Eriline viis, kuidas kasutatakse kulda kunstis ja klaasitööstuses

Kuldklaasi kasutatakse ka tänapäeval, ja mitte enam vaid selleks, et kõrgklassile meelehead pakkuda.Foto: Shutterstock

Kui kombineerida omavahel kuld ja klaas, saame materjali, mida nimetatakse kuldklaasiks. See materjal oli väga hinnatud Vana-Rooma kõrgklassi seas ning tänapäeval võib seda leida näiteks Trumpi hotelli akendelt.

Kuldklaasi valmistamiseks kasutatakse maailmas erinevaid tehnikaid. Esimesed kuldklaasist valmistatud luksuslikud esemed pärinevad hellenismi ajajärgust – nendeks olid kullaga kaunistatud tassid ja muud ümarad anumad, mis olid kõrgklassi inimeste seas väga hinnatud. 

Kuldklaasi nimetatakse ka kuldseks võileivaklaasiks. Miks just võileib? Selleks vaatame, kuidas kuldklaasi valmistatakse.

Ilu ja kunst üheskoos

See protsess on muljetavaldav ja nõuab tegijalt suurepäraseid oskusi ja täpsust. Õhuke ja dekoreeritud kuldleht asetati kahe klaasikihi vahele, millest sai omakorda luua luksuslikke nõusid või teisi esemeid. Kuldlehel oli võimalik kujutada kõike – näiteks religioosseid pilte, portreesid ja sümboleid.

Hellenismi ajastu kestis alates Aleksander Suure surmast 323 eKr kuni Egiptuse langemiseni Rooma võimu alla 30 eKr. Kui praegu võib maailmakeeleks pidada inglise keelt, siis toona sai maailmakeeleks kreeka keel.

Kui luksuslikke esemeid loodi hellenismi ajajärgul, siis koduste mosaiikide puhul hakati kuldklaasi kasutama laialdaselt arvatavasti esimesel sajandil Roomas. Näiteks tehti klaasist medaljone, mille sees oleval kuldlehel kujutati perekonda või abielupaari. 

Lisaks Roomale oli suureks keskuseks ka Aleksandria, mis oli tol ajal ainuke linn, kus elas rohkem kui miljon inimest. Tihtipeale kasutati seal keerukamaid tehnikaid kui Roomas – näiteks värviti kulda selleks, et tekitada kujutisele varjusid. Kuldklaasist anumaid on leitud nii praeguse Itaalia kui ka Ungari ja Horvaatia aladelt.

Vaata videost, kuidas kuldklaasi valmistatakse:

Tänapäeval domineerib funktsionalism

Kuldklaasi kasutatakse ka tänapäeval, ja mitte enam vaid selleks, et kõrgklassile meelehead pakkuda. Pigem on sellel mitmetes valdkondades hoopis tähtsam funktsioon: kulda kasutatakse laialdaselt kosmosetööstuses, eelkõige satelliitide, kosmoselaevade ja skafandrite valmistamisel. Nimelt peegeldab kuld nii infrapunakiirgust, valgust kui ka soojust. 

Samal põhjusel leiab kuld kasutust ka klaasitööstuses. Selleks, et takistada kuumusel hoonesse tungimast, kaetakse klaas õhukese kullakihiga, mis aitab siseruumides hoida mõistlikku sisetemperatuuri. Samuti loob kullakihiga aknaklaas ruumi sumeda ja hubase atmosfääri. 

Kullaga katmise tehnikat kasutatakse sageli just suurte hoonete kliimakindluse tagamiseks. Seega võib kullaga kaetud klaaspindu näha nii pilvelõhkujate kui ka ooperimajade puhul. Üheks kuulsaimaks hooneks on Las Vegases asuv Trumpi hotell, mille aknad on kaetud 24-karaadise kullaga. Hoone ise on nime saanud eelmise USA endise presidendi Donald Trumpi järgi.

Võiks arvata, et asjade kullaga katmine on väga kulukas. Samas ei pruugi see sugugi nii kalliks kujuneda. Nimelt on kuld kõige paremini vormitav metall – ühest grammist kullast on võimalik teha mitmekümne kilomeetri pikkune traat.  See tähendab, et väikest hulka kulda saab vormida väga pikaks traadiks või suureks leheks. Seega ei kulu materjali ühe akna kohta kuigi palju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.