Esmakordselt avab ühisrahastus võimaluse investeerida laenu päikesepargi arendamiseks  

Esmakordselt kasutatakse Balti riikides laenupõhist ühisrahastust päikeseenergia projekti elluviimiseks Leedu ühisrahastusplatvormi Letsinvest kaudu. Letsinvest on juba avanud Vilniuse lähedal asuva päikeseenergiapargi teise rahastamisvooru.

Projekti arendab enam kui 15 aastat päikeseenergeetika tööstuses tegutsenud ettevõte ning esimene rahastusvoor lõppes vaid kolme tunniga. Teises etapis kogutakse maksimaalne 1,7 miljonit euro suurune laen ning investorid saavad teenida kuni 11 protsenti aastaintresse. Rahastusvooru kohta saad lähemalt lugeda SIIT.

Kogenud projektiarendaja  

Päikeseelektriparki arendaval ettevõttel Vindo Solar BV on kogunenud enam kui 15-aastane kogemus päikeseenergeetika projektide elluviimisel Saksamaal, Itaalias, Hollandis, Belgias ja Leedus.

Vilniuse lähedal Trakai rajoonis asuva 4000 kWp päikeseelektripargi projekti viib ellu tütarettevõte UAB Senojo Tarpupio saulės elektrinė. Arendajad on juba hankinud pargi jaoks sobiva krundi, Riikliku Energiaregulatsiooni Nõukogu loa ja lepingu Energiajaotusoperaatori ESO-ga. Plaani kohaselt saab arendaja ehitusloa sel kuul ning pargi arendustööd lõpetatakse sügisel. 

Päikesepargi arendaja Mindaugas Jaruševičius kommenteeris tehnilisi lahendusi öeldes, et pikaajalised ärisuhted tarnijatega ja saadud kogemus projektide elluviimisel võimaldavad valida päikeseelektrijaama komponente, võttes arvesse mitte ainult kvaliteeti, efektiivsust ja garantiisid, vaid ka päikesepargi teenindamise eripära kolmekümneks aastaks.

“Esimese seadmetellimuse tegime juba detsembris. Plaanime sellesse parki paigaldada  metallkonstruktsioonid Corab ja Trina Solar Vertexi klaas/klaas 650 Wp päikesemoodulid,” täpsustas Jaruševičius.

Investorite ajendatud samm 

Kinnisvara ühisrahastus on Leedus juba võitnud arendajate ja investorite usalduse – investeeringute summad kasvavad, rahastatavaid objekte lisandub, turg kasvab iga aastaga.

Letsinvesti juhatuse esimehe Vytenis Kindurise sõnul tunnevad turvaliste investeerimisviiside otsijad üha enam huvi võimaluste vastu suunata oma raha mitte ainult tulusatesse kinnisvaraobjektidesse, vaid ka jätkusuutlikkuse väljakutseid esitavatesse projektidesse.  

Kinduris märkis, et juba mõnda aega on investorite hulgas märgata, et huvi roheenergiasse investeerimise vastu ei vaibu.

Institutsionaalsete investorite prioriteedid ja Venemaa alustatud  sõda Ukrainas muutsid vajaduse energiasõltumatust suurendavate investeeringute järele vaid veelgi pakilisemaks.  Nii professionaalsed investorid kui perebüroode juhid, ettevõtete omanikud ja eraisikud otsivad võimalusi, kuidas oma rahalisi vahendeid mitte ainult kasumlikult, vaid ka jätkusuutlikult kasutada. 

“Seetõttu otse loomulikult, meie investorite kogukonna poolt julgustatuna, otsisime võimalusi nende ootustele vastata. Esimeseks meie investeerimisekspertide poolt valitud objektiks sai päikeseelektripark Trakais,” ütles Kinduris.  

Sellel investoritele mõeldud väärtuspakkumisel on tema sõnul kaks külgetõmbavat aspekti: kogenud päikesepargi arendaja ja konservatiivne risk. 

Letsinvesti juhatuse esimees Vytenis Kinduris.

Rohkem võimalusi ettevõtlusele ja investoritele

Vytenis Kindurise sõnul loovad ühisrahastusplatvormid ettevõtlusele rohkem võimalusi finantseerimisallikate mitmekesistamiseks, samuti rahastamise saamiseks reaalse ärilise vajaduse korral. Ühtlasi avavad rohelised laenupõhised ühisrahastused investoritele võimalused paindlikumalt ja lihtsamalt valida oma investeeringuteks rohelisi jätkusuutlikke projekte. 

“Päikeseelektriparkide rahastamine on meie esimene, kuid väga kindel samm päikeseenergia rahastamise turule. Traditsioonilised rahastajad kalduvad laenu andma suuremahulistele ja juba keskmise ehitusjärgu päikeseenergiaprojektidele. Usume, et keskmise suurusega ja väikesed päikesepargid soodustavad ka oluliselt päikeseenergia läbimurret ning muutuvad heaks alternatiiviks inimestele, kes soovivad suunata oma investeeringuid jätkusuutlikkuse suunas.  Paindlikum ja arendajate ajakohastele vajadustele vastav rahastus on atraktiivseks alternatiiviks säästva energia projektide arendajatele ja investoritele, kes ei kahtle rohelise energia perspektiivis,” kommenteeris Kinduris päikeseenergia finantseerimisturu võimalusi.  

Kolm rahastamisetappi 

Ühisrahastusplatvormi asutaja sõnul näitasid usaldust roheenergia sektori vastu mitte ainult meeleolud, vaid ka investorite reaalne otsus.

“Esimeses ühisrahastuse etapis kogusime ligi 260 000 eurot vaid kolme tunniga.  Teises, kõigile avatud etapis kogume maksimaalse 1,7 miljoni euro suuruse laenusumma. Need vahendid suunatakse seadmete ostmiseks ja paigaldamiseks. Investorite raha kaitseme ostetud tehnika, ettevõtte aktsiate ja krundile seatud hüpoteegiga ning ettevõtte käendusega,” selgitas Kinduris investeerimistingimusi.  

Kokku kogutakse Trakais arendatava päikeseelektripargi jaoks laenu 2 560 000 eurot. Laen antakse üheksaks kuuks. 

Päikeseelektriparkide rahastamise ühisrahastusplatvorm Letsinvest paistab silma atraktiivsusega keskmistele ja suurtele investoritele. 2022. aastal kahekordistas Letsinvest investorite arvu. Investeeringud konservatiivse riskiga projektidesse võimaldavad meil hoida viivituste või rahaliste maksehäirete näitaja nullis.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.