Rahatarkuse eksperdid selgitavad, miks tasub investeerida isegi väiksemaid summasid

Eestlasele meeldib investeerimisvarasid eelkõige käega katsuda.Foto: Shutterstock

Investeerimine väikeste summade haaval võib tunduda esmapilgul mõttetu. Kuid kas ikka on? Kolm rahanduseksperti selgitavad, kuidas võib ka väikselt panustades lisatulu teenida.

Esiteks võimaldab väikeste summade investeerimine järk-järgult raha kasvatada, eriti kui investeerimine on pikaajaline protsess. Teiseks arendab isegi väike investeering finantsoskusi ja -haridust ning aitab paremini mõista, kuidas investeerimine tegelikult toimib. Lisaks võib investeerimine aidata teha tulevikuplaane ja seada pikaajalisi finantssihte ning muuta need saavutatavaks.

Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar. Foto: Eesti Pank

Taavi Raudsaar: säästetava summa suurus ei ole oluline

“Säästmist ja investeerimist tasub alustada ja jätkata ükskõik kui väikese summaga, et keerulisteks aegadeks tagavara luua või lisaraha teenida,” julgustab Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar kõiki investeerima.

Säästmist toetab ka tasapisi kasvama hakanud tähtajaliste hoiuste intressimäärad – mitu panka pakuvad tähtajaliste hoiuste eest mõni aasta tagasi tavaks olnud 0–1% asemel nüüd 2–3% intressi. “Samuti on võimalik mitme panga/maakleri vahendusel investeerida teenustasudeta mõningatele väärtpaberiturgudele,” lisab Raudsaar.

Peeter Koppel Foto: SEB

Peeter Koppel: investeerimiseks ei pea olema rikas

Koppeli kinnitusel pakuvad täna pea kõik teenusepakkujad regulaarset automatiseeritud investeerimist (peamiselt fondidesse) ka väikeste summadega. “Sellist muret, et mõnikümmend eurot on justkui liiga vähe, ei ole enam ammu. Kui sissetulek on alles ja tegeletud on näiteks regulaarse investeerimisega, siis oleks mõistlik seda jätkata – isegi kui tunnet üldse ei ole.” 

Just see ongi tema sõnul regulaarsete ja automatiseeritud paigutuste tegemise võlu, et ostetakse iga hinnaga – sealhulgas odavalt.

Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator Liisi Kirchi sõnul on kogumise ja investeerimise juures oluline järjepidevus ja regulaarsus, nii kasvavad väikestest summadest suured. Foto: Erakogu

Liisi Kirch: piisab ka väikesest summast

Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaatori Liisi Kirchi sõnul piisab sellest, kui alustada investeerimist väikeste summadega. “Tähtis on pihta hakata ning regulaarseid sissemakseid teha isegi siis, kui tervet toetuse summat investeerida ei jaksa. Ka 20 eurot kuus on hea algus!”  

Põhjuseid, miks investeerima hakata, on tema sõnul rohkem kui üks. “Raha, mis jääb niisama samale kontole, mida kasutame eluaseme ja toidukulude katmiseks, kulub varem või hiljem lihtsalt ära. Mõistlik on luua süsteem, mis ennetaks raha kogemata ära kulutamist, näiteks alustuseks teha teine konto, kuhu püsimakse või lausa kontonumbri vahetus toetuste saamisel raha turvaliselt varjule kannab,” õpetab ta. 

Kirch toonitab, et inflatsiooniga korrigeeritud raha on ikkagi raha ja alati parem kui ümmargune null. “Investeerimine on mõistlik juba seetõttu, et siis raha väärtus säilib või kasvab, kuid eks investeerimisel tuleb arvestada oma riskitaluvuse ja valdkondlike teadmistega, samuti sellega, kui pikk on investeerimishorisont.”

Ta lisab, et alati on mõistlik rahatarkust ja teadmisi juurde hankida, näiteks lugeda sellesisulisi raamatuid, mis on kättesaadavad nii raamatupoodides kui -kogudes, ja kuulata temaatilisi podcast’e. Abiks on ka see, kui disainida oma sotsiaalmeedia nii, et seal jälgitavad kanalid oleksid pigem rahatarkusele suunavad kui kulutamisele ahvatlevad.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.