Kuidas ja kust võtta väikelaenu?

Laenu võtmisse tuleb suhtuda vastutustundlikult, teha seda vastavalt oma maksevõimele ning kindla eesmärgi nimel, mitte emotsiooniostude tegemiseks. Foto: Pixabay

Laenud on finantskohustus, mis aitab siis, kui on vaja kiiresti raha, et teha teoks oma unistused, tasuda ravi eest või astuda kooli, osta ihaldatud auto või kodu. Kuna lisaks väikelaenule on mitmeid teisi laene, tasub väikelaenu olemusega lähemalt tutvuda ning veenduda, et see vastab sinu vajadustele.

Mis on väikelaen?

Väikelaen on tarbimise finantseerimiseks mõeldud laen. Laenuandjad nimetavad seda ka tarbimislaenuks.

Väikelaenude alla kuuluvad muuhulgas sellised laenutooted nagu remondilaen, reisilaen, terviselaen. Viimasel juhul on väikelaen lihtsalt sõnastatud sihtotstarbeliselt, sest kõiki neid tegevusi saab samamoodi rahastada ka väikelaenuga. Sageli on nende tingimused samad. 

Sihtotstarbelised väikelaenud annavad hea ülevaate, mille jaoks võiks väikelaenu võtta. Väikelaenu summad on täpselt parajad, et teha kodus remonti, minna reisile mõnda kaugemasse riiki või soetada uus auto. Tegelikult ei ole see nimekiri täielik, sest väikelaenu võttes ei ole tarvis kellelegi tõestada, mille jaoks seda kasutatakse. Seega on väikelaen paindlik laen ükskõik millise tarbimise finantseerimiseks. 

Väikelaen on laenutoode, mille puhul võib summa ulatuda paari tuhande euroni ja tagasimaksmise tähtaeg mõne aastani. Seda saab lihtsalt taotleda ka ilma tagatiseta, tarvis on vaid tõendada piisav sissetulek ja läbida isikutuvastus. 

Millises summas saab väikelaenu võtta?

Väikelaenu laenusummade vahemik on suur ja varieerub erinevate laenuandjate juures. Kiirlaenudele spetsialiseerunud laenuandjate juures on enamasti väikelaenu summad väiksemad ning pangad on valmis suuremaid summasid laenama. Väikelaenu saab võtta alates paarisajast eurost ja maksimaalne piir jääb üldiselt 5000–10 000 euro juurde. 

Reisile minemiseks või remondi tegemiseks peaks väikelaenu summad olema täiesti piisavad. Kui on plaanis suuremad väljaminekud, siis tasub aga kaaluda ka hüpoteeklaenu ehk kinnisvara tagatisel laenu võtmist. Loomulikult oleneb iga kliendi jaoks laenusumma tema sissetulekust ja muudest kohustustest.

Mille jaoks võib väikelaenu kasutada?

Väikelaen tuleb abiks kulutuste puhul, mille jaoks muidu peaks aastaid raha koguma. Väikelaenuga saab laenata täpselt vajamineva summa ja oma unistused ellu viia, olgu selleks suurem remont, sauna ehitamine, kodu sisustamine, hobivarustuse ostmine või ka pulmade pidamine.

Need kõik on olulised muutmaks argielu põnevamaks ja meeldivamaks, kuid ainult palgast vähehaaval nende jaoks raha säästmine võtaks kaua aega.

Väikelaenu nimest ei tasu end petta lasta – olenevalt laenuandjast võib olla võimalik laenata tagatiseta lausa 25 000 eurot. Enne laenuotsuse tegemist tasub aga kindel olla, et laenatud raha kulub tähtsa asja jaoks, kuna seda tuleb igakuiselt tagasi maksta aastaid. 

Kuidas väikelaenu taotleda?

Väikelaenu taotlemine on väga lihtne. Laenutaotluse saab ära täita interneti teel kodust lahkumata. 

Esimene samm laenu taotlemise juures on endale selgeks tegemine, kui suur summa on vaja laenata ja kui pika aja jooksul see tagasi maksta ehk milline tuleb igakuine laenumakse. Selle jaoks on laenuandjate kodulehtedel laenukalkulaator, millega saab orienteeruva kuumakse välja arvutada.

Täpne laenusumma oleneb sinu sissetulekutest ja kohustustest. Kalkulaatorid aitavad paremini selgeks teha, milline on just sulle sobiv laenuandja.

Kui laenuandja on välja valitud, saab kodulehel täita laenutaotluse.

Kui taotlus on esitatud, tuleb jääda ootama laenuotsust. Väikelaenud on tänapäeval üsna kiiresti kättesaadavad. Vastuse võib saada juba mõne minutiga ning mõne krediidiandja puhul saab rahagi juba minutitega kätte. Väikelaenu ja kiirlaenu erinevus ei olegi enam kuigi suur.

Laenuandja juures esimest korda laenu taotledes tuleb läbida isikutuvastus. Seda saab teha mugavalt arvuti või mobiiltelefoni vahendusel, kui sul on olemas Mobiil-ID või ID-kaart. 

Kui laen on jõudnud pangakontole, saab iseteenindusest näha oma järgmist laenumakset, võtta uut laenu, taotleda maksepuhkust ja muid lisateenuseid kasutada. 

Millised on väikelaenu saamise tingimused?

Põhilised tingimused väikelaenu saamiseks on üsna sarnased. 

Laenu taotlemisel on kohustuslik anda ülevaade oma sissetulekutest ja finantskohustustest. Laenuandjad tahavad näha stabiilset igakuist ametlikku sissetulekut, tavaliselt viimase 6 kuu kohta. Ilma konto väljavõtte esitamiseta ei ole võimalik laenu saada. Nõuded sissetulekule on laenuandjatel erinevad. 

Väikelaenu taotlemiseks pead Sa olema täisealine. Sul ei tohi olla kehtivaid või hiljutisi maksehäireid – seda kontrollivad laenuandjad maksehäirete registrist ja muudest krediidiregistritest. Laenuvõtja peab olema Eesti kodanik või omama siinset elamisluba. 

Ka väikese laenu puhul on nõudmisi palju. Laenuandjad peavad kinni pidama vastutustundliku laenamise põhimõttest, et ennetada laenuvõtjate makseraskustesse sattumist. Reeglina ei tohiks igakuine laenukoormus ületada 30% kogu sissetulekust. 

Kui kallis on väikelaenu võtmine?

Väikelaenu võtmisel tuleb tihtipeale tasuda lepingu sõlmimise tasu. Lepingutasu arvestatakse kas fikseeritud summana või protsendina laenusummalt. Kampaania korras pakutakse mõnikord soodustust lepingutasule või lepingu sõlmimist lausa tasuta. Tasub arvutada, millise laenuandja juures väikelaen pikas perspektiivis soodsam tuleb. Lepingutasu võib küll soodne olla, aga kui intressid on oluliselt kõrgemad, siis ei ole see rahaliselt mõistlik.

Laenu hind koosneb peamiselt intressist. Kui võrrelda väikelaenu intressi kiirlaenudega, siis tundub väikelaenu intress tõesti madal. Samas kinnisvara tagatisel laenude omast on see kõrgem. Enne laenu võtmist tasub eeltööd teha, sest erinevad laenuandjad pakuvad erinevat intressi. Mis aga ajab väikelaenu intressid kõrgeks?

Väikelaen on tagatiseta laen. Väikelaenu taotledes ei ole vaja tagatiseks anda oma kinnisvara või autot. Laenuandja hindab sinu maksevõimet ja see on tema ainus tagatis. Seega on laenuandja jaoks tegu suurema riskiga, mida ta kompenseerib sellega, et küsib kõrgemat intressi. 

Kõige lihtsam on laenupakkumiste juures jälgida krediidi kulukuse määra, mis on iga pakkumise juures kohustuslik välja tuua. Krediidi kulukuse määras võetakse arvesse laenatud rahasummat, tagasimaksmise perioodi, intressi, lepingutasu ning teisi lepinguga kaasnevaid kulusid. 

Juhul, kui laenu võetakse rohkem kui suudetakse õigeaegselt tagasi maksta, tuleb lisaks tasuda viivised. See aga võib moodustada nõiaringi, kus ühe laenu tagasimaksmiseks tuleb võtta uus laen. Laenu võtmisse tuleb suhtuda vastutustundlikult, teha seda vastavalt oma maksevõimele ning kindla eesmärgi nimel, mitte emotsiooniostude tegemiseks. 

Laenu tagasimaksmine

Väikelaenu tagasimaksmine toimub igakuiste maksetena kokkulepitud maksegraafiku alusel. Mida lühem on laenuperiood, seda suurem on igakuine tagasimakstav summa.

Laenuperioodi määrates tasub vaadata kriitilise pilguga, kas igakuine makse tuleb mõistlik ja jõukohane. Ei tasu oma maksevõimet üle hinnata, sest maksete hilinemisega kaasnevad viivised ja see suurendab omakorda veelgi koormust rahakotile.

Võetud laen tuleb reeglina tagasi maksta 60 kuu jooksul. Mõned laenuandjad pakuvad ka pikemat perioodi, näiteks Bigbank võimaldab laenu võtta kuni 120 kuuks.

Laen on võimalik tagasi maksta ka enne tähtaega. Kõik laenuandjad võimaldavad laenu ennetähtaegselt tagastada, kuid kuna nende jaoks tähendab see oodatud intressidest ilma jäämist, siis võivad nad küsida lisatasu, mille leiad iga laenuandja hinnakirjast. Samas, mitmed laenuandjad lubavad ka tasuta tagastamist. Näiteks Bondoras ja Swedbankis on laenu ennetähtaegne tagastamine lisatasuta. Nii väheneb makstud summa intressi pealt. 

Mitmed laenuandjad võimaldavad võtta maksepuhkust. Juhul, kui tekib olukord, et pole võimalik mõned kuud oma laenumakset tasuda, tasub oma krediidiandjat kindlasti sellest teavitada. Mõnikord on ka kasu laenuperioodi pikendamisest, kuna laen jagatakse pikema perioodi peale, mis teeb igakuise kuumakse väiksemaks. 

Mida tasub teada?

Väikelaen on tagatiseta laen, millega finantseerida näiteks kodu või auto remonti. See on lihtsam ja mõistlikum kui iga kuu teha vaid üksikuid väikeseid parandusi. Pulmalaen, reisilaen, remondilaen – kõik need on väikelaenud ja annavad ülevaatliku pildi, mille jaoks on mõistlik väikelaenu võtta, lisaks paljudele muudele väikelaenudele. 

Laenuandja arvestab laenuotsuse tegemisel laenuvõtja sissetulekuga. Laenu taotlemisel on vajalik esitada pangakontode 6 kuu väljavõte, mille põhjal laenuandja otsustab, kas ja kui suur laen on võimalik väljastada. 

Kogu laenu taotlemise protsess käib interneti kaudu ja üsna kiiresti. Mõnel juhul tuleb laenuotsus loetud minutitega ja ka raha kantakse pangakontole samal päeval.

Väikelaenu saab taotleda pea iga laenuandja kodulehel, kusjuures enamusel on näitlikud kalkulaatorid, mis aitavad välja arvutada orienteeruva kuumakse soovitud laenusumma ja laenuperioodi põhjal. 

Kindlasti tasub selgeks teha, kui kalliks laenu võtmine läheb. Oluline tegur on intress, mis varieerub väga palju erinevaid laenuandjaid võrreldes. Teiseks on lepingutasu, mis mõnel juhul võib lisanduda. Võetud laenu peab reeglina tagasi maksma 60 kuu jooksul. 

Kuna tegu on finantsteenusega, siis tasub põhjalikult kaaluda, kas laenukohustuse võtmine on otstarbekas ja jõukohane ning võrrelda erinevaid alternatiive.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.