Oma higi ja vaevaga teenitud raha investeerides loodab investor mõistagi tulu saada, mitte kapitali kaotada. Loomulikult kaasneb igasuguse investeerimisega ka risk rahast ilma jääda.
Investeerimisplatvorm Income Marketplace soovib pakkuda oma klientidele turvalist võimalust laenudesse investeerimiseks. Iduettevõtte eesmärk on tagada ka eraisikutest investoritele samasugused kaitsemehhanismid, mida tavaliselt naudivad institutsionaalsed investorid. Vaatame lähemalt, kuidas see võimalik on?
Kuidas laenudesse investeerimine töötab?
Laenuandja annab laenuvõtjale kindlatel tingimustel laenu. Laenuvõtja, kas eraisik või ettevõte nõustub laenu tagasi maksma kokkulepitud aja jooksul koos intressiga. Seejärel annab laenuandja enda tingimustel laenu investoritele investeerimiseks Income platvormile.
“Kui sa investeerid laenudesse, ostad tükikese laenulepingust ja saad osa nii laenu põhiosast kui ka laekuvatest intressidest,” ütleb Income’i tegevjuht ja asutaja Kimmo Rytkönen. Näiteks kui laenuandja laenab välja 1000 eurot, saab investor osta x% sellest. Investeerides 100 eurot (ehk 10% põhiosast), tekib ka õigus saada tagasi 10% koos intressidega. Income Marketplace´s on intressi suuruseks tavaliselt 7-12 % aastas. Kõlab lihtsalt, ent keerulisemaks muutub olukord siis kui laenu võtnud eraisik või ettevõte mingil põhjusel laenatud raha tagasi ei maksa.
Mis saab, kui laenuvõtja raha tagasi ei maksa?
Kaasaegsetes investeerimisplatvormidel, nagu Income on suuremal osal laenudest tagasiostukohustus ( buyback obligations), mis tähendab laenuandja on kohustatud laenu tagasi ostma, kui tagasimaksed hilinevad üle 60 päeva. Pärast 60-päevast viivitust ostetakse tagasi kogu investeering ning investor saab nii põhiosa kui ka intressi kogu investeeritud perioodi eest.
Aga mis saab investeeringust siis, kui ka laenuandja ei täida enda lepingulisi kohustusi, ega ole võimeline laenu tagasi ostma? Sel juhul on mõistagi ohus ka tagasiostukohustus. Hiljuti 100 investori seas läbi viidud uuringu alusel usuvad neist vaid pooled, et tagasiostukohustus neid ka tõesti kaitseb.
Income on kolmanda põlvkonna investeerimisplatvorm, mis lisaks tagasiostukohustusele pakub ka rahavoopuhvrit, mis parandab oluliselt investeeringu riski ja tootluse suhet.
Kui laenuandjaga peaks eelkirjeldatud viisidel midagi juhtuma, muutub rahavoopuhvri olemasolu kriitiliseks, sest sellest kaetakse investorite investeeringud vastavasse laenu. Laenu tasuvuse, riskide hindamise ja allutatud osaluse (junior share) kombinatsioon annab Income Marketplace kaudu oma raha paigutanud investoritele turvatunde.
Kuidas rahavoopuhver töötab?
Tehes laenuvõtjale riskianalüüs (due diligence), paneb Income Marketplace suurt rõhku laenude kvaliteedile ja laenuvõtja porfelli tootlusele. Siin saab tuua paralleeli kinnisvaraga, kus ostja soovib enne tehingut samuti vara väärtust hinnata.
Olles põhiväärtuse paika pannud, vaadatakse erinevaid võimalikke riske, nagu valuutakursside muutus või COVID-19st tekitatud riskid laenuandja riigis. Seejärel kohandatakse vastavalt tulemustele laenu väärtust ja määratakse, kui suurt laenuandja allutatud osalust(junior share) on vaja, et investorite raha oleks kaitstud.
Kimmo Rytköneni sõnul teeb Income Marketplace koostööd ennast turul juba sisse seadnud laenukontoritega üle kogu maailma ega väljasta ise laene. “Vaatame korralikult läbi, kuidas nende ettevõte töötab ja kui tugev on nende portfell,” rõhutab Rytkönen ning lisab, et samuti vaadatakse, palju peab laenuandja jätma omaosalust puhvriks.
“Nagu pank soovib, et kui sa ostad maja, peab 30% olema omaosalust ja 70% saad laenata. Meie platvormile paigutatud laenudega toimub sama: laenuandjad omavad omaosalust platvormile paigutatud laenudes ning üle jäänu kuulub investoritele investeerimiseks. Seda omaosalust kasutame, kui laenuandja ei täida enda lepingulisi kohustusi investorite ees,” selgitab ta.
Kui laenu kvaliteet on hea ja lisariske pole, võib laenuandja allutatud osaluse (junior share) suurus olla ka 0%.
Laene, mida laenuvõtja õigel ajal tagasi ei maksa katab tagasiostukohustus, aga n-ö hapuks läinud laene rahavoo puhver. Teisisõnu – rahavoo puhver läheb käiku siis, kui laenuandjal tekib probleeme. Sellisel juhul võtab Income Marketplace laenuportfelli koos intresside ja allutatud osalusega üle, hakkab oma investorite nimel võlgu sisse nõudma ja kasutab saadavat raha, et investoritele laenu põhiosa koos intressidega tagasi maksta.
“Kui laenuandjal on näiteks miljoni eurone portfell ja investorid on investeerinud 700 000 on meil terve miljoni eurone portfell tagatiseks,” ütleb Rytkönen. “Saame selle üle anda inkassofirmale, mis hakkab raha tagasi koguma.”
Sel moel saavad kõik oma investeeringu tagasi lihtsal ja õiglasel viisil ja investorite raha on turvalises paigas. “Meie eesmärk on investorite kaitse,” rõhutab Rytkönen.
Viis põhjust, miks investeerida laenudesse
- Laenudesse investeerimine võib olla väga tulus, kuna tootlus on suur isegi kõrge inflatsiooni ajal.
- Laenude tootlus ei sõltu üldiselt teistest varadest nagu aktsiad või krüptoraha, mis teeb laenudesse investeerimisest hea alternatiivi ka ajal kui ülejäänud turg tundub ülehinnatud.
- Laenud tagavad igakuise rahavoo tagasimaksetest: iga laenu tagasimakse pealt saab ka investor oma osa.
- Tagasimakseid ja teenitud intressi on hõlbus uuesti investeerida laenudesse või teiste investeerimisvõimaluste kerkides välja võtta.
- Rahavoo element on hea võimalus hoida üleliigset rahavaru varas, mis on teistest turgudest sõltumatu.
Vaata lisa SIIT.