Ära pane kõiki mune ühte korvi: kuidas muuta oma investeerimisportfell kuulikindlaks?

Mis on võlakirjad ja miks nende ostmist kaaluda?Foto: Shutterstock

Kõik on kuulnud ütlust “ära pane kõiki mune ühte korvi”. Seda strateegiat tasub silmas pidada ka investeerimisel. Income Marketplace investeerimisplatvormi spetsialistid selgitavad lähemalt, miks on oluline oma portfell mitmekesistada ja kuidas see täpselt käib.

Esimene reegel: mitmekesista

Mitmekesistamine tähendab strateegiana seda, et investeeritakse erinevatesse varadesse erinevates sektorites, et tekiks tasakaal. Mitmekesistamine tagab selle, et kui üks investeering ebaõnnestub, ei jää inimene piltlikult öeldes üleöö vaeseks. 

Teine reegel: vähenda riske

Igasuguste investeeringute puhul tuleb arvestada teatud riskidega. Investeerimise võibki laias laastus kokku võtta kahe sõnaga: risk ja tasu. Mida suurem on potentsiaalne tasu, seda suurem ka risk. Teistpidi see reegel alati ei kehti ehk suurem risk ei tähenda iga kord suuremat tootlust..

Risk ei ole iseenesest halb asi, aga investeerimisel tuleb endale põhjalikult selgeks teha, milliseid riske on inimene nõus oma rahaga võtma ja kuidas vältida selliseid riske, mis käivad üle jõu. Kindlasti ei tohiks kunagi riskida rahaga, mille kaotust sa endale lubada ei saa ja seepärast tuleb paika panna piirid, mida investeerides ületada ei tohi.

Varad on heitliku loomuga ning ei taga alati oodatud tootlust. Selle vastu aitab mitmekesistatud portfell, mille abil saavad investorid riskitaset maandada. 

Toome näite: 2019. aastal oleksid tõenäoliselt investeerinud lennufirmade aktsiatesse, sest reisimine oli tõusuteel. Seda peeti tol hetkel igati turvaliseks investeeringuks. Kellelgi polnud aimugi, et 2020. aastal puhkeb kogu maailmas koroonapandeemia, mille tõttu jääb enamik lennukeid kindlalt maa peale ning lennufirmade aktsiaid ootab ees kõrge kukkumine. Sinu kui investeerija risk oleks olnud suur, sest investeeringute väärtus langes.

Kui oleksid aga oma portfelli mitmekesistamise eesmärgil investeerinud lisaks veel sellistesse ravimifirmadesse nagu Astra-Zeneca ja Pfizer või tehnoloogiafirmadesse nagu Apple, Zoom ja Facebook, oleksid lennufirmade aktsiate kukkumise ravimi- ja tehnoloogiafirmade aktsiate tõusu abil edukalt üle elanud. Kaugtöö ja -õppimine ning vajadus uute vaktsiinide järele pani need valdkonnad õitsema.

Tasakaalustatud ja mitmekülgne portfell aitab teenida tootlust ja kaitsta samal ajal suure vaevaga teenitud kapitali.

Kolmas reegel: ära mine mitmekesistamisega liiale

Mõnede investorite hinnangul ei ole ka liiga paljude erinevate varade ostmine hea idee, sest iga tehingu pealt tuleb maksta eraldi tehingu- ja maakleritasu. Suured tasud võivad su kasumi ära süüa, eriti kui alustad väikese summaga. Õnneks leidub tänapäeval ka selliseid investeerimisplatvorme, mis tasu ei nõua.

Teine probleem liigse mitmekesistamise puhul on see, et kui jagada 100 eurot 100 erineva vara vahel ja ühe väärtus neist kolmekordistub, siis ei mõjuta see sinu portfelli kuigi palju, eriti kui mõne muu vara väärtus samal ajal kukub. Nii tekib oht, et muudad oma riski niivõrd väikseks, et ka potentsiaalne tasu muutub olematuks.

Kuidas portfelli mitmekesistada?

Portfelli mitmekesistamisel ja laiendamisel mängivad olulist rolli kolm erinevat tegurit: varaklassid, sektorid ja geograafia. 

Erinevad varaklassid

Jaeinvestoritele on hõlpsasti kättesaadavad mitmesugused varaklassid:

  • aktsiad või osakud;
  • ETFid ( investeerimisfondide osakud);
  • krüptovaluuta;
  • alternatiivsed varad (kunst, vein, haruldased mündid);
  • võlakirjad;
  • P2P (peer to peer) laenud.

Enne investeerimist tuleb mõista igale varaklassile iseloomulikku riski ja kasu suhet. Näiteks on krüptovaluuta väga heitlik vara, sest see kulgeb samas rütmis traditsiooniliste valuutadega ja jäljendab nende kõrg- ja madalseise. Enamik inimesi investeerib kõige populaarsematesse krüptorahadesse nagu Bitcoin ja Ethereum. Altcoin´id ehk alternatiivsed krüptovaluutad pakuvad aga palju suuremat tõusu ja langust. 

Püsivam ja turvalisem investeering on näiteks võlakirjad, mille väärtus kõigub oluliselt vähem. Samas on nende puhul ka potentsiaalne kasum väiksem.

P2P investeerimine on jällegi turvalisem, tasakaalustab riski ja kasumit ning pakub krüptoraha ja võlakirjade kõrval veidi stabiilsemat tootlikkust ja pisut vähem heitlikkust.

Erinevad sektorid

Varaklassid jagunevad erinevate sektorite ehk tööstusharude vahel:

  • tehnoloogia;
  • erinevad kaubad;
  • kinnisvara;
  • autotööstus;
  • tervishoid;
  • luksuskaubad;
  • energiatööstus.

Mõned sektorid on heitlikumad, mõned stabiilsemad ja mõnedel on parem kasvupotentsiaal.

Kõige märkimisväärsema kasvu on viimaste aastatega teinud tehnoloogiaettevõtete aktsiad, eesotsas Google’i, Microsofti, Netflixi, Facebooki ja Apple’iga. See aga ei pruugi tingimata tähendada, et need ettevõtted ka järgmisel kümnendil õitseksid. 

Teine sektor, mis näib õitsevat mistahes ülemaailmsele või majanduslikule kriisile vaatamata, on luksuskaubad. Ettevõtted nagu Louis Vuitton ja Dior lähevad peale nii-öelda kõrge netoväärtusega inimestele, kes taluvad finantsilist ebakindlust hästi.

Oma investeeringud võib jagada ka erineva suurusega ettevõtete vahel, hinnates nende turuväärtust. Näiteks võib investeerida suure kasvupotentsiaaliga väikestesse ettevõtetesse ja säilitada suurte ettevõtete abil oma portfellis tasakaal.

Need, kes oskavad teemasse veidi rohkem süveneda, investeerivad selliste ettevõtete osakutesse, mis on müügil madalama hinnaga kui nende põhinäitajad ehk dividendid, tulu või müük võimaldaks. Investoritele on need suure kasvupotentsiaali tõttu atraktiivsed.

Geograafilised piirkonnad

Elame küll globaliseerunud maailmas, aga majanduskasv ja sealsete globaalsete ettevõtete arv on siiski piirkonniti ja riigiti eri tasemel. Lisaks on mõnedel riikidel võrreldes teistega suuremad finantsilised väljakutsed ja täiesti erinev fiskaalpoliitika.

Kui mõni kriis on ülemaailmne, nagu näiteks 2008. aasta panganduskriis või COVID-19 pandeemia, siis mõni puudutab vaid ühte kindlat piirkonda. Näiteks ei mõjutanud 2011. aasta euroala kriis kuidagi Ameerika Ühendriikide aktsiaturgu. Seega on hea strateegia muuta oma portfell rahvusvaheliseks. Investeerimisel võiks kaaluda kolme regiooni:

  • väljakujunenud turud arenenud riikides, kus majandus on stabiilne. Investeeringud USA-sse, Ühendkuningriikidesse ja eurotsooni riikidesse on tavaliselt vähem riskantsed;
  • arenevate riikide esilekerkivad turud on vähem stabiilsed ja riskantsemad, kuid see-eest suurema arengu- ja kasvuruumiga. Sellised riigid on näiteks Brasiilia, India, Hiina, Mehhiko, Saudi Araabia ja Venemaa;
  • arenguriikide „piiriturud“, kus on märgatav positiivne kasv. Näiteks Pakistan, Bahrein ja Nigeeria.

Enne välisriikidesse investeerimist tuleb selgeks teha valuutakurssidega seotud riskid, mis võivad tootlust oluliselt mõjutada. Samuti tasub jälgida iga riigi poliitilist olukorda, eriti valitsuse vahetuse puhul.

Mitmekesistatud portfelli mitmekesistamine

Mitmekesistatud portfelli võtmeks peaks olema alternatiivsete investeeringute tegemine, et iga vara oleks veel omakorda mitmekesine.

Näiteks ei tasu kunsti investeerides investeerida ainult ühte teosesse. Kasuta pigem platvormi, kus saab osta kunstiteose osakuid koos teiste investoritega. Nii saad investeerida korraga nii modernsesse kui ka traditsioonilisse kunsti. Arvestada tuleb kindlasti kunsti väärtuse muutumisega ajas ja oksjonite müügitasudega.

Sama põhimõte kehtib P2P laenudesse investeerimisel, mille puhul räägitakse sageli, et kõige tähtsam on portfelli mitmekesistamine, aga sellest üksi jääb tegelikult väheks. Esimene ja kõige olulisem samm peaks olema investeerimisplatvormi valik. Jälgida tuleb seda, et platvormil oleks piisavalt vahendeid, et kaitsta investoreid ootamatuste eest ning samuti on oluline, et platvormil toimuv oleks läbipaistev. Mitmekesistamine erinevate platvormide ja laenuvõtjate vahel kaitseb investorit hävingu eest, aga kõige parema riski ja tootluse suhte tagab ikkagi kahe strateegia ühendamine ehk mitmekesistamine ja kapitali kaitsmine mõlemad.

Investeeri ainult sellisel platvormil, mis vastab eelnevalt mainitud tingimustele ning kasuta ühe laenuvõtja asemel mitut erinevat korraga. Nii saad olla kindel, et kui ühe laenuvõtjaga läheb nihu, siis tagavad teised laenuvõtjad sulle vähemalt 12-protsendilise tootluse.

Üheks selliseks on näiteks Income Marketplace investeerimisplatvorm, millel on kindlad meetmed kapitali kaitsmiseks ja palju erinevaid P2P investeerimisvõimalusi, nii isiklike laenude kui teiste lühiajaliste laenude valdkonnas. Peagi lisanduvad Income Marketplace platvormile ka auto- ja kinnisvaralaenud.

Meie edukate investorite portfellidest leiab midagi igast valdkonnast ja enamik investeerib just mitmekesisuse tagamiseks ka mitmel P2P platvormil.

Investeeringute kasumlik mitmekesistamine

Nüüd on sul mitmekesise investeerimisportfelli kokkupanemiseks tööriistad käes. Järgmine oluline samm on mitte paanitseda ja hallata oma vara rahulikult. Investorid muutuvad turu kõikudes sageli närviliseks ja teevad oma portfellis ennatlikke otsuseid. Ajalugu on aga näidanud, et tulu teenitakse kõige rohkem just pikaajaliste investeeringute pealt ja iga kõikumise peale ei tasu kindlasti portfelli täiesti ümber teha. 

Investorid, kes usaldavad oma finantsotsuste puhul eelkõige hetke-emotsioone, ostavad siis, kui turg on üleval ja müüvad siis, kui hinnad on all. Sellise lähenemisega on pikaajaliste eesmärkide jõudmine kahtlemata suurem väljakutse.

Parem on investeerida mitmekesiselt ja lasta investeeringutel ise enda eest töö ära teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.