Sisuturundus

Kuhu ja kuidas investeerida, et sõita telemeditsiini ja e-tervise populaarsuse laineharjal?

Telemeditsiini ja e-tervise valdkondadesse paigutatakse praegu ülemaailmselt aina enam raha. Paljud riigid on võtnud eesmärgiks arendada tervisekaitset ja seetõttu panustatakse palju e-tervise ja telemeditsiini lahendustesse ning terviseteenuste digitaliseerimisse.

Sellesse trendi sukeldus ka Freedom Finance ning artiklist leiad mõned nipid ja soovitused, millele jaeinvestor võiks tähelepanu pöörata, kui soovib asuda investeerima kirjeldatud valdkonda. 

Mida jälgida tervishoiuvaldkonna aktsiatesse investeerimise puhul ja kuidas teha parim valik?

Freedon Finance on teinud aktsiate hindamise protsessi jaeinvestorile mugavaks  ja allpool on välja toodud tähtsaimad tegurid aktsiate valiku tegemisel. 

Kasvupotentsiaal. Ettevõtte arenguvõimalused on otsuse tegemisel kõige tähtsam faktor, kuna see mõjutab otseselt aktsia hinda. Mõistlik on välja otsida andmed ettevõtte viimase paari aasta tulude kasvu kohta ja hinnata selel põhjal tulevikupotensiaali. Muidugi ei garanteeri minevikusooritus tulu tulevikus, aga kui ettevõte pole osanud eelnevalt oma tulu kasvatada, siis miks ta peaks seda oskama teha edaspidi?

Samuti tasub pilk peale visata firma strateegiale ning võrrelda seda otseste konkurentide omadega. Kasvupotentsiaali näitab ka sihtturu suurus ja selle võimekus ettevõtte ideedega kaasa minna.

Finantstulemused. Hea investor võtab muuhulgas alati ette soovitud aktsiapakkuja finantsaruanded, kuna need aitavad hinnata valitud ettevõtte stabiilsust ja jätkusuutlikkust. Hea oleks, kui ettevõte on juba kasumlik ja seda on selgelt näha ka paberil. Kui tegemist on uue lootustandva ettevõtmisega, peab enne aktsionäriks saamist veenduma, et võimekus kasumit teenida on olemas ka lähitulevikus. Tihti on see väljavaade seotud inimestega, kes on parasjagu ettevõtte eesotsas.

Ettevõtte finantsidest saab aimu, kui uurida rahalist seisu kasvu arendamiseks – kui palju on likviidset vara ja lühiajalisi investeeringuid? Selle info leiab üldiselt kvartali- või aastaaruannetest. Mida suurem on ettevõtte vaba rahavoog, seda parem ja seda suurema tõenäosusega teeb ettevõte mõistlikke ja kasumlikke kulutusi.

Mõõdikud. Aktsia väärtust ja hinda saab hinnata erinevate mõõdikute abil. Kõige populaarsem mõõdik on P/E, ehk price to earnings. (P/hind ühe aktsia kohta; E/puhaskasum ühe aktsia kohta.) Selle suhtarvu abil saab hinnata aktsiat võrreldes seda ettevõtte tulususega. Arvutamisel on aga palju variatsioone, mida kasutada.

Näiteks võib võtta arvesse viimased 12 kuud või arvutada järgmise 12 kuu oodatud tulemust. Viimast arvutust on ilmselt kõige mõistlikum kasutada, et mõõta aktsiapakkujate potentsiaalselt rahalist kasvu. Samuti aitab see mõõdik hinnata kas antud aktsia on üle- või alahinnatud võrreldes teiste sama sektori ettevõtetega.

Siiski tasub olla ettevaatlik, kuna kallim hind ei tähenda alati, et aktsia ei ole väärt ostmist. Jälgides teisi erinevaid tegureid võib kallim aktsiahind viidata tugevale kasvupotensiaalile.
Teine oluline mõõdik on PEG ehk P/E to growth. Üldiselt arvutatakse seda viie aasta oodatud kasumikasvu järgi. Kui PEG on madalam 1-st on ettevõte alahinnatud, kui kõrgem 1-st, siis ülehinnatud.

Dividendid. Mõnede tervishoiuteenuseid pakkuvate ettevõtete aktsiate puhul saavad investorid juba dividende, ehk mingi osa ettevõtte kasumist. Dividendid võivad suurendada kogu aktsia tootlust. Dividendimäär, mida näidatakse protsentides, näitab palju aktsionärid dividende saavad võrreldes aktsia väärtusega. Mida kõrgem on dividendimäär, seda pessimistlikumalt võiks suhtuda aktsiasse. 

TOP 5: parimad tervishoiuvaldkonna aktsiad aastal 2021

Regeneron Pharmaceuticals, Inc. (REGN) on ravimitootja, mis tegutseb ülemaailmselt. Investeerimispangad on tulevaseks hinnaks ennustanud 629,73 dollarit. See tähendab, et võimalik teenimise potentsiaal on 14,40%

UnitedHealth Group Inc. (UNH) on kindlustusfirma mis pakub nii B2B kui B2C tervisekindlustuse tooteid ja teenuseid, Medicare teenuseid ja ravimite maksumuse katet. Tulevaseks hinnaks on ennustatud 446 dollarit; teenimise potensiaal aktsiatelt on 10,10%.

Thermo Fisher Scientific Inc. (TMO) pakub teaduspõhiseid lahendusi, analüütilisi instrumente, spetsialiseeritud diagnostikat ning laboritooted ja -teenuseid kogu maailmas. Investeerimispangad ennustavad sihthinnaks 550,55 dollarit ning aktsiapotensiaali investorile 11,70%.

Medtronic Plc (MDT) on meditsiinitehnoloogia ettevõte, mis arendab, toodab, levitab ja turustab seadmepõhiseid ravimeid ja teenuseid. Investeerimispankade prognoositud keskmine hind on 139,85 dollarit. Kasvupotentsiaal võib ulatuda 11,90%ni.

CVS Health Corp. (CVS) on seotud apteekidega ning pakub ka tavapärasele apteegilahendusele veebipõhiseid apteeegi poode ja nende haldust. Keskmise sihthinnaga 94,93 dollarit võib ettevõtte aktsia tõusta 12,90%.

Missugused on kõige alahinnatumad tervishoiuvaldkonna aktsiad?

Teladoc Health, Inc. (TDOC) pakub telemeditsiiniteenuseid, kasutades platvormi, mis töötab mobiilseadmete, veebi, video ja telefoni kaudu. Keskmise ennustatud hinnaga 229,83 dollarit võiks aktsia teenida 39,20% tootlust.

Nano-X Imaging Ltd. (NNOX) arendab, toodab ja turustab digitaalse röntgeni tehnoloogiat. Investeerimispankade prognoositud keskmine hind on 45,50 dollarit ja tõusupotentsiaal hinnanguliselt 43,70%.

Atea Pharmaceuticals, Inc. (AVIR) on biofarma ettevõte, mis on keskendunud viirusevastaste ravimite avastamisele, arendamisele ja turustamisele viirusinfektsioonidega patsientidele. Keskmine prognoositud hind on 35,00 dollarit –  tõusupotentsiaal 47,00%

American Well Corp. (AMWL) pakub veebipõhiseid meditsiiniteenuseid, tehes seda läbi ühtse platvormi, mis toetab kõiki telemeditsiini vajadusi. Keskmise sihthinnaga 20,94 dollarit võib ettevõtte aktsia tõusta 52,50%

1Life Healthcare, Inc. (ONEM) haldab liikmelisuse põhist eesliini tervishoiu platvormi One Medical kaubamärgi all. Investeerimispankade prognoositud keskmine hind on 49,85 dollarit ning kasvupotentsiaal võib ulatuda 52,70%-ni.

Missugused on tervishoiuaktsiatesse investeerimise riskid? 

Ükskõik millisesse aktsiasse investeerimine võib olla riskantne. Alati on keegi, kes võib teha midagi samal turul paremini, saada seeläbi turuliidriks ja süüa oma konkurendid välja. Tervishoiu puhul on lisaks olemas mõningaid sellele tööstusharule spetsiifilised riskimomendid.

Tervishoid, meditsiin ja kõik sellega seonduv on äärmiselt tugevalt reguleeritud. Meditsiiniliste instrumentide- või ravimitootjad ei pruugi saada oma tootearendustele litsentse või vajalikke lube ning erinevad riiklikul tasemel tehtavad otsused võivad radikaalselt muuta ükskõik millise tervishoiu aktsia hinda või pärssida selle kasvupotensiaali.

Vähe sellest – paljud tervishoiuvadlkonna ettevõtted seisavad silmitsi ka kohtuvaidlustega, millele on tõuke andnud patsientide usk, et mõni toode või teenus on kahjustanud nende tervist. Lisaks peavad ettevõtted veenma ravikindlustusseltse ja valitsusasutusi oma tooteid doteerima ja/või nende eest maksma. Juhul kui vastavaid lubasid ei saa, langeb ettevõtte kasvupotentsiaal ja seega ka aktsia tootlus või soov teha tööstusharusse investeeringuid. 

Kui eeltoodud info tundus kasulik ja tahaksid olla valdkonnaga rohkem seotud, siis on Freedom Finance õige platvorm, mille kaudu teha ja hallata oma investeeringuid. Konto registreerimine on ülilihtne ja sellega tuleb kaasa ka väike kingitus aktsia näol. Lisaks saad kasutada partnerluse programmi, mille raames saab iga soovitaja lingiga liituja endale tasuta aktsia. Nii teed sõpradele väikese kingi ja samas teenid ka ise tulu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.