Elukutseline krüptoinvestor heast tehingust: ükskõik milline tulemus on, emotsiooni ajel ei tohi otsustada

Krüptospetsialisti investeerimistarkus: märgi hoolikalt üles sooritatud tehinguid ja püüa pidevalt oma strateegiat täiustada. (c) Foto: Shutterstock
Ära investeeri millesse.Foto: Shutterstock

Nik Patel, alias @cointradernik on elukutseline krüptovaldkonna maakler, investor, raamatute autor ja nõustaja. Nik on endale Twitteris loonud ligi kümne aastaga suure jälgijaskonnaga profiili, kus kommenteerib eri krüptovaluutade seisu ja avaldab ka turuülevaateid. 

Avaldame siin maailma suurima krüptoplatvormi Binance’i veebiakadeemia intervjuu, kus uurimise all oli, mida arvab Nik kauplemisest, investeerimisest, milline on tema üldine strateegia turgudel ning lisaks ka seda, milline on tema elustiilist krüptovaluutamaakleri ja investorina.

Kui artikli lugemisel tekib sul krüpto ja kauplemise kohta lisaküsimusi, siis Binance’i akadeemiast leiad neile kindlasti vastuse. 

Kuidas sul krüptovaluutadega kauplemine alguse sai? Kas sul on olnud ka halbu tehinguid?

Minu halvim tehing oli üks esimesi, mille ma sooritasin. Mäletan, et registreerusin 2014. aasta veebruaris MintPali kasutajaks (nüüdseks tegevuse lõpetanud vahendusplatvorm. – toim.)  ja ostsin Mazacoini, sest märkasin, et see oli järjestikuste päevade jooksul märkimisväärselt tõusnud. Selle ühe tehinguga kaotasin lõpuks kaks kolmandikku oma algkapitalist.

Kui kaua aega läks, enne kui ostmine-müümine püsivalt kasumlikuks muutus?

Mul kulus umbes neli kuud. 2014. aasta alguses oli mul õnne ja see võimaldas mul ülejäänud aasta jooksul õppida, kohaneda ja oma strateegiaid täiustada. Muudes varadega kulus mul kasumisse jõudmiseks veidi üle aasta.

Sa kaupled lisaks krüptole ka muuga?

Jah, ma kauplen kõigil turgudel. Lisaks krüptovaluutadele investeerin eelkõige metallidesse ja indeksfondidesse.

Mis on su elu parim tehing?

Ostsin Neutroni umbes 130 satoshiga (Bitcoini väikesim ühik, võrdub 0,00000001 Bitcoiniga) ja müüsin selle keskmiselt umbes 6800 satoshiga. Nii et teenisin esialgse investeeringu tagasi enam kui 50-kordselt.

Kui neid madalseise ja kõrghetki võrrelda, siis mis head ja halba tehingut omavahel eristab?

Hea tehing on selline, mille puhul jäid endale kehtestatud piiridele kindlaks. Halb tehing on selline, kus endale võetud reeglid lendasid aknast välja ja otsus põhines hoopis emotsioonidel, ükskõik milline ka tulemus on.

Paljud edukad investorid nõustuksid tõenäoliselt selle vastusega. Head või halba tehingut ei määrata tulemus – hea tehinguga võib ikkagi jääda kaotajaks ja halva tehinguga teenida hästi. Peamine on välja töötada hea strateegia ja jääda sellele pikalt kindlaks.

On huvitav, kuidas rahvahulga psühholoogiline seis sotsiaalmeedias võib luua ja tugevdada eelarvamusi. Kui me räägime kogukonnast, siis millistele kauplejatele te kõige rohkem tähelepanu pöörate?

Tom Dante on minu enda protsessis ilmselt kõige olulisem, eriti mis puudutab ajakirjandust, et leida väiksemaid parandusi kaubanduse ootuses.

Oma strateegia täiustamine on lõputu ja iga investori jaoks oluline protsess. Mis sa arvad, mis on sinu eelis ja kuidas sa selle leidsid? Mida soovitate uutele kauplejatele, kes püüavad turul oma eelist leida?

Minu nipp seisneb tsüklite arvestamises. Kui leian heade põhinäitajate ja odava hinnaga alahinnatud projekti, hoian seda läbi turutsükli. Soovitan selle kohta pidada väga üksikasjalikku päevikut, et õppida oma nõrkusi ja tugevaid külgi märkama.

Tõenäoliselt kirjutab peab enamik edukatest kauplejatest oma tehingute kohta päevikut, see on oma tugevuste arendamiseks ja nõrkuste väljaselgitamiseks on oluline, eriti alustades. Kas sina kasutad kauplemisel erinevaid strateegiaid või otsite mingitele kindlatele parameetritele vastavaid tehinguid?

Mul on eraldi tehnilistele parameetritele vastav strateegia ostude jaoks, mida hoian alla nädala, ja eraldi strateegia sellistele ostudele, mida hoian alla kuu. Pikemaajaliste positsioonide puhul vaatan põhjalikult põhinäitajaid ja ostan seejärel hetkel, kui hinnad langevad ajalooliselt madalale, et alustada turutsükli õiges osas.

Räägime natuke ka kauplemise praktilisematest külgedest, mis on samuti olulised, kuigi seda vahel alahinnatakse. Milline näeb välja sinu keskmine kauplemispäev ja kuidas hoiad ekraanide ees istudes end tervena?

Ma vaatan üldiselt pühapäeval turuolukorra üle, et teaksin, mida nädalast otsin. Seejärel kirjutan selle üksikasjalikult päevikusse, joonistan üles diagrammid ja määran ära olulised hinnatasemed, samuti enda eesmärgid. Seejärel teen tehingud ära ja hoian neil regulaarselt silma peal.

Kuna enamiku minu tehingute lõpuleviimiseks kulub rohkem kui nädal, veedan suurema osa päevast oma blogi kallal töötades, vabakutselisena otsi tehes, lugedes, treenides jne. Ma ei vahti ekraane – see on põhjus, miks ma otsustan aktiivselt päevakauplemist vältida. Kuna töötan kodus ning mul on paigas alarmid ja oma süsteemid, ei pea ma kulutama oma aega graafikute vahtimisele. Ma ei olnud selle elustiili fänn, mistõttu otsustasin mitte järjepidevalt kaubelda.

Millised tööriistad on sinu jaoks kauplemisel kõige olulisemad?

Ma ei vaja palju. Mul on sülearvuti, lisamonitor, tahvelarvuti, TradingView platvorm ja lähtuvalt kaubeldava vara liigist kasutan ka paari maakleri abi. Palju muud polegi vaja.

Kordame veel üle põhipunktid, mida Nikilt teada saime:

  • Kehtesta endale mõned põhireeglid ja järgi neid, väldi emotsioonidel põhinevat kauplemist. Kui reeglitest kinni ei pea ja hakkad tegema emotsionaalseid otsuseid, on seda tõenäoliselt varsti tulemustest näha.
  • Märgi hoolikalt üles sooritatud tehinguid ja püüa pidevalt oma strateegiat täiustada.
  • Mõnikord tasub järele mõelda, kas see, millised on teiste asjaosalist eelarvamused, mõjutavad kuidagi sinu tehinguid.
  • Ära aja asju ülearu keeruliseks. Lihtsa ülesehitusega hea strateegiaga võib kaugele jõuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.