Kaalud investeerimismaailma sisenemist? Vaata üle need viis kuldreeglit

Investeerimine on pikaajaline tegevus, mis nõuab kannatlikkust ja distsipliini.Foto: Shutterstock

Kuidas kasvatada oma raha ja kindlustada tulevikku? Või kaitsta sääste inflatsiooni eest, mis eriti praegu raha väärtust kindlalt ja kiiresti vähendab? Üsna mõistlik viis selleks on investeerimine, millega ei tasu siiski uisapäisa alustada, vaid enne peaks mõtlema läbi nii võimalused kui ohud. Majandusvaldkonna portaal Financer pani kirja viis asja, mida võiksid teada enne investeerimisega alustamist.

Mõnikord peab leppima kaotustega

Iga investeering on riskantne – sa võid alati oma raha kaotada. Sellega tuleb arvestada ning investeerimist alustada alles siis, kui oled võimalikeks kaotusteks valmis. Samal põhjusel ei ole üldiselt mõistlik panna kuskile rohkem raha, kui oled valmis kaotama, ning selleks ei tasu kasutada laenuraha või hädaabifondi.

Kaotuste vältimiseks või vähendamiseks on oluline teha enne investeerimist korralikku uurimistööd. Tasub uurida ettevõtteid, millesse soovid investeerida – näiteks hinnata nende finantsnäitajaid, ärimudeleid, konkurentsieeliseid ja väljavaateid. Samuti laiemalt turu suundumusi, majandusnäitajaid ja poliitilisi sündmusi, mis võivad investeeringuid mõjutada.

Kõiki mune ühte korvi ei panda

Investeeri raha mitmesse erinevasse kohta. Nii väheneb võimalus rahast ilma jääda, kui mõni investeering ei lähe päris nii hästi, nagu esialgu loodetud. Näiteks investeerides ainult ühe ettevõtte aktsiatesse, kaob selle pankrotti minekul kogu või valdav osa sellesse pandud rahast. Investeerides aga mitme erineva ettevõtte aktsiatesse, pole ühe firma pankrotil või muidu halval käekäigul portfellile sedavõrd suur mõju.

Hajutamiseks võib valida erinevaid investeerimisinstrumente (näiteks aktsiad, fondid, võlakirjad, ühisrahastus), sektoreid (näiteks tehnoloogia, tervishoid, energeetika) ja piirkondi (näiteks Eesti, Euroopa, USA). Hajutamise eesmärk ongi vähendada portfelli volatiilsust ehk kõikumist.

Investeerimistuludega kaasnevad maksud

Kui on tulu, tuleb selle pealt maksta ka maksud ning see kehtib kõikide instrumentide, sealhulgas ka krüptoraha puhul. Tulumaksu peab tavaliselt maksma 20 protsenti igalt tehingult saadud tulult. Millal makse makstakse, sõltub aga mõnest tegurist, näiteks saab tulumaksu tasumist edasi lükata ning kasumit maksuvabalt edasi investeerida, kui hallata portfelli ettevõtte alt või kasutada selleks investeerimiskontot.

Viimase puhul on tegelikult tegu täiesti tavalise pangakontoga, kuid selle erinevusega, et investeerimiskontolt ei tohiks teha midagi muud peale investeerimistehingute ja sinna raha sisse ning sealt välja kandmise. Samuti on see seotud väärtpaberikontoga. Investeerimiskonto kasutamise eelis investeeringute tegemisel tavakonto kaudu seisneb selles, et sedasi saab finantsvaradelt saadud tulu tulumaksuvabalt reinvesteerida ja tulumaksukohustust edasi lükata. 

Iga-aastaselt kuuluvad maksustamisele ainult need summad, mille investor võtab investeerimiskontolt välja ja mis ületavad sinna sissemakstud kogusummat. Selleks, et see rakenduks, tuleb investeerimiskontona kasutatav konto maksuametile ka vastavalt deklareerida.

Hinda kaasnevaid lisakulusid

Paljudel platvormidel on teenustasud, seega uuri hinnakirja alati juba enne investeerimist. Teenustasud võivad olla näiteks tehingutasud, haldustasud, valitsemistasud või muud kulud, mis vähendavad investeeringu tootlust. Mõned platvormid pakuvad teatud tingimustel ka tasuta tehinguid või madalaid tasusid. Selliste pakkumiste korral tuleks muidugi hoolega tutvuda tingimustega.

Lisaks teenustasudele peaks arvestama valuutavahetuse kuludega, kui investeerida välisvaluutas. Valuutavahetuse kurss võib eri platvormidel ja pankadel olla erinev ning mõjutada investeeringu väärtust. Raha säästmiseks tasub valida parima kursiga platvorm või pank, mis samas loomulikult usaldusväärne tundub.

Investeerimine pole tee kiireks rikastumiseks

Investeerimine on pikaajaline tegevus, mis nõuab kannatlikkust ja distsipliini. Kui mõni investeerimisplatvorm või muu võimalus pakub kiiret raha, on suure tõenäosusega tegemist pettusega. Sellised skeemid kasutavad ära inimeste naiivsust ning lõppevad tavaliselt sellega, et investorid kaotavad kogu oma raha.

Investeerimisel pole olemas garanteeritud tootlust ega kindlat valemit – kuskile sisse pandud raha väärtus võib tõusta ja langeda sõltuvalt turuolukorrast ning ettevõtete tulemustest. Seetõttu peaks olema valmis taluma kõikumisi ja ootama pikemat aega, enne kui investeeringutelt head tootlust näha saab.

Enne investeerimisega alustamist tasub end teemaga põhjalikult kurssi viia. Selleks saab kasutada näiteks pankade ja vahendusplatvormide veebilehti, finantsinspektsiooni tarbijaveebi Minuraha ning teisi rahatarkuse ja investeerimise valdkonna portaale, kus on lahti seletatud nii mõisted kui riskid ja võimalused. Üheks selliseks portaaliks on Financer, mille eesmärk ongi aidata inimestel nutikamaid rahalisi otsuseid teha ning kus lisaks investeerimisalaste põhitõdede tutvustamisele on kokku toodud ka võrdlustabelid erinevatest välismaistest platvormidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.