Millised loomad kuldmünte kaunistavad?

Austraalia kuldmüntidel figureerib kõige rohkem riigi rahvusloom ehk känguru.Shutterstock

Kui vaadelda lähemalt erinevaid kuldmünte, märkad tõenäoliselt, et nende kujundused võivad üksteisest mõnevõrra erineda: kord ehib kuldmünti känguru, siis jällegi ilves või pandakaru. Millised loomad erinevate riikide kuldmünte kaunistavad?

Haruldane ja eriline pandakaru

Kuldmüntide puhul on asi üpris lihtne: et riigid armastavad mündil kujutada oma riigi sümboolikat, võib üsna kiiresti aru saada, millise riigi poolt välja antud mündiga täpsemalt tegemist on.

Näiteks leiab Hiina müntidelt nende rahvuslooma ehk pandakaru, kes on ühtlasi maailma üks haruldasematest imetajatest. Pandat kujutavate kuldmüntide vermimisel kasutatakse erilist viimistlustehnoloogiat, mis paneb valguse murduma nii, et pandakaru mustad laigud ja valge kasukas välja paistaksid ja teineteisest eristuksid.

Muide, pandakaru kujutav kuldmünt oli esimene, mille kujundus hakkas alates 1982. aastast muutuma igal aastal. See asjaolu lisab pandakaru kujutavatele müntidele veelgi väärtust, kuna kollektsionäärid tunnevad varieeruva kujundustega müntide vastu kõrgendatud huvi. Seetõttu on pandakaru kujutavasse kuldmünti investeerimine targaks otsuseks, kuna lisaks kulla väärtusele tekib sellel mündil reeglina ka suurem järelturu väärtus.

Samuti on Hiina kuldmüntidel kujutatud ükssarvikut, mis sümboliseerib head õnne. Vanematelt Hiina müntidelt leiab fööniksi ja draakoni – viimane sümboliseerib eelkõige tarkust, võimu ja autoriteeti. Draakonil on hiinlaste jaoks väga oluline tähendus – näiteks võib märgata, et draakoniaastal sünnib Hiinas märkimisväärselt rohkem lapsi kui teistel aastatel. Samuti öeldakse draakoniaastal sündinud laste kohta, et kõik, mida nad puudutavad, muutub otsekohe kullaks.

Austraalia känguru

Austraalia kuldmüntidel figureerib kõige rohkem riigi rahvusloom ehk känguru – Kangaroo kuldmünte hakati välja andma alates 1989. aastast. Sarnaselt Hiina pandale on ka Austraalia känguru üks kahest seadusliku maksevahendina käibelolevast kuldmündist, millele luuakse igal aastal uus kujundus. Mündile on märgitud kindel nominaalväärtus ning teoreetiliselt on soovi korral sellega võimalik Austraalias maksta.

Ehkki känguru kujundusega kuldmünt uueneb igal aastal, annab Austraalia välja ka koaala ja kookaburra kujundusega kuldmünte. Ühtlasi kuulub valikusse ka kiilsaba-kotka kujundusega kuldmünt, kelle puhul on tegemist Austraalia suurima röövlinnuga ning kogu Põhja-Austraalia territooriumi sümboliga. Sama lind ehib ka kohalike politseinike ja õhujõudude ametimärke.

Kanada kuldmüntide kujundus varieerub

Leidub ka riike, kes vahetavad kuldmündi kujundusel figureerivat looma igal aastal. Üheks selliseks riigiks on Kanada, kelle üheks olulisemaks rahvussümboliks on hoopis riigilipul kujutatud vahtraleht. Küll aga armastab Kanada sarnaselt Hiinale ja Austraaliale kujutada kuldmüntidel oma territooriumil elavaid loomi. Näiteks leiab Kanada erinevate aastate kuldmüntidelt sellised loomad nagu põder, grisli, puuma, hunt ja punailves. Samuti on Kanada kuldmüntidel kujutatud näiteks kaljukotkast.

Ameerika Ühendriikide kuldmüntidelt leiab samuti kohalikul territooriumil elava uhke imetaja ehk ameerika piisoni, aga ka näiteks lendava kotka, mida hakati vermima juba California kullapalaviku ajal. 20-dollarilise Saint-Gaudensi Double Eagle’i kuldmündi puhul on tegemist mõõtudelt suurima kuldmündiga, mis oli ühtlasi ka Ameerika Ühendriikide finantssüsteemi nurgakiviks ning aitas maailma suurimat majandust edasi viia ja arendada. Seega on sellel kuldmündil USA riigi ajaloos oluline roll mängida.

Lunar seeria

Tähelepanelik vaatleja võib märgata, et kuldmüntide kujundus võib muutuda ka vastavalt Hiina kalendri sodiaagi loomale. Nimaelt antakse igal aastal välja uue looma kujundusega kuldmünte – neid nimetatakse Lunar seeria müntideks. Näiteks figureerib 2021. aasta müntidel härg ning möödunud aastal oli selleks loomaks rott. Nende näol on tegemist kõige uuema ehk kolmanda seeria Lunar müntidega.

Samuti leiab Tavidist ka varasemate aastate imeilusaid Lunar seeria münte, kus figureerivad näiteks siga, hobune ja koer. Et Hiina kalendri loomi on kokku 12 ning 12 aasta täitudes luuakse järgmise tsükli jaoks täiesti uus disain, teeb see olukorra kollektsionääri jaoks eriti huvitavaks.

Niisiis on erinevate loomadega ehitud kuldmüntide valik suur ja lai ning tõenäoliselt leiab igaüks endale investeerimiseks või kingituseks sobivaima loomaga kuldmündi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.