Tihti jääb tunne, et kõik meie ümber tegelevad investeerimisega. Uues võlakirjadesse investeerimise minisarja teises osas teeb Redgate Capitali partner Valeria Kiisk puust ja punaseks võlakirjadesse ja aktsiatesse investeerimise erinevused.
Küsimusele, kas võlakirjadesse investeerimine on keerulisem, vastab Kiisk kõhklemata, et kindlasti ei ole. Küll on võlakirjadesse investeerimine pisut erinev.
“Suures plaanis on lugu selline, et kui sul on usku mõne ettevõtte aktsiatesse investeerimiseks, siis miks karta sama ettevõtte võlakirju?” Aktsiaid ostes saad ettevõtte kaasosanikuks ehk kõige mustema stsenaariumi: ettevõtte pankroti korral oled koos teiste aktsionäridega viimane, kellele midagi laekub.
“Võlakirjade puhul oled reeglina veidi eespool ehk riske on natuke vähem,” selgitab Kiisk.
Võlakirju soetades annad laenu, aktsiate puhul ostad ettevõtte story
Kõige suurem erinevus võlakirjade ja aktsiate vahel on tema sõnul see, et aktsiaid soetades ostab investor suuresti ettevõtte loodud story. “Siin pole vahet, kas on see dividendi rahavoole või tuleviku väärtusekasvule ehitatud.”
Võlakirja ostes annad raha välja laenuna. Sisuliselt tähendab see, et sõlmid ettevõttega laenulepingu ehk võlakirjade tingimuste vormi. “Võlakirjade tingimused kirjeldavad lahti kõik võimalikud stsenaariumid: mis juhtub siis, kui kupongimakset ei tehta õigel kuupäeval, või mis toimub, kui ettevõte rikub mõnda tingimust. Selge on ka see, millised piirangud kehtestatakse näiteks ettevõtte äritegevusele.”
Näited elust enesest
Ühe õpetliku näitena toob Kiisk siinkohal välja Credit Suisse’i ja AT1 võlakirjad, mis Credit Suisse’i müügiga kanti sisuliselt maha. Kuigi võib tunduda, et see on vastuolus sellega, mida Kiisk eespool just ütles, sest aktsionärid said raha kätte ja võlakirjade investorid jäid ilma, pole see päris nii.
“AT1 võlakirjad olid konverteeritavad tingimuslikud võlakirjad ning see situatsioon, et ettevõtte raskuste puhul lähevad need mahakandmisele ja neid ei konverteerita omakapitali, oli võlakirjade tingimustes sees.” Seega ei saanud toimunu tulla investoritele uudisena, kui nad olid end enne ostu tegemist kõigi tingimustega kurssi viinud.
“Sellised omakapitali laadsed, konverteeritavad võlakirjad ongi riskantsemad, mis väljendub ka nende hinnas ehk kupongimääras.”
Siinkohal tuleb Kiisk meelde, et investeerimisel kehtib alati üks reegel: mida suurem risk, seda suurem tootlus. “Tihtipeale proovib investor muidugi seda riski osa tagaplaanile jätta.”