Baltic Horizoni fondijuht Tarmo Karotam: jätkusuutlikkus on rohkem kui päikesepargi ehitus

Baltic Horizon fondi juht Tarmo Karotam.FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Rohepööre ja jätkusuutlikkus on teemad, millest ei saa enam üle ega ümber üheski valdkonnas. Nii on see kuumaks sõnaks ka ehitussektoris ja kinnisvaras. Baltic Horizoni fondijuht Tarmo Karotam rääkis, kuhu nemad on jätkusuutlikkuse programmis jõudnud ja mis ootab ees. 

Karotami sõnul räägitakse palju jätkusuutlikkusest, aga tihti kerkib küsimus, mis see tegelikult on. “See ei ole ainult energiaefektiivsus ning päikesepaneelid katusel. Tegemist on strateegilise lähenemisega mis hõlmab eestvedamist, raporteerimist, mõistlikkuse analüüse ning osapoolte kaasamist.” 

Tuled kustu ja prügi sorteeritud

Investeeringute jätkusuutlikkuse tagamiseks on vaja suhelda osapooltega. Näiteks koostöö üürnikega ja selgitamine, mida teatud hoonetes jätkusuutlikkus tähendab. “Meil on pea kõikidesse üürilepingutesse sisse viidud roheklauslid, kus lepime üürnikega kokku, kuidas koos suurendada fookust näiteks energia kokkuhoiule läbi tulede kustutamise ning prügi sorteerimisele.” Samuti on hea kui remonti tehes pööravad üürnikud tähelepanu ka sellele, milliseid materjale kasutatakse ja milliseid seadmeid kasutusele võetakse. 

Covidi-järgses maailmas on Karotami sõnul olulisel kohal ka see, et töökeskkond oleks kestvalt atraktiivne, mistõttu pannakse suurt rõhku ka hästi ventileeritud ruumidele, tervislikule töökorraldusele ning üldisele sotsiaalsele heaolule. “Jätkusuutlikkus on multidimensionaalne fenomen.”

Karotami sõnul on lisaks oluline, et jätkusuutlikud investeeringud oleksid ka kasumlikud. Ehk kõik investeeringud peavad olema ratsionaalsed.

“Meil on näiteks Galerija Centrs ostukeskus, mis on 1938. aastal ehitatud ajalooline muinsuskaitse all olev hoone Riia vanalinnas. Saame seal küll teatud uuendusi teha, aga loomulikult ei saa me seda maja täiesti ümber ehitada” rääkis Karotam. Ta lisas, et õnneks on toonane ehituskvaliteet ja isolatsioon hea ning ajaloolise arhitektuuri ning keskkonna säilitamine on ka jätkusuutliku investeerimise üks tahke.

Ühte kohta päikesepark, teise rohkem puid

Teisest küljest vaadatakse investeeringuid jätkusuutlikkusse nii portfelli- kui ka kinnistupõhiselt. Nii on Karotami kinnitusel mõnel objektil võimalik teha näiteks suur päikesepatareide park katusele. Teises kohas on aga jällegi võimalik istutada maja ümber rohkem puid, teha minipark või korraldada parkimist ning inimeste transporti efektiivsemalt.

Baltic Horizonil jätkusuutlikkuse strateegia järgselt on fond installeerinud ka igasse enda valduses olevasse büroohoonesse elektriautode laadijad. Analüüsitud on ka objektide energiataset, et seda vajadusel tõsta ning korrastatud protsesse. Eelmise aasta lõpu seisuga on fondi kõikidel büroohoonetel BREEAM kestlikkuse sertifikaadid. 

Kokkuvõtvalt hõlmab kestlikkus või jätkusuutlikkus investeeringute atraktiivsust läbi efektiivse majandamise, seeläbi paremat pikaajalist tootlust ning üleüldist fookust tervislikule keskkonnale ning heaolule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.