See on hinnaline Austraalia kuldmünt, millele antakse igal aastal uus kujundus

Austraalia Känguru kuldmünt üllatab iga aasta uue väljanägemisega.Foto: Tavid

Kuldmüntide sära ja nende ilu võib inimesi üllatada. Kui tihtipeale toodetakse kuldmünte aastate vältel sama kujundusega, siis Austraalia Känguru kuldmünt üllatab iga aasta uue väljanägemisega. See on üks põhjus, miks Känguru kuldmünt on kullainvestorite seas üks armastatumaid. Mis teeb selle mündi nõnda eriliseks?

Kullapalavik tõi välja maailma suurimad kullakamakad

19. sajandil Põhja-Ameerikast avastatud kullavarud polnud ainus põhjus, miks just seda sajandit saatis suur kullapalavik. Märkimisväärsed leiukohad ilmusid välja ka Austraalia mandrilt. 

Just Austraaliast on leitud maailma suurimad looduslikud kullakamakad. Seetõttu otsustas kuninglik rahapaja ehk Royal Mint rajada Perthi linna tänaseks maailmakuulsaks saanud rafineerimis- ja vermimistehase, mis sai nimeks Perth Mint.

Lääne-Austraalia kullavarude töötlemiseks oli vaja kullamaak kõigepealt puhastada ja seejärel hakati vermima üle maailma tuntud kuldmünte – sovrineid. Märkimisväärne hulk kuldsovrinitest on toodetud just Austraalia tehastes.

1971. aastal sai vermimiskoja omanikuks Lääne-Austraalia kohalik omavalitsus. Kuna Austraalia kullakamakad olid saanud riigis uhkeks sümboliks, andis rahapaja 1986–1989 aastatel välja kullatüki kujutisega kuldmünte, mis kandsid nime Austraalia Nugget.

1989. aastal otsustati kullakamaka asemel kujutada kuldmüntidel Austraalia kõige tuntumat looma – Kängurut. See aga ei tähendanud, et kullakamakaid kujutavad mündid üle parda visati. Ka täna kutsutakse Känguru kuldmünte hellitavalt veel kullakamakateks.

Maailma suurimal kuldmündil on känguru

Känguru kuldmündi puhul võlub investoreid ja numismaatikuid just see, et sellele luuakse iga aasta uus kujundus. Teine kuldmünt maailmas, mis saab samuti iga aasta uue kujunduse, on Hiina Panda. Maailmas on palju kollektsionääre, kes koguvadki vaid erinevaid känguru kuldmünte, sest need moodustavad üheskoos imelise kollektsiooni.

Känguru müntidega käib kaasas ka eriskummaline lugu – nimelt andis Perth Mint 2011. aastal esimest korda maailma ajaloos välja ühetonnise Austraalia Känguru kuldmündi, mis oli valmistatud puhtast (prooviga 999,9) kullast. Selle väärtuseks on praeguse seisuga umbes 54 miljonit eurot. Sellega püstitati maailma kõige väärtuslikuma kuldmündi rekord, mis oli seni kuulunud 100-kilogrammisele Maple Leafile.

Teistest müntidest eristab Kängurut kujundite ülim detailsus, kus mattpindade ja kõrgläike vaheldumine toovad kulla sära eriti esile. Seega on Känguru münt tõeline pilgupüüdja. Tegemist on kullaturu ühe tuntuima mündiga.

Münti on saada eri suurustes

Känguru kuldmünti vermitakse erinevates suurustes. Olemas on 1-untsine, ½-untsine kui ka ¼-untsine münt. 1-untsise ehk kõige populaarsema Känguru kuldmündi nominaalväärtus on 100 dollarit ning juurdehindlus maailmaturu hinnaga võrreldes väike. Kuna münt on puhtast kullast (999,9 prooviga), siis määrab selle väärtuse eelkõige kulla maailmaturu hind.

Seega on Känguru kuldmünt igati sobilik viis oma säästude paigutamiseks, pakkudes suurepärast võimalust oma investeerimisportfelli hajutada. Kullal on pigem nõrk seos muude finantsvaradega ja see aitab riske hajutada. Selle tõttu on Känguru igati kuldne valik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.