Kaasaegne laenude vahendamine käib digiplatvormil automatiseeritult 

Jekaterina Rozenshtrauch on Ühisraha platvormi arendamisega tegelenud juba aastaid ja veab eest Eesti kreediidivahendamise tehnoloogia arengut. (c) Foto: pressifoto
Jekaterina Rozenshtrauch on Kreditex Ühisraha platvormi arendamisega tegelenud juba aastaid ja veab eest Eesti kreediidivahendamise tehnoloogia arengut.Foto: pressifoto

Krediidipakkujaid ja vahendajaid on Eestis suur hulk, nii et neist usaldusväärsemate ja efektiivsemate väljaselgitamine võib olla omaette väljakutse. Analüüsime siin Kreditex Ühisraha krediidivahendusplatvormi, mis oma innovatiivsuse ja investoritele antavate tagatistega teiste hulgast selgelt silma paistab.

21. sajandi ärimudel

Erinevalt klassikalistest laenupakkujatest on Kreditex Ühisraha ärikontseptsioon tõeliselt innovatiivne, kuid viie tegutsemisaasta jooksul on ettevõttel olnud piisavalt aega, et kogu süsteemi korralikult paika saada.

Kreditex Ühisraha platvormile võib analoogiaks tuua sõidukite jagamise platvorm. Sisuliselt on Kreditex Ühisraha näol tegemist laenumaailma jagamisteenusega: kui sõidukite jagamise platvorm viib omavahel kokku sõitja ja autojuhi, siis Kreditex Ühisraha on laenujagamise platvorm, mis toob kokku laenuandjad ja laenusaajad. 

Kreditex Ühisraha platvormil saavad inimesed, kes laenudesse oma raha investeerida tahavad, selle maksejõulistele laenusoovijatele välja anda. Sealjuures võib ühte laenu rahastada näiteks kümme inimest ja üks inimene võib rahastada paljusid erinevaid laene. 

Investorite hulk aina kasvab

Tegemist on kiiresti kasvava ettevõttega, mille investorite arv pidevalt suureneb. Sealjuures on paljud neist seotud mitmete laenuprojektidega ja kasutavad platvormi oma säästude investeerimiseks regulaarselt.

Kokku on Kreditex Ühisrahal ligi 3000 investorit, kellest kolmandik investeerib pidevalt uutesse projektidesse ja kasvatavad nii aktiivselt oma portfelli.

Kindlad tagatised

Platvormi kõige olulisem tagatis on konservatiivne laenupoliitika. Taotlusi rahuldab Kreditex Ühisraha umbes 12-15 protsendi ulatuses, aga praeguse ebakindlama majandusseisu tõttu on see number vaid 8 protsenti laenusoovidest.

Koroonaepideemiaga seoses otsustas Kreditex Ühisraha pakkuda investoritele sajaprotsendist tagasiostugarantiid puhuks, kui investeeritud summat laenajalt mingil põhjusel tagasi ei saada. Niisuguseid garantiisid keegi teine turul ei paku.

Kinnisvaralaenud on kõik tagatud hüpoteekidega, väikelaenude puhuks on ettevõttel tagasimaksete kindlustamiseks reservfond. Sisuliselt on tegemist ettevõtte kasumiga, mida firmast välja ei võeta ja mille abil on vajaduse korral võimalik garantiitagasimaksed ära teha.

Automatiseerimine võimaldab vältida inimlikke eksimusi

Kreditex Ühisraha toetub juba oma olemuselt kaasaegsele digitehnoloogiale. Väga paljud protsessid on laenuandmisel ja investeerimisel automatiseeritud. Olemas on ka investeerimisrobot, mis võimaldab sobivate pakkumiste puhul investeeringud automaatselt ära teha.

Ka töökorralduses on palju jäetud tehnoloogia hooleks. Näiteks teeb laenutaotluste sorteerimise ära kliendihaldusprogramm – näiteks kui taotleja märgib, et ta on töötu, siis selline taotlus paraku ei jõua isegi laenuhaldurite ekraanidele.

Ka andmete kontrollimine käib automaatselt, sest kõigi peamiste registritega alates maksehäireteregistritest kuni kinnistusraamatuni on ettevõttel olemas vajalikud liidesed.

Tugevad majandusnäitajad

Omakapital on Kreditex Ühisrahal 200 000 eurot. Sealjuures võib öelda, et valdava osa oma näitajatest on firma positiivses võtmes sisuliselt kahekordistanud. 2020. aastaga võrreldes oli 2021. aastal topeltsuurem näiteks põhivarade maht, mis ulatub juba mitukümmend tuhat eurot üle 1 000 000. Samuti on pea kahekordistunud omakapitali maht, mis ulatub ligi 600 000 euroni.

Suurenenud on ka nii varade puhasrentaablus (ROA) kui omakapitali tootlus (ROE), mille näitajad on vastavalt 89,13 ja 55,66. Nii tugevaid näitajaid annab teiste krediidivahendajate juures otsida.

Finantsinspektsiooni tarbijaveebist https://www.minuraha.ee/ saad erapooletut infot, kuidas oma rahaasju korraldada. Üksnes usalduslikus koostöös saame leida häid lahendusi. 

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega.

Mõiste „investor“ kasutatakse ühisrahastamise platvormi finantseeritavate laenuandjate suhtes, kes ei ole investorid väärtpaberituru seaduse § 6 mõistes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.