Ilu ja nooruse saladus? Kuld kogub ilumaailmas populaarsust

Tänapäeval kasutatakse kulda massiliselt erinevates ilutoodetes, protseduurides ja isegi lõõgastavates massaažides.Foto: Shutterstock

Kulda on läbi aegade peetud nooruse ja ilu allikaks – maagilisi ilueliksiire valmistati juba enam kui 5000 aastat tagasi, sest just sellele väärismetallile omistati vaimset, kehalist ja spirituaalset puhtust tagavaid omadusi.

Väidetavalt kandsid ka Nefertiti ja Kleopatra öösel puhtast kullast valmistatud maske, et oma ilu ja noorust säilitada. Kas kulla positiivsetel mõjudel meie nahale on tegelikult tõepõhi all või mitte?

Kulla sada erinevat nägu

Aleksandrias nähti kulda kui müstilist täiuslikkuse kehastust, mille tõttu olid vedela kulla eliksiirid eriti hinnas ja populaarsed. Ka keskaegses Euroopas olid kullavannid ja -tabletid ülipopulaarsed. Näiteks segasid alkeemikud ja posijad hinnalist kullapulbrit erinevatesse jookidesse, sest eliksiir ravis väidetavalt isegi atriiti ja muid haiguseid.

Tänapäeval kasutatakse kulda massiliselt erinevates ilutoodetes, protseduurides ja isegi lõõgastavates massaažides. Kuld muudab tooted ja teenused erilisemaks ja glamuursemaks – see paneb inimest tundma tõeliselt kuningliku ja hoituna. Võiks aga mõelda ja küsida, kas kullal on ilutööstuses ka mõni praktiline eesmärk.

Arvatakse, et kuld aeglustab naha vananemist. Erinevad allikad väidavad, et kuld aitab kollageeni taset stabiilsena hoida, mis vastutab naha prinkuse ja noorusliku välimuse eest. Samuti aktiveerib kuld teatud rakkude tööd, aidates vähendada kortse ja tumedaid laike. Samuti leevendab see nahas toimuvaid põletikulisi protsesse.

Väidetavalt on kullast abi ka päikesepõletuste ja pigmendilaikude puhul. Kuld aitab liigsest päikesekiirgusest tingitud melaniini tootmist pidurdada ja seetõttu kasutatakse seda sageli just erinevate näohoolitsuste puhul, millel on nahale noorendav ja pinguldav mõju.

Kõige selgem boonus peitub loomulikult selles, et kullahoolitsused annavad nahale kauni ja loomuliku sära. Pisikesed kulla nanoosakesed tungivad ka sügavamale nahakihtidesse ning leevendavad võimalikke nahaärritusi. Samas on uuritud ka kulla mõju allergilistele reaktsioonidele ning arvatakse, et kollasel metallil võib olla potentsiaali neid ravida.

Teadlased ei kinnita ega lükka ümber

Kas eelpool räägitu on teaduselt kinnituse saanud? Teadlaste sõnul napib siiski uuringuid, mis kulla positiivset mõju nahale kinnitaksid või ümber lükkaksid – seega ei saa neid omadusi ilmtingimata tõepähe võtta.

Küll aga panevad dermatoloogid ja teadlased inimeste südamele, et paljudel inimestel võib teatud metallide suhtes esineda allergilisi reaktsioone. Seega tasuks enne kullahoolituse broneerimist veenduda, et inimesel ei esineks allergiat, mis nahale hoopis karuteene teha võib.

Teadlased ei lükka ümber, et kuld paneb naha tõepoolest särama. Kui tegemist on tõhusa kreemi või seerumiga, aitavad toote teised koostisosad naha väljanägemist ja tervislikku seisukorda kindlasti parandada.

Seega võib kulla kõige silmapaistvamat omadust oma naha ilu parandamiseks ära kasutada ning soovi korral proovida, millist mõju kulla erilised omadused sinu nahale avaldavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.