Ameerika Eagle – üks USA rahanduse suurtest sümbolitest

USA rahapaja on tänaseks käibele lasknud üle 30 miljoni Eagle’i kuldmündi, mis tähendab, et tegemist on ülemaailmselt tuntud ning rahvusvaheliselt aktsepteeritud investeerimismündiga.Foto: Shutterstock

Kuld on mänginud Ameerika Ühendriikide majanduse arengus olulist rolli juba sajandeid ning üheks USA kullatööstuse säravaimaks sümboliks võib pidada just Ameerika Eagle kuldmünti. Tegemist on ühe kõige populaarsema ning kuulsama Ameerika Ühendriikides välja antud mündiga ning ühtlasi maailma ühe olulisema investeerimiseks loodud kuldmündiga.

USA kehtestas kullastandardi juba 1834. aastal

Kui James W. Marshall leidis 1848. aastal Sutter’s Milli saeveskist natuke kulda, poleks keegi osanud arvata, millise „kullapalaviku“ ning plahvatusliku piirkonna arengu see endaga kaasa toob. Vaid paari aastaga emigreerus Ameerikasse õnne ja kauaoodatud rikkust otsima sadu tuhandeid inimesi üle kogu maailma. Kulla kaevandamine elavdas kohalikku majandust, mille tulemusel sai California paar aastat hiljem ka osariigi staatuse.

Kullastandard hakkas Ameerikas aga kehtima juba kuulsast California „kullapalavikust“ varem – nimelt 1834. aastal. Üks unts kulda seoti tollal USA dollariga ning selle hinnaks fikseeriti 20,67 dollarit.

Sada aastat hiljem oli kullast ameeriklaste jaoks olude sunnil kujunenud aga juba esmase väärtuse säilitamise vahend. USA-s oli nimelt alanud suure depressiooni nime all tuntuks saanud majanduskriis ning inimesed kasutasid massiliselt võimalust vahetada paberraha ja väärtpabereid kulla vastu.

Riigi kullavarudele avaldatud surve ei jäänud märkamata ka Valges Majas ning varude kaitsmise ning majanduse päästmise eesmärgil kirjutas president Franklin D. Roosevelt 1933. aastal alla kurikuulsale määrusele, millega kriminaliseeriti kulla omamine ning kaotati võimalus valitsuse emiteeritud paberist finantsinstrumentide vahetamine kulla vastu.

Ühtlasi algas Ameerika Ühendriikide rahanduses 1933. aastal uus ajajärk, mil kaotati kullastandard ning riigi rahasüsteemi nurgakiviks said rohekat värvi paberitükid.

Kuld pakub turvatunnet keerulistel perioodidel

Roosevelti määrus kehtis ühtekokku 41 aastat – 1974. aastal kuulutas president Gerald Ford selle kehtetuks ning 11 aastat hiljem võttis Ameerika Ühendriikide Kongress vastu kullaseaduse (Gold Bullion Act), millega seadustati kuld- ja hõbemüntide tootmine, mis omaksid ka riigi ametliku maksevahendi staatust.

Et Ameerika Ühendriikide rahvuslind on valgepea-merikotkas, keda võib kohata kogu Ameerika Ühendriikide mandriosas, Kanadas, Alaskal ja Põhja-Mehhikos, ehtiski just see uhke tiivuline 1986. aastal USA rahapaja poolt välja antud esimest kuldmünti. Huvilisi jagus imeilusale mündile väga palju, mistõttu tuli ainuüksi esimesel aastal vermida 3,6 miljonit münti ehk kokku umbes 62 tonni jagu kuldmünte.

Kuna kuld on alati olnud tõhusaks varade kaitsjaks just ebakindlatel perioodidel, siis pole ka ime, et ka USA rahapaja statistika andmetel kasvas Ameerika Eagle’i kuldmüntide nõudlus märgatavalt just 1987. aasta börsikrahhi ajal, nn netimulli lõhkemise aegu aastatel 1999–2000 ning viimati 2008–2009. aastal, mil majanduslangus tabas muu maailma hulgas suhteliselt valusalt ka Ameerika Ühendriike.

Miks investeerida Ameerika Eagle kuldmünti?

USA rahapaja on tänaseks käibele lasknud üle 30 miljoni Eagle’i kuldmündi, mis tähendab, et tegemist on ülemaailmselt tuntud ning rahvusvaheliselt aktsepteeritud investeerimismündiga.

Samuti on Ameerika Eagle olnud alates 1930ndatest kõige kauem järjepidevalt tootmises olnud kuldmünt, millel on rahaline vääring – mündi nimiväärtus on 50 dollarit, mida kinnitab ka mündi tagakülg.

Kõige silmapaistvamaks tagakülje kujunduse osaks on aga isakotkas, kes lendab oliivipuuoksaga üle pesa, milles on teda ootamas emalind koos poegadega. Esikülge ehib seevastu Augustus Saint-Gaudensi loodud kujundus vabadusjumalannast, keda on kujutatud hoidmas ühes käes tõrvikut ning teises oliivipuuoksa. Uuema väljalaske ehk nn type 2 mündi tagakülge ehib aga valgepea-merikotka profiil.

Ent kellele Ameerika Eagle eelkõige sobib? Kuldmünt on igati sobilik kõigile investoritele, kes soovivad oma investeerimisportfelli mitmekesistada ning täiendada portfelli mündiga, mis on mänginud olulist osa nii USA kui ka kogu maailma rahanduses.

Kui sinu sooviks on säilitada enda varade väärtust pikemaks perspektiivis ning hindad seejuures ka stabiilsust ja turvatunnet, on füüsilisse kulda investeerimine kindlasti midagi, mille peale tõsisemalt mõelda! 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.