Kuhu investeerida? Teeme selgeks kinnisvara versus muude investeeringute plussid ja miinused

Kas investeerida kinnisvarasse, kulda, võlakirjadesse või hoopis krüptorahasse?Foto: Shutterstock

Raha investeerimiseks on palju võimalusi, alustades kinnisvarast, aktsiatest, võlakirjadest või isegi kullast. Oma raha kellegi teise kätte andmise kohustust ei tohi aga võtta kergelt. Vaatame lähemalt, millisel hetkel muutub üks investeerimisvõimalus teisest atraktiivsemaks.

Võrreldes erinevaid investeerimisvõimalusi, on lihtsam otsustada, millised neist on teie portfelli jaoks sobivad. Enamasti sõltub sobivus mitmest tegurist, nagu näiteks investeeringute väärtusest, teie riskitaluvusest, potentsiaalsest investeeringutasuvusest ja sellega seotud kontrolli ulatusest. Mis tahes investeerimisvõimalusega kaasnevad ka kompromissid. Kinnisvara pakub aga tugevat investeerimisvõimalust neile, kes soovivad suurendada rahavoogusid, säästa pensioniks ja luua tugeva finantsportfelli, kirjutab fortunebuilders.com.

Kinnisvara vs aktsiad

Aktsiaid omades on võimalik aja jooksul suurendada nii kasumit kui ka dividende. Seetõttu on investoritel võimalus teenida aktsiatelt igal aastal suuremat kasumit. Seda muidugi juhul, kui ettevõte osutub piisavalt kasumlikuks. Aktsiatesse investeerimine annab ka võimaluse luua mitmekesine portfell. Investeerides investeerimisfondidesse, saavad investorid osta korraga mitme ettevõtte aktsiaid, mis võimaldab oma investeerimiskapitali hajutada ja vähendada üldist riski.

Kuigi aktsiatesse investeerimisel on mitmeid eeliseid, on sellega seotud ka mõned kompromissid. Investorite jaoks on kõige ilmsem dilemma see, et aktsiad on ettearvamatud. Turu volatiilsuse tõttu võib aktsiate hind teatud aja jooksul järsult kõikuda. Mõne investori jaoks võib nende kasumi kiire kasvu ja kahanemise jälgimine aastaringselt olla keeruline. 

Võrdluseks, kinnisvara pakub stabiilsemat investeerimisvõimalust investoritele, kellele ei sobi aktsiaturu riskantne olemus. Tavainimene ei tunne ka börsi sisemisi toiminguid ja kuigi see on täiesti õpitav, võib see takistada börsil kauplemisega alustamist. Nii pöörduvadki paljud investorid börsimaaklerite või finantsnõustajate poole. Neile, kes eelistavad oma portfelli rohkem kontrollida, võivad aktsiad olla väljakutseks.

Kinnisvara vs krüpto

Kui otsustate oma raha investeerida kas krüpto- või kinnisvarasse, on otsus lihtne.

Kinnisvarasse investeerimine annab materiaalse vara, mis lisaks kallinemisele loob pideva usaldusväärse sissetulekuallika. Kinnisvara on ka aktsiaturust sõltumatu, seega on see suurepärane võimalus portfelli hajutada ja üldist riski maandada.

Krüpto on seevastu pigem spekulatiivne oletus kui fundamentaalnäitajatel põhinev investeering. Selle hind on väga kõikuv ja on võimalus, et iga investor võib osast või kogu oma rahast ilma jääda. Krüpto ei maksa dividende ja ainus viis selle pealt teenida on juhul, kui selle väärtus tõuseb.

Kinnisvara on ka oluliselt väiksema riskiga, kui krüpto. Peaaegu igal juhul on kinnisvara parem investeering, kuid samas tasub kaaluda siiki oma portfelli ka krüptoga mitmekesistada. 

Kinnisvara vs võlakirjad

Investorid saavad valida ka ettevõtete, kohalike omavalitsuste või valitsuste võlakirjade vahel. Tähtaja saabudes teenitakse neilt tulu intresside kaudu. Võlakirjadesse investeerimise üks suurimaid eeliseid on nende madal risk. Kuigi intressimäärad võivad kõikuda, peetakse võlakirju sageli usaldusväärsemaks kui muid investeerimisvõimalusi.

Vaatamata nende madalale riskile ei pruugi investorid teada, et võlakirjad ei paku teiste investeeringutega võrreldes sama tulusust. Paljudel juhtudel mõjutab tulusid oluliselt inflatsioonimäär. Näiteks kui teenite kolm protsenti ja inflatsioonimäär on üks protsent, on teie tootlus langenud kolmandiku võrra. 

Samas kasvab kinnisvara väärtus ka inflatsiooni ajal. Kuna materjali- ja tööjõukulud tõusevad, järgib rentimine traditsiooniliselt eeskuju, mis paneb kinnisvarainvestorid sel ajal teenima suuremat kasumit.

Kuigi võlakirjad pakuvad otsest ja suhteliselt madala riskiga investeerimisvõimalust, ei pruugi need kinnisvaraga võrreldes parimat tootlust anda. Üldjuhul ületavad üürikinnisvarad võlakirjade tootluse, kuna neil on võime teenida rahavoogu isegi inflatsiooni või madalate intressimäärade ajal. Kuid see, et kasumipotentsiaalis on erinevusi, ei tähenda, et investorid peaksid selle võimaluse täielikult välistama. Investoritele, kes soovivad oma portfelli hajutada, võivad võlakirjad pakkuda stabiilset võimalust just seda teha.

Kinnisvara vs hoiuste sertifikaadid

Hoiuste sertifikaadid (CD-d) võivad pakkuda investoritele veel ühe madala riskiga investeerimisvõimaluse, kuigi neil on kinnisvaraga võrreldes üldiselt madalam kasumimarginaal. CD-de kasumipotentsiaali mõjutavad otseselt intressimäärad. Kui intressimäärad on madalad, on investoritel keeruline saada kõrget investeeringutasuvust. Lisaks maksustatakse CD-sid sarnaselt võlakirjadele ja investoritel on raske leida sama palju maksusoodustusi kui kinnisvara puhul.

Paljude jaoks teeb CD-d atraktiivseks võimalus oma portfelli laiendada, kuigi investorid peavad olema kannatlikud, et tulu teenida. CD-de tähtaeg võib olla viis kuni kümme aastat ja selle aja jooksul ei pääse investorid oma vahenditele ligi. 

Samas on kinnisvara likviidsus suurem. Isegi kui investorid ei saa teatud kinnisvara müüa, on neil mitmeid viise, kuidas olemasolevat omakapitali kasutada. 

Neile, kes küsivad, kas ma peaksin investeerima kinnisvarasse või kuhugi mujale, võivad hoiuste sertifikaadid siiski pakkuda võimalust investeeringuid mitmekesistada. Nii on ka aja jooksul võimalik oma rahalisi vahendeid kasvatada, vaatamata nende madalamale kasumimarginaalile.

Kinnisvara vs kuld

Kulda investeerimine on lihtne protsess: investor ostab väärismetalli ja teenib kasumit alles pärast selle müümist, kui kulla väärtus on tõusnud. Kuigi see protsess on tegelikult suhteliselt selge, on see samas pidev hinnatõusu ootamine. 

Kinnisvara annab aga võimaluse teenida tulu ka ajal, mil oodatakse vara väärtuse tõusmist. Nii on võimalik teenida kokkuvõttes rohkem raha. 

Kui võrrelda kinnisvara ja muude investeeringute pealt teenitavaid tulusid, ei pruugi kuld olla esimene mõte, mis pähe tuleb. Sageli pole see ka kõige tulusam ega kõige populaarsem investeerimisvõimalus. 

2017. aastal 16 riigis tehtud uuringust selgus, et elamukinnisvara tootlus ulatub keskmiselt üle seitsme protsendi aastas. Võrdluseks, aktsiate tootlus oli keskmiselt alla seitsme protsendi ning võlakirjade tootlus ulatus vaid umbes kolme protsendini. Seega võib öelda, et kinnisvara on olnud investorite jaoks ajalooliselt tugev investeerimisvõimalus. Seda seetõttu, et kinnisvara võimaldab kasumit teenida mitmel viisil. Esiteks investeerite kinnisvara ostes füüsilisse varasse, mis aja jooksul muutub kallimaks. Kinnisvara annab ka võimaluse genereerida igakuist rahavoogu läbi üüritulu.

Läbi Reinvest24 on võimalus investeerida kinnisvarasse alates sajast eurost kuus. Vaata lähemalt nende võimaluste kohta siit. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.