Tavidi kullablogi

Hea võimalus raha paigutamiseks: miks tasuks mõelda kulla peale?

Kuld ja investeerimine? Paljudele paistab see esmapilgul pigem vanamoodsa ning tänapäeva pöörases investeerimismaailmas suisa teisejärgulise võimalusena.

Kui aga suurema hoolega vaadata, võib selle eelarvamuse ümberlükkamiseks leida mitu head põhjust. Ei, kuld pole investorite laualt kuskile kadunud – vastupidi, selle väärtus ja tähtsus on hoopis tõusuteel. Miks ja kuidas võiks kulda investeerida?

Ohutu valik

Lehitseme hetkeks kasvõi mõnda inimkonna ajalugu käsitlevat raamatut – selgub, et kuld on omanud jõukust, ilu ning edukust sümboliseerivat väärtust juba mitu tuhat aastat. Sellega on kroonitud kuningaid, maetud valitsejaid ning kaunistatud kõike ja kõiki, alates pulmapidudest ja noorpaaridest kuni vappide ja skulptuurideni.

Seega on kullal ümberlükkamatult vankumatu sotsiaalne väärtus ja tähendus.  Erinevate sajandite lõikes on kuld oma väärtust pidevalt kõrgel hoidnud – muidugi tulevad aeg-ajalt sisse ka väiksemad tõusud ja langused, ent võrreldes kõikvõimalike muude investeerimisobjektidega on kuld jäänud alati ohutuks ning stabiilseks valikuks.

Kui jälgida näiteks aktsiaturgu või isegi üldmajanduslikke trende, siis kipub kulla väärtus langustele vastupidiselt isegi tõusma või paigale jääma. Kui maailma praegune rahandussüsteem peaks mingil põhjusel kokku kukkuma, võib paljude hinnangute kohaselt pidada just kulda paberraha asemele kerkivaks kaubeldavaks valuutaks.

Võimalusterohke ning mugav

Kulla kasuks räägib eelkõige sellesse investeerimise võimalusterohkus, kus igaüks leiab endale sobiva tee. Üheks meetodiks on rikastada oma aktsiaportfelli, kaubeldes börsil erinevate finantsinstrumentidega. Seda võimalust nimetatakse muuhulgas nii e-kullaks, paberkullaks kui ka virtuaalseks kullaks.

Selle investeerimisvõimaluse kasuks võib ajaloost tuua palju näiteid, kus mõni ajahetk on küll kehv muude aktsiate ostmiseks, ent see-eest vägagi soosiv kullaaktsiate jaoks. Parimaks näiteks on tänapäev, mil maailmas leiab paralleelselt aset mitu ebakindlustunnet külvavat kriisi ja pinget. Sellisete majanduspoliitiliste kõikumiste ajal võib pea alati märgata kullahinna kasvutrendi, seda ka praegu.

Virtuaalne kuld

Virtuaalne kuld ei pruugi aga omanikule anda sellist kindlustunnet nagu füüsiline kuld. Ühel puhul räägime kokkulepete tulemusel omandatud finantsinstrumentidest, mis lubavad, justkui kuuluks kuskil maailma teises otsas asuv kullatükk tema omanikule, kes soetas selle ekraani taga istudes ühe väikese klikiga.

Teisel puhul on tegemist sõna otseses mõttes käegakatsutava esemega, mille olemasolu kinnitab ainuüksi fakt, et omanikul on võimalus see kätte võtta ning soovi korral kullakauplejale tagasi müüa, vahetades kulla raha vastu siis, kui selleks soov tekib. Füüsilise kulla peremees on vaid tema omanik, samuti teab just tema selle asukohta ja väärtust kõige paremini.

Et kuld säilitaks investeerimistoote omadused, hoitakse investeerimiskulda reeglina pakendis. Kuna puhast kulda võivad mõjutada füüsikalised välistegurid, sobib investeerimiseks mõistagi vaid kuld, mis on säilitanud oma esialgse väärtuse ja kuju.

Seetõttu peaks investeerimise eesmärgil soetatud kulla puhul hoidma kindlasti silma peal ka pakendil, mis ei tohiks tehingute või hoiustamise läbi viga saada. Lisaks tasub meeles pidada, et investeerimiskuld on Eestis ja kogu Euroopa Liidus käibemaksuvaba.

Füüsilise kulla lõputud võimalused

Füüsilise kulla kasuks räägib seega väga palju häid omadusi. Kas on vahet, millisesse kuldesemesse sellisel juhul investeerida? Et kuldesemeid on erinevaid, tasub siinkohal kindlasti rõhutada, et kuldehteid pole investeerimise eesmärgil mõtet soetada.

Kullamaailmas nimetatakse ümbertöötlemisele minevat kulda romukullaks. Seega tuleks investeerimise eesmärgil teha valik kuldmüntide ja -plaatide vahel, mille puhul igaüks endale kindlasti sobiva leiab.

Kuldmündid

Üks populaarsemaid võimalusi kulda investeerida on kuldmündid: neid on saadaval erinevate riikide sümboolika ja kujundusega. Ent kas otsustada pigem Hiina Panda või Austraalia känguruga kuldmündi kasuks? Tegelikult pole ka sel vahet, oluline on eelkõige see, milline on ostu eesmärk ning inimese soov ja eelistus.

Kui sul on juhuslikult juba üks sarnane kuldmünt olemas, siis järsku tasuks seekord mõelda mõne teistsuguse kujunduse peale? Või oled sa justnimelt otsustanud investeerida vaid Austraalia päritoluga kuldmüntidesse – valik on täielikult sinu enda teha. Münti valides jälgi ka toote ostu-müügi hinnavahet ehk spread’i.

Investeerimismüntide hulka kuuluvate kuldmüntide proov on 900 või kõrgem, nendest levinumad on 900, 917 ja 999. Proov aga ei mängi väärtuse puhul nii suurt rolli kui puhta kulla kaal konkreetses tootes – viimane määrab ära ka toote hinna.

Ei tasu arvata, et näiteks 917 prooviga kuldmünt on kuidagi kehvem kui 999 prooviga münt – kulla sisalduse tootes määrab kasutamise eesmärk. 900 ja 917 prooviga müntide näol on reeglina tegemist kunagise reaalse käiberahaga, millele lisati teisi metalle, et tagada mündi kõvadus ja vastupidavus pidevale kasutamisele.

Kuldplaadid

Samuti on investeerimise eesmärgil võimalik soetada ka kuldplaate. Ka kuldplaatide valik on suur ja lai ning sobiva leidmine sõltub eelkõige ostja eelistusest ja ostu eesmärgist. Küll aga varieerub plaatide valik nende kaalu silmas pidades mõnevõrra rohkem kui kuldmüntide oma, võimaldades investoril astuda nii suuremaid kui ka väiksemaid samme.

Kuldplaate esineb nii vermitud kui valatud kujul: kuldplaadid võivad kaaluda nii 100 grammi kui ka 1 kilogramm ning vastavalt sellele kujuneb nende väärtus. Sarnaselt kuldmüntidele võib kuldplaatide näol leida endale sobiva kujundusega plaadi, mis ostjat teistest kõige rohkem kõnetab.

Kuna kuldplaatide puhul panustatakse selle kujundusele vähem energiat kui müntide puhul, võimaldab see ka tootmiskulud madalamal hoida, mis omakorda kajastub lõpphinnas. Nii ongi kuldplaatide väljamüügi- ja tagasiostuhind üldjuhul madalam kui kuldmüntidel. Üldiselt kehtib reegel, et mida suurem on plaat, seda väiksemaks kujuneb ka ostu-müügihinna vahe.

Ajaloolised mündid

Lisaks uutele kuldmüntidele ja -plaatidele on olemas ka veel üks põnev võimalus, mis ahvatleb korraga nii investoreid kui kollektsionääre: ajaloolised mündid, mille väärtus ja omapära ajas ainult tõuseb.

Näiteks on Tavidist võimalik endale soetada eriline Mehhiko 50-peesone münt, mille puhul torkab silma nii kaunis kujundus kui ka mündi ajaloolisus, meenutades meile Mehhiko iseseisvussõda. Ajaloolised mündid pakuvad omanikule tükikest maailma ajaloost ning veelgi väärtuslikumaks muudab need fakt, et paljudel neist on numismaatiline väärtus, mis on kulla enda väärtusest kõrgem.

Ajaloolised mündid on hea võimalus väikesteks investeeringuteks, kuna nende seast võib hõlpsalt leida parema grammi hinnaga sobiva toote.

Peamiselt on ajaloolised mündid paljude investorite lemmikuks just eelkõige oma kultuuriliste ja ajalooliste tähenduste ning väärtuste pärast. Need väärtused peegeldavad meile kõige paremini ka kulla vankumatut tähendust läbi kogu maailma ajaloo.

Kingitus kui investeering

Kuld sobib hästi ka kingituseks, seda lihtsal põhjusel: kuna kuld säilitab ajas oma väärtuse, märgib selle kinkimine investeeringut tulevikku ning võimalust kingitust tulevikus edukalt kasutada. Miks mitte kinkida lapsele igal aastal üks kuldmünt, mida koguneb aastate jooksul nii palju, et nende eest võiks täiskasvanuikka jõudes lubada juba midagi suuremat?

Erinevalt teistest kingitustest, mis sageli kapile tolmu koguma jäävad, peitub kullas perspektiiviga väärtus, mis tagab selle omanikule kindlustunde ning hoolitseb ka selle eest, et tulgu, mis tuleb – varuplaan on hallimateks päevadeks alati olemas.

Peamiselt on füüsilise kulla eesmärk säilitada vara väärtust, mistõttu kasutatakse seda edukalt ühe võimalusena oma raha paigutada. Seetõttu tasuks kullast mõnes mõttes mõelda kui hoiupõrsast, mis ainult ei hoia sinna asetatud raha turvaliselt paigal, vaid on võimeline seda aastate jooksul, mil kulla väärtus tõuseb, ka kasvatama. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.