4 eksiarvamust kulla kohta, mis ei vasta tõele

Kulla kohta leidub palju kuulujutte ja eksiarvamusi.Foto: Shutterstock

Kulla kohta leidub nii ekspertidel kui tavainimestel palju erinevaid arvamusi ja hinnanguid. On ka põhjust: et kuld on saamas järjest populaarsemaks varaklassiks, on igati loogiline, et inimesi, kellel on investeerimiskullaga mingisugune kokkupuude, tuleb aina juurde.

Siiski leidub iga varaklassi kohta eksiarvamusi ning kuld pole siinkohal erand. Lükkame peamised müüdid kulla kohta ümber.

  1. Füüsiline kuld on eilne päev, pigem tasub investeerida virtuaalsesse kulda

Jah, mingil põhjusel on üsna levinud arvamus, et kulla hoiustamine on tülikas ning nõuab eritingimusi, mis võivad investorile kulukaks osutuda.

Tegelikult saab kulda hoida ja hoiustada kus iganes, olgu selleks kodune seif, sahtel või kapp. Kuld ei hävi, korrodeeru ega nõua seetõttu erilisi säilitamistingimusi – seega võid kulda hoida seal, kus soovid, peaasi, et sa ise selle asukohast teadlik oled ning vajadusel kullale kiiresti ligi pääsed.

Siiski räägib suur hulk investoreid, et füüsiline kuld on justkui eilne päev ning selle asemel tasub eelistada virtuaalset kulda. Meeldetuletuseks: virtuaalseks kullaks nimetatakse nn paberkulda ehk börsil kaubeldavate kullafondide osakuid (ETF-id), kullakaevanduste aktsiaid või teisi instrumente, mis ei ole füüsiliselt käega katsutavad.

Ehkki see võib tunduda turvalisem ja mugavam viis kulda investeerimiseks, tuleb siiski meeles pidada, et just füüsilise kulla üheks tähtsaimaks eeliseks on võimalus seda vajadusel kiiresti realiseerida või endaga kaasa võtta, sõltumata kolmandatest osapooltest. Kas see ei peaks olema rahatarkuse seisukohalt üks tähtsamaid põhitõdesid, mida järgida?

  1. Kuld on kehv investeering, kuna sel puudub tootlus

Vastab tõele, et kullal pole tootlust, kuid tasub endalt küsida, kas see peab ilmtingimata olema iga investeeringu peamine eesmärk? Portfelli hajutamise seisukohalt on investori jaoks eeskätt oluline riske hajutada ning seda saab teha, paigutades oma vara erinevatesse varaklassidesse.

Lihtsamalt öeldes: kui ühe vara väärtus langeb, aga teise oma jällegi tõuseb, on risk investori jaoks sellevõrra väiksem.

Kulla maailmaturuhinnal on komme tõusta tavaliselt just siis, kui aktsiaturud langevad. Seetõttu hoiavad ettenägelikud investorid teatud hulka portfellist füüsilises kullas, sest just selline meetod pakub nende varale vajalikku langevarju olukorras, mida isegi kõige pädevamad investeerimiseksperdid sageli ette ei näe. Kulla tootlus ei tundugi selle valguses nii kehva? Saad selle üle ise mõtiskleda.

  1. Kulda pole mõtet omada, kuna sellega ei saa maksta

Taaskord on tegemist palju kõneainet saanud valeväitega: kuldmündid on seadusliku maksevahendina emiteeritud riigis, kus nad toodeti. Selles veendumiseks piisab mündi lähemast vaatlemisest: nimelt on konkreetse mündi nominaalväärtus reeglina vermitud selle esi- või tagaküljele.

Näiteks on Philharmonikeri kuldmündil Austria Keskpanga garantii ning Austraalia Kangaroo kuldmünt on jällegi seaduslik maksevahend Austraalias.

Et aga kuldmündi väärtus on nominaalväärtusest kordades suurem, tasub investeerimismünte siiski kasutada investeerimise eesmärgil, mitte poes maksevahendina. Ent keegi ei keela sul seda sammu vajadusel astumast – kuld on raha, selles pole kahtlust.

  1. Kulda investeerivad ainult rikkad

Ehkki algajale investorile võib tunduda, et kõik kuldmündid ja -plaadid on samasugused, saab toodetega lähemalt tutvudes siiski üsna kiiresti aru, et lisaks kujundusele seisneb erinevus ka suuruses ehk kaalus ning vastavalt ka hinnas.

Kuldmünte on saadaval nii 1-untsiseid kui ka 1/10-untsiseid ning kuna nende hind erineb märkimisväärselt, leiab igaüks hõlpsasti viisi, kuidas kulda investeerida. Samuti on lai valik suuruseid saadaval ka plaatide puhul – 1-grammisest kuni 1-kiloseni.

Võid näiteks alustada soodsamate ajalooliste kuldmüntidega, millel on lisaks taskukohasemale hinnale ka väga eriline lugu, mistap püsib maailmas nendele alati nõudlus.

Et suuremate kuldmüntide ja -plaatide hind võib tihtilugu olla neljakohaline ning käia tavainvestorile kohati üle jõu, ei tähenda see, et kulda siis üldse investeerida ei õnnestu: väiksemaid kuldmünte ja -plaate on saadaval ka palju soodsama hinnaga. Vaata Tavidi e-poest lähemalt ja leia endale sobivast hinnaklassist kuldmünt või kuldplaat juba täna!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.