalväärtus teeb kuldmündist kuni tänase päevani formaalses mõttes maksevahendi, on see täna siiski vaid sümboolse väärtusega, kuna üheuntsise mündi tegelik turuväärtus on nominaalväärtusest enamikel juhtudel ca 15–20 korda kõrgem.

Puhtast kullast veelgi puhtamaks

Ehkki Kanada Maple Leaf oli esimene puhtast kullast valmistatud kuldmünt maailmas, oli selle proov algselt 999. Mündi edu esimestel aastatel innustas aga Royal Canadian Minti sedavõrd, et otsustati minna sammuke edasi ning Kanada Maple Leaf münte hakati valmistama veelgi puhtamast kullast – alates 1982. aastast on mündi kullaproov 9999 (kullasisaldus 99,99%).

Sellega maailmakuulsa rahapaja “imeteod” veel ei piirdu. 2007. aastal lasi Royal Canadian Mint välja puhtast kullast Maple Leaf mündi prooviga 999,99, mis kaalus 100 kilo ning mille nimiväärtus oli miljon Kanada dollarit!

Sellest ajast alates on Maple Leaf kuldmündist saanud Kanada rahapaja tipptasemel tootmise sümbol – 1-untsiseid Maple Leaf kuldmünte on tänaseks vermitud üle 25 miljoni ning see kuulub vaieldamatult maailma kõige populaarsemate puhtast kullast investeerimismüntide hulka.

Nagu öeldud, kaunistab münti Kanada vahtraleht ning selle elegantset kujundust täiustab lisaks laitmatule viimistlusele ka erakordselt puhta kulla sära. Siiski on mündil varuks veel üks üllatus: esiküljelt leitav mikroskoopiline vahtralehekujuline turvaelement on iga mündi puhul sama unikaalne nagu inimese DNA, tehes koopiate tegemise petturitele seeläbi täiesti võimatuks.

Kui mündi tagaküljelt leiab vahtralehe, kaunistab esikülge Elizabeth II portree, kelle puhul on tegemist Kanada valitseva konstitutsioonilise monarhiga. Alates 2015. aastast vermitud müntide taustapind on kaetud imepeenikeste koonduvate kiirtega – vanemate müntide puhul oli see sile.

Miks investeerida Maple Leaf münti?

Maple Leaf kuldmünt on investorite seas populaarne ning sellel on täiesti loogilised ning arusaadavad põhjused. Tänu Royal Canadian Minti tootmisefektiivsusele on vermimiskulud madalad, mistõttu on investorite sääst soodsa lõpphinnaga Kanada Maple Leafi kuldmünte ostes märkimisväärne.

Samuti on tegemist likviidse ning rahvusvaheliselt tuntud mündiga, mille tunneb ära iga kullainvestor. Sestap pakub münt hea võimaluse paigutada nutikalt oma sääste, kuid rikastada targalt ka oma investeerimisportfelli. See on ka põhjus, miks võiks iga investor, kes on huvitatud füüsilisel kujul kulla lisamisest oma portfelli, otsustada just selle kauni Kanada kuldmündi kasuks.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.