Maainvesteeringute blogi

Ära hoia kõiki mune ühes korvis ehk miks on oluline investeerimisportfelli hajutamine

Investeerides tasub alati mõleda ka erinevatele varaklassidele.Foto: Shutterstock

Investeerima asudes on kõige suurem küsimus, kuhu investeerida ja millises varaklassis on edu võimalus suurim ning hävimisoht väikseim. Üks, mida alati silmas peaks pidama, on see, et oma portfelli tasub igal juhul hajutada. Just selleks, et vähendada riske ja kõrbemisohtu.

Kui on soov oma vara kaitsta ja ka kasvatada, siis on maainvetseeringuid pakkuva ettevõtte LandEx kaasasutaja Randy Padari sõnul mõistlik eelkõige aru saada nii iseenda kui ka investeerimise eesmärke. “Sellest kujuneb välja ka sinu riskiprofiil ehk see, millistesse varadesse tuleks investeerida,” rääkis ta. 

Tootluse kaitsmiseks tuleks balansseerida oma risk vähem riskantsemate varadega. Näiteks soetavad paljud krüptosse investeerijad tihti oma portfelli lisaks veel nii kulda, maad kui ka kinnisvara. “See on oluline seetõttu, et vaid nii toimib jätkusuutlik investeerimine. Kui sa oma raskesti teenitud raha investeerid lihtsalt kuhugi, siis tihtipeale tulemused ei pruugi olla edukad.”

Siiski ei tasu investeerida huupi ja nii peakski Padari hinnangul igal investeeringul olema mingi mõte või põhjus. “Nii ka riskide juhtimisel,” täiendas ta.

Maasse investeerimine sama lihtne kui aktsiatesse

Maasse invetseerimine tundub enamasti kalli lõbuna, sest maatüki ost pole just kõige odavam lõbu. Siiski on võimalik hakata maaomanikuks või paigutada oma raha maasse läbi maainvesteeringute platvormide. Üheks selliseks platvormiks on ka LandEx. Padari sõnul toimib portfelli hajutamine maainvesteeringutes sarnaselt teistele varaklassidele. “On mõistlik oma varasid jaotada eriprofiiliga maade seas.” Näiteks võiks natukene investeerida klassikalisse põllu- ja metsamaasse, looduskaitse- ja bioloogilise mitmekesisuse maasse, süsinikumaasse ning arenduspotentsiaalidega maasse. 

“Maasse investeerimisel on oluline silmas pidada, et maa on pigem madalama riskiga varaklass, kuid siiski üle keskmise tootlik,” selgitas Padar. Ta lisas, et kindlasti tasuks endale selgeks teha, kuidas maaturg laiemalt toimib ja miks on selle juures jätkusuutlikkus oluline. Kindlasti tasub ka teada, millised on erinevatele maatüüpidele iseloomulikud omadused.

Viga, mida tasub vältida

Üks, mida Padari sõnul kiputakse liigselt tegema on see, et kiputakse ülemäära vaatama ainult tootluse numbrit. 

Maainvesteeringutes ei ole tegelikult võimalik hinnakasvu sajaprotsendiliselt täppi panna. See saab tugineda vaid olemasolevatele andmetele, mille põhjal on siis võimalik anda täpsemat prognoosi. 

“Üheks suureks indikaatoriks on nii ajalooline tootlus kui ka see, mis toimub lähipiirkonnas.”

Padar toonitas, et tegelikult on maainvesteeringud kahtlemata üks parimaid varaklasse, kuhu pikaajaliselt investeerida. “Tegu on roheinvesteeringuga, mis on üks parimaid inflatsiooni kaitsjaid. Maa on midagi, mida ei tule mitte kunagi enam juurde.” Siiski tõdes ta, et nähes, millist hinnakasvu naaberriikides maa läbi teeb, siis on meil veel kõva tee minna.  

LandEx loodi huvist maainvesteeringute vastu

Eesti ainult maainvesteeringuid pakkuv ettevõte sai Padari, Kamel Belkadhi ja Jaan Seppingu poolt loodud eelkõige lähtudes isiklikust huvist maadesse investeerimise osas.

Meeste sõnul teavad nad, et antud varaklass tagab madalate riskide juures kõrge tootluse. Nende jaoks oli aga keeruline jätkusuutlikkusse maasse investeerida. Maid oli raske leida, hallata ning sealjuures minimaalne investeeringusumma oli liiga suur, et luua hajutatud portfelli. Neil lihtsalt ei olnud sellist raha. Nii saadigi kiiresti aru, et on teisigi nendesuguseid investoreid, kes soovivad maasse investeerida. 

Investoritel ei pruugi olla nii palju aega, raha või asjatundlikkust, et osta endale terveid maatükke. Nii saigi loodud LandEx, mis annab võimaluse kõigile jätkusuutlikusse maasse investeerida, alustades juba kümne euroga.

Kui on huvi investeerida maasse, siis tasub kindlasti vaadata üle Landexi pakutavad võimalused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.