Alustada investeerimist 20-selt või kümme aastat hiljem? Vahe on šokeeriv!

Alustada investeerimist 20-selt või kümme aastat hiljem? Vahe on šokeeriv!
Kogunedes hakkab raha ennast ise juurde tootma. Seetõttu on oluline võimalikult varakult seeme maha panna.Shutterstock

Kas sa oled kuulnud lugu idamaa targast, kes keisrile teene osutamise eest palus vastutasuks malelauatäit riisi: esimesele ruudule üks tera, järgmisele kaks korda rohkem, kolmandale eelmise ruuduga võrreldes omakorda topelt? Keiser jäi nõusse, aga tuli välja, et kogu riigis polnud nii palju vilja, et targale tehtud töö eest tasuda.

Samamoodi on asi ka noorena säästma ja investeerima hakkamisega. Näiteks kümme aastat hilinemist tähendab, et lõpptulemus on kordades väiksem. Kuidas siis nii?

Asi on selles, et kuna mõistlikult investeerides lisandub intressi näol baassummale pidevalt raha juurde, hakkab raha ennast ise juurde tootma. Ja aja jooksul on need summad vägagi märkimisväärsed!

Kümme aastat hilinemist tähenda korralikku kaotust

Kogunevate summade arvutamiseks leidub internetis erinevaid kalkulaatoreid, mis lihtsa vaevaga näitavad, kuidas summad kasvavad. 

Kui pärast gümnaasiumi üliõpilasena säästmist alustada, investeerida iga kuu 100 eurot ja arvestada tootlikuseks 10% aastas, koguneb esimese kümnendiga üle 20 000 euro. Pensionieaks aga juba natuke alla miljoni!

Kui alustada ainult kasvõi kümme aastat hiljem, koguneb niimoodi pensionile jäämise ajaks pea kolm korda väiksem summa, alla 350 000 euro.

Asju võib vaadata ka teistpidi. Ütleme, et noor saab vanematelt ülikooli minnes elu alustamiseks 5000 eurot ja soovib, et penisonieaks oleks tal miljon taskus. Sellisel juhul peab ta iga kuu omalt poolt sellele juurde lisama 70 eurot.

Kui aga näiteks 30-aastane saab vanaonult samasuguse summa päranduseks ja otsustab siis, et pensioniks võiks miljon koos olla, peab ta iga kuu juurde lisama ligi 250 eurot. Ja kes hiljapeale jääb ja alustab alles 45-selt, see peab sama tulemuseni jõudmiseks säästma iga kuu juba üle 1300 euro!

Börsil investeerimine nõuab suuri teadmisi

Sobiva investeerimiskanali leidmine pole muidugi alati lihtne. Kuigi eelnimetatud kümneprotsendine aastatootlus toetub viimase poolsajandi börsikeskmisele, nõuab aktsiatesse investeerimine väga häid teadmisi ja tegelikult ka kogemust. Nende mõlema saamine võtab aega. Börsil mängides kasumisse jäämine tuleb alati ka oma hinnaga, sest alati läheb harjutamise käigus börsikõikumiste tõttu midagi ka jäädavalt kaduma. Krüptovaluuta on selles osas veel eriti ebakindel investeering.

Ajalooliselt teenisid inimesed oma raha pangas säästuarvel hoides. Tänapäeval ei anna pangad peaaegu mitte midagi isegi tähtajaliste hoiuste puhul, suuremad Eesti pangad maksavad meile oma raha sinna paigutamise eest vähem kui 0,1%!

Ühisrahastusplatvorm maksab stabiilset intressi

Siiski on olemas ka märksa lihtsam, stabiilsem ja tulusam investeerimisvõimalus – ühisrahastusplatvorm, mida pakub Kreditex Ühisraha.

See tähendab, et platvormiga liitujad panevad oma raha kokku, et see taotlejatele platvormi kaudu tulusalt välja laenata. Sealjuures pole oluline, millise summa seal kasvama panna – olgu see 50 või isegi 20 eurot.

Intress, mis summale lisandub, on igakuine ja varieerub 12 ja 15 protsendi vahel sõltuvalt laenuliigist, kuhu oma raha investeerida. Erinevalt börsist ei pea pidevalt jälgima, milline on investeeringu seis, vaid tootlus on kindel. Miinusesse jääda ei saa, sest kui laenu võtja mingil põhjusel laenu tagasi maksta ei saa, võtab selle kohustuse enda kanda Kreditex.

Nii et neile, kes turvalist investeerimisvarianti otsivad, soovitame tutvuda Kreditex Ühisraha investeerimisportaali võimalustega ja avada seal oma investori konto.

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.