Lihtne viis, kuidas alustada investeerimisega, on panustamine laenudesse

Investeerimine on kõigile, kuid paljude jaoks võib see tunduda midagi, mis tekitab mõtte “ma ei oska” ja “ma ei tea investeerimisest midagi”. Tegelikult on pea kõik meist investeerimisega kokku puutunud. Kohti, kus raha on paigutatud nii, et see teenib omanikule intressi, on igapäevaelus palju. Kasvõi näiteks arvelduskonto, millelt maksab pank, tõsi küll väga väikest intressi, kuid siiski võib öelda, et sellel seisev raha on pandud teenima.

Seega võib julgelt öelda, et investeerimisega tegelemine ei ole midagi, mis on mõeldud ainult teatud osale ühiskonnast, vaid vaba maa kõigile. Küll aga on enne toekamate investeeringute tegemist oluline ennast kurssi viia erinevate võimalustega, kuhu ja kuidas investeerida. Otsused tuleb langetada vastavalt oma riskitaluvusele, investeerimise eesmärgile ja finantsilistele võimalustele. 

Miks üldse peaks investeerima? 

Lihtne vastus küsimusele, miks üldse investeerida on, et investeerida tuleb, et raha oleks kaitstud ning vaba raha paigutamine kogumis- või hoiukontole peaks olema loomulik ja igati turvaline valik. Sellisel kontol hoiustamise eest makstakse intressi, mille määr sõltuvalt teenusepakkujast on varieeruv, näites 0,01% või ka lausa 2,5% aastas. 

Toredad numbrid küll. Aga milleks neid arvutada? Raha väärtus kahaneb ajas mitmete asjaolude tõttu nagu tarbekaupade hinnatõus, inflatsioon, kriisid vms. Põhjuseid võib olla erinevaid, aga kindel on, et raha läheb ajas odavamaks. Eesti inflatsioonimäär oli 2021. aasta suvel algul 3,7 (võrdluseks – mujal euroalas oli see 1,9). Samuti tõuseb Eestis inflatsioon hetkeandmetel kõige kiiremini. Et ühel hetkel mitte avastada, et raha on säästes hoopis kulunud, on tarvis raha investeerida ja teenima panna. 

Laenudesse investeerimine on parem kui kogumiskonto

Alternatiivina hoiukontole ja lihtsalt säästmisele on hea lahendus laenudesse investeerimine läbi seda pakkuvate platvormide. Sellised platvormid on tänapäeval üles ehitatud arusaadavalt, lihtsasti kasutatavalt ning ei vaja meeletult eelteadmisi ega ka raha.

Olenevalt platvormist võib investeerimisega alustada juba paarikümnest eurost ja aastaintressi lubatakse keskmiselt 8-12%. Sellised lahendused on väga head investeerimishuvilistele, kelle algkapital ei ole suur ja kes ei oota esimeste tehingute eest miljoneid. Sobib inimestele, kes soovivad, et oleks võimalus investeeritud raha osaliselt või täielikult ka investeeringust kätte saada ja seeläbi likviidsena hoida. Lisaks on võimalik oma investeeringuid tihtipeale automatiseerida vastavalt enda seatud tingimustele. 

Laenudesse investeerimine avab uksed investeerimismaailma

Tuleb tunnistada, et sageli kiputakse investeerimist pelgama. Oletatavasti tuleb see kogemuse ja teadmiste puudumisest selles valdkonnas. Olgem ausad – näiteks koolides teemat ju väga põhjalikult ei käsitleta ning kui paljud meist põhjaliku rahatarkuse kodustki kaasa saavad. Investeerimismaailm aga on täis keerulisi termineid ja tundub riskantne, mistõttu ei taheta oma elutöö tulemustega riskida ja raha kaotada. 

Läbi laenudesse investeerimisplatvormide saab õppida ka algaja ja seda suurelt riskeerimata või palju aega panustamata. Võib aga öelda, et laenude põhimõte on pea kõigile eestlastele teada. See teeb tehingute jälgimise ja toimimise loogika hõlpsasti arusaadavaks.

Nagu eelpool juttu, saab alustada väikeste summadega ning platvormidel on vastavalt oma spetsiifikale nähtav kes on laenu taga ja mis on tema krediidihinnang. Laenudesse investeerimine on investori jaoks püütud teha võimalikult turvaliseks, kus paljudel platvormidel on kohaldatud võla tagasiostu kohustus või mõni muu nõue laenu üles panijale, et tagada investeerijale turvatunne.

Kõige olulisem ongi kuskilt alustada ning kogemusi ammutada. Hea on, kui see keskkond on kliendisõbralik ja selge ning ei koorma liigselt segase infoga.

Laenudesse investeerimine võib tekitada passiivse sissetuleku

Ajad, mil peale ülikooli mindi ühte ettevõttesse tööle ja töötati seal pensionini, on jäänud meie aastakümnete taha. Praegu on selline stabiilsus harv nähtus ja seda ei tee paremaks ka pandeemia, mis kuidagi lõppeda ei taha. Ning kes teab, mis tulevikul veel varuks on?

Lisaks tahavad Inimesed ise rohkem töökohtade vahel liikuda ja eelistatakse projektipõhiseid töid. Ka ettevõtted peavad olema väga paindlikud ja ajaga kaasas käima. Seetõttu muutuvad ka ametikohad ja töötajaid vahetatakse tihemini välja. Tegelikult ei tea me keegi millal meie tööd enam ettevõttes ei vajata või ettevõte on sunnitud uksed sulgema. Seega tasub mõelda, kas ikka on mõistlik panustada palgale, kui ainsale sissetulekuallikale. 

See tähendab, et igaüks meist võiks osata mõelda nagu investor, kes riskide hajutamiseks hoiab oma portfelli mitmekesisena. Tee ka sina omale plaan B või ka C ja D, et sissetulekuid tilguks mitmest allikast, igast ühest kasvõi natuke. Kokku tuleb juba midagi arvestatavat. Ja isegi kui oled elus hästi läbi löönud ja usud, et ei koge kunagi olukorda, kus palgast ei piisa, tasub arvestada sellega, et kõik me saame lõpuks vanaks. Kas oled valmis toime tulema vaid pensioni ehk ligi   70% harjumuspärasest väiksema sissetulekuga?

Laenudesse investeerimis platvormidel on võimalik just sellisteks olukordadeks luua endale passiivne sissetulek, mis aitaks ette valmistada plaani B, viia selle plaanini C ja ehk tulevikus ka lausa finantsilise vabaduseni. 

Laenudesse investeerimisel on riskid nagu ka mujale investeerimisel

Nagu kõikide asjadega elus, tuleb investeeringuid teha vastavalt oma võimekusele ja n-ö „tarbida targalt“.

Investeeringutega kaasnevad alati riskid. Kui laenudesse investeerimine aastaid tagasi hoo sisse sai, kasutasid nii mõnedki ettevõtted selles valdkonnas reguleerimatust ära ja laenudesse investeerimine sai omale ärakasutajate pärast halva maine. Kellelgi on ikka mõni tuttava tuttav, kes on rääkinud oma negatiivse kogemuse. Selliselt on läinud levima kulutulena arvamus, et laenudesse investeerimises on skeemitajaid ja neid pakkujaid ei tasu usaldada. 

Selliste petuskeemide otsa on praeguseks siiski õnneks juba raskem kukkuda. Eriti seetõttu. et inimeste enda informeeritus on välja söönud sellel maastikul pahatahtlikud ettevõtted ja on loonud laenudesse investeerimisse väga tugevalt kliendile turvatunnet pakkuvaid platvorme. Üldiselt järgitakse häid tavasid ja pakutakse läbipaistvust ning tuge investorile teadliku valiku tegemiseks. Näiteks pakutakse võla tagasiostu kohustust ja investeerijal on võimalik vaadata laenu saaja krediidihinnanguid. 

Üheks selliseks ettevõtteks on Eesti juurtega Income Marketplace, kes teeb omalt poolt väga palju, et müüte kummutada ja võita häid tavasid au sees hoides klientide pikaaegne usaldus. Lahtiste kaartidega näidatakse kuidas ja läbi mille on tagatud kliendile investeeringute turvalisus. Valikut aitab teha sertifikatsioonid või millised näitajad ja tulemused on laenudesse investeerimise teenuse pakkuja taga. Lisaks ettevõttelt endalt uurimisele, saab küsida tuttavatelt, kas kellelgi on kogemusi või näiteks lugeda arvamusi erinevatest selleteemalistest Facebooki gruppidest. 

Laenudesse investeerimine on hea algus

Investeerimisega hakatakse tegelema teadlikumalt järjest rohkem ja selleks, et see ei tunduks hirmus, on paslik alustada juba täna. Laenudesse investeerimine on suurepärane hüppelaud ja võimaldab kasvada ja areneda ning näha, kuidas raha teenib tulu.

Hiina vanasõnagi ütleb, et parim aeg alustamiseks oli 25 aastat tagasi. Miks mitte proovida keskkonda, kus alustada saab kohe praegu, kus on tagatud piisav turvalisus, mõistlik aastaintress ja kliendikeskus selge juhendiga,  mis abistab investeerimisotsuste tegemisel ja raha kasvu planeerimisel.

Vaata täpsemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.