Sisuturundus

Kas oled valmis käiku laskma oma krüptoraha portfelli?

Iga Bitcoini-fännist kuulsuse taga on mitmeid krüptokauplejaid, kellel on oma igapäevased mured.Shutterstock

Krüptovaluuta ei ole juba ammu vaid nohikutest arvutigeeniuste pärusmaa. Tõsi, multimiljonär ja nohik Elon Musk on digitaalse valuutaga igati sina peal ja nohikust Twitter looja Jack Dorsey on samuti fänn. 

Ometi on stereotüüp nohikutest ja krüptorahast nüüdseks aegunud ja investeerimismaailmas löövad laineid krüpto-fännidest kuulsused. Tuntuimad nimed on näiteks muusik Kanye West, poksija Mike Tyson ja näitleja Gwyneth Paltrow. Räppar Megan Thee Stallion lõi oma naissoost fännide jõustamiseks YouTube’is lausa krüpto-akadeemia. Räppar Snoop Dogg aga pakub fännidele võimalust saada osa oma Dogghouse’i nimelise villa virtuaal-ekskursioonidest krüptol töötava Sandboxi mänguplatvormi vahendusel.

Iga Bitcoini-fännist kuulsuse taga on mitmeid krüptokauplejaid, kellel on oma igapäevased mured:

  • Kuidas tagada endale pensionipõlveks hea elatustase?
  • Kas ma suudan endale kodu osta?
  • Kuidas ma oma laste ja lastelaste eest rahaliselt hoolt kannan?
  • Kas ma saan võimaldada oma lastele parima võimaliku hariduse?
  • Kas ma saan endale lubada reisimist ja teisi luksuseid?

Miljonite inimeste jaoks on vastus neile küsimustele lihtne: krüptoraha portfell.

Teaduskraadi pole tarvis

Vanasti – alles mõne aasta eest – oli krüptovaluuta ostmise ja müümise juures oluliseks abivahendiks IT- või arvutialane kõrgharidus. Oluline oli mõista plokiahela tehnoloogiat, avaliku võtme krüptograafiat, kuueteistkümnendsüsteemi ja nn muutumatu pearaamatu toimimismehhanisme.

Kõik see on nüüdseks muutunud. Uued veebilehed nagu Tallinnas tegutsev Kriptomat tegutsevad selle nimel, et viia omavahel kokku krüptoinvesteeringute kasutegurid ja inimesed, kes ei ole veel digitaalse valuutaga päris sina peal. Kriptomati platvormi on lihtne kasutada ja see on spetsiaalselt kujundatud nii, et krüpto-portfelli loomiseks ja majandamiseks vajalikele tööriistadele pääseks ligi kõik inimesed. Platvorm on litsentseeritud ja reguleeritud mitmes Euroopa riigis ja laiemalt kogu maailmas.

Kas krüptorahasse investeerimine on ikka turvaline?

Kui rääkida krüptovaluutast investoritega, viskab keegi kindlasti õhku sellise sõna nagu volatiilsus. Krüptovaluutad nagu Bitcoin on tõepoolest näinud lausa legendaarseid kõrg- ja madalseise. Mitmel korral on Bitcoin kukkunud ühe päevaga enam kui 20 protsenti.

Suures pildis on aga trend püsivalt tõusev. Viimase kümne aasta jooksul on Bitcoin oma investeerijatele toonud ligi 116,41 protsendise aastase kasvumäära. 2011. aastal investeeritud 100 eurost on kümne aastaga anud 200 00 eurot ja seda hoolimata 2021. aasta tormilisest teekonnast, mis Bitcoini investoritele möödunud kevadel ja suvel osaks sai.

Kui oleksid need samad 100 eurot investeerinud näiteks Ameerika Ühendriikide NASDAQ fondi, oleks kasv olnud samuti hea – kümme aastat hiljem oleks sul 5000 eurot. Võimas tulemus, aga 20 000 on veel võimsam. Krüptovaluuta teeb püsivalt silmad ette aktsiatele, fondidele, võlakirjadele ja seda nii suuremate kui ka väiksemate investori puhul.

Volatiilsus tähendab seda, et hinnatõusud ja langused võivad kõikuda iga päev seinast seina, aga kui astuda sammuke eemale, et vaadata kogu pilti, saab selgeks, et Bitcoin ja teised krüptovaluutad on viimaste aastatega märkimisväärselt tõusnud.

Õige hetk investeerida

Seda, kas mõni krüptovaluuta järgmisel kuul või aastal tõuseb või langeb, on võimatu ennustada. Paljud inimesed on võitnud Bitcoini ja teistesse krüptovaluutadesse investeerimisel üüratu varanduse, aga on ka neid, kes on hoopis raha kaotanud. Õige krüptovaluuta valimise kõrval on sama oluline leida investeerimiseks õige aeg – see on sinu jaoks kõige olulisem otsus.

Investeerimis-oraaklitest õige aja ennustamisel abi ei ole. Legendaarne investor Warren Buffett on öelnud, et parim aeg investeerimiseks oli mitu aastat tagasi ja järgmine parim aeg on nüüd kohe. Buffetti tarkusesõnad võivad tunduda kasutud, aga tal on täielik õigus. Samuti on õigus teistel kogenud investoritel, kelle moto on see, et turul veedetud aeg on märksa olulisem kui õige hetke tabamine.

Päevasiseste kauplejate jaoks on ajastus tõeline kunst, mille tarbeks on loodud keerulisi teooriaid selle kohta, millised päevad või tunnid on investeerimiseks kõige soodsamad. Nad istuvad ninapidi graafikutes, et leida üles mustrid, mis võimaldaks neil osta vahetult enne turu tõusu ja müüa enne, kui turg kukub. Investeerimisnõustajad kirjutavad igal aastal tuhandeid raamatuid ja artikleid kõikvõimalikest strateegiatest, mis peaksid paljastama parimad ajad ostmiseks ja müümiseks.

Osa nõuannetest on kasulikud, enamik aga pelgalt spekulatiivne. Mitte ükski ajastamise meetod ei garanteeri tulemusi.

Ekspertide sõnul on parim viis portfelli koostamiseks investeerida nüüd ja kohe, mitte oodata mingit kindlat “õiget hetke”. Mõistlikum on jälgida aega, mitte ajastamist – pane portfell kokku ja oota kasumit. 

Ajalugu näitab, et krüptoturu üleüldine trend on liikunud suunaga üles. Tõsi, individuaalsed mündid ja tokenid on väärtust kaotanud. Vahel tuleb ette nädalaid või isegi kuid, mil hinnad kukuvad allapoole sellest, mis sa algselt maksid. Ometi on aeg näidanud, et pikaajalised investeeringud tasuvad ennast kaugemas perspektiivis igati ära.

Üks parim viis, kuidas tasakaalustada portfelli koostamisel turu kõikumisi, on teha regulaarselt väiksemaid investeeringuid. Investeeri iga nädal 25 eurot või iga kuu 200 eurot ja saad oma portfelli kokku panna sellises tempos ja mahus, mis ei tekita sinu tavapärasesse eelarvesse suurt auku. 

See on suurepärane strateegia neile, kes koguvad pensionipõlveks raha või säästavad laste haridustee jaoks.

Paljud investorid soovitavad investeerida mitmesse erinevasse krüptovaluutasse või siis hoopis mõnda üksikusse ning lisada portfelli traditsioonilisi aktsiaid või võlakirju. Selline mitmekülgsus kaitseb investeerijat kehvade tulemuste eest, sest kui ühel investeeringul läheb mõni nädal kehvemini, hoiavad teised investeeringud portfelli väärtust endiselt üleval.

Millal siis on parim aeg krüptorahasse investeerida? Paljude jaoks on vastus nüüd kohe.

Kuidas valida õige platvorm?

Enamik online-krüptoplatvorme on mõeldud päevaste kauplejate ja nohikutest varajaste kasutajate jaoks. Kui krüptosse investeerimine on sulle uus, vajad sa usaldusväärset partnerit, kes tegeleb asja tehnoloogilise poolega ja pakub sulle tuge, kuniks sa valdkonnaga tutvud.

Kriptomat sellega tegelebki. Kriptomat on loonud võimsad investeerimistööriistad, mida saab kasutada kiirelt, lihtsalt ja turvaliselt. Nende abil saavutad oma finantseesmärgid ilma, et oleksid sunnitud oma igapäevase elu ja melu unarusse jätma. Kriptomatis on investeerimine sama lihtne kui pitsa tellimine. 

Registreerimine võtab aega paar minutit ja esimese investeeringu saad teha kohe. Kriptomati platvormil saad panna paari minutiga paika keerukad investeerimisstrateegiad nagu ostuhinna keskmistamine ja automaatne kauplemine. Kriptomat pakub ligipääsu pidevalt kasvavale krüptovaluutade nimekirjale ning. koostab turuanalüüsi ja annab ülevaate iga valuuta hinna statistika kohta.

Krüptovaluutasse investeerimine on suurepärane viis toetada oma pere ja tulevikku, aga alustada saad alles siis, kui oled astunud esimese sammu. Külasta Kriptomati platvormi juba täna ja vaata ise järele, kui lihtne on osa saada krüpto-revolutsiooni kasuteguritest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.