Tavidi kullablogi

Kui suurt osa varast võiks hoida kullas?

Kuld on hea ja kindel moodus oma vara väärtuse säilitamise kindlustamiseks.Shutterstock

Pole saladus, et investeerimine muutub üle kogu maailma muudkui populaarsemaks ning järjest enam tuleb teha teadlikke valikuid, kuhu ning millisel eesmärgil oma raha paigutada.

Kuld, eeskätt just füüsiline kuld on üks kindlamaid viise oma vara väärtuse säilitamiseks. Ent kui suurt osa varast võiks ikkagi kullas hoida?

Vara hulk on oluline tegur

Kui lootsid, et leiad siit eest kindla summa, peame kahjuks pettumuse valmistama. Nimelt sõltub kulda paigutatava vara hulk suuresti sellest, milline on sinu kui investori taust, sealhulgas ka sinu käsutuses olevate vahendite hulk ning nende käesolev jaotatus varaklasside vahel. Sellest lähtuvalt saad teha ka endale kõige sobivamad otsused.

Niisiis peaksid kulda investeerimisel eelkõige läbi mõtlema, milline on see vara hulk, mille säilitamine on sinu jaoks oluline. Mõistagi, on kogu vara säilitamine sinu jaoks oluline, kuid peame siinkohal silmas seda vara hulka, mida sa sooviksid kindlustada kõikvõimalike kriiside ja rahutuste vastu – vara, mis tagab turvatunde ka juhul, kui aktsiaturud peaksid langema või kinnisvaraturgu tabama järjekordne krahh.

See on ka peamine põhjus, miks üldse kulda investeerida: et majanduskriisid pole maailmas midagi erakordset ega uut, on kuld hea ja kindel moodus oma vara väärtuse säilitamise kindlustamiseks.

Sõltub sinu riskitaluvusest

Ühtlasi sõltub kulda investeerimine suuresti sellest, kui riskialdis investor sa oled. Oletame, et soovid kogu oma vara investeerida aktsiatesse eesmärgiga teenida maksimaalset tootlust ja nautida suuri dividende. Kui aga turgu peaks tabama suur langus, võib halvema stsenaariumi puhul juhtuda, et jääd ilma pea kogu oma varast. Sellise olukorra vältimiseks tasuks oma portfelli diversifitseerida ehk rahvakeeli mitte panna kõiki mune ühte korvi.

Sellise olukorra vältimiseks tasuks kaaluda kulda investeerimist. Sellise otsuse mõistlikkust kinnitab omakorda ka asjaolu, et kriiside ajal kulla hind reeglina tõuseb. Füüsiline kuld pakub kindlat ja turvalist vara paigutamise võimalust ning tagab vara säilimise paljude erinevate kriisistsenaariumide puhul.

Seega, kui sinu eesmärgiks on oma vara säilitada ning mitte selle väärtuse langusega riskida, pakub füüsiline kuld turvalist kodusadamat.

Lihtne põhimõte

Viimasest järeldub, et võiksid kulda paigutada selle osa varast, mille puhul oleks kindlustatud, et senine elustandard saab jätkuda ka pärast kriisi. Reeglina paigutavad nii investorid kui ka tavalised eraisikud ja ettevõtted kulda 10–30% oma varadest.

Rääkisime juba sellest, et investeeritava vara hulk sõltub riskitaluvusest. Kulda investeerimise puhul võiks lähtuda loogikast, et mida suurem on inimese vanus, seda suuremat osa varast võiks hoida kullas ning maandada seeläbi ka riske. Ei tahaks ju vahetult enne pensioni poolest oma varast ilma jääda?

Seepärast tasuks vanuse suurenedes liigutada oma investeeringuid järjest stabiilsematesse varaklassidesse, mis on potentsiaalsete kriiside poolt kõige vähem mõjutatavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.