5 küsimust, mida enne laenu võtmist endalt küsida

Kreditexi juht Konstantin Esolainen annab viis soovitust, millele enne laenu võtmist mõelda.Foto: Sergei Zjuganov

Kuigi millegi uue ja vajaliku omandamine, olgu selleks korter, auto või mõni muu ihaldatud asi, tõstab enesetunnet, peaks igasugused suuremad ostud olema ratsionaalselt läbi kaalutud.

Eriti oluline on läbimõeldus siis, kui asja soetamiseks on vaja võtta laenu. Hinnang enda maksevõimele peab olema võimalikult adekvaatne.

Konstantin Esolainen, kõige laiema valikuga finantsteenuste pakkuja Kreditexi tegevjuht, toob siin välja mõned küsimused, mis tuleks endale enne laenu võtmist esitada, et hiljem tagasimaksmisega probleeme ei tekiks.

1. Mida laenatud rahaga soetatu minu ellu juurde annab?

Loomulikult on oma roll ka heal tujul, mida ostlemine vahel pakkuda võib, aga kui hea tuju toonud asja ostmiseks võetud laenu tagasi maksmisel tekivad probleemid, siis on lugu halb.

Sellepärast on vaja kindlasti läbi mõelda, milline on sinu laenu eesmärk. Kas see, mida tahad osta, on sulle tõesti vajalik või on tegemist suuresti emotsionaalse ostuga?

Kasulik on võimaluse korral võtta aega ja lasta asjal veidi settida.

2. Kas plaanitava ostu hind on mõistlik?

Võta aega uurimiseks, mõtlemiseks, võrdlemiseks. Ost, mida planeerid, peab olema mõistliku hinnaga ja selles veendumiseks peab sul olema ülevaade alternatiividest.

Küsi pakkumisi ka teistelt müüjatelt või teenusepakkujatelt, sest vaid nii saad ülevaatliku pildi sellest, millised on parasjagu ühe või teise toote-teenuse hinnad.

3. Millised on minu finantsvõimalused?

Mõtle läbi, kas sinu sissetulekud on jätkusuutlikud. Kui kindel on sinu tööandja ja milline on sinu enda seis tööturul? Milline on su tööstaaž, vanus ja kui hea on sinu tervis?

Kõike ei saa ette näha, aga mingi arusaam oma tulevikuvõimalustest peab olema. Seda eriti praegusel ajal, mil majanduses laiemalt toimuva hakkavat ei ole lihtne ette näha.

Hüpoteeklaenu võttes võib olla mõistlik taotleda suuremat summat, millega saaks refinantseerida varasemad krediidid või kiirlaenud, mille intressid on hüpoteeklaenust suuremad. Nii hoiad raha kokku. 

4. Kas ostule lisandub muid kulusid?

Kui ostad kinnisvara ja seal on tulevikus vaja hakata remonti tegema, võib olla mõistlik ka selle tarvis laen ette ära võtta. See tähendab väiksemaid kulusid, nii lepingu- kui notarikulusid. Kui näed ette vajadust soojustamise või tehnosüsteemide uuendamise osas, aitab nende tööde tegemine edaspidi jooksvaid kulusid kokku hoida.

Teinekord lisanduvad ostule ka lisakulud, näiteks kohustuslik kindlustus. Veendu, et kulud oleksid mõistlikud ega käiks sulle üle jõu.

Kinnisvara soetamisel tuleb eelnevalt veenduda, et kommunaalkulud ei osutuks liiga suureks ning ka transpordiühendus oleks sobilik.

5. Kas praegu on parim hetk ostmiseks?

On perioode, kui teatud hinnad on kõrgemad, ja perioode, kui sama asja võib saada märgatavalt odavamalt. 

Näiteks on pärast kinnisvarabuumi möödunud aastal turg nüüd veidi rahunemas. Meie arvates on praegu kinnisvara ostmiseks varasemaga võrreldes parem aeg: valik on suurem ja ka hinna osas on lihtsam läbi rääkida.

Sama käib ka autode kohta. Koroonaepideemia tipphetkel tekkisid väga pikad ootenimekirjad uutest autodest ja see omakorda viis kasutatud autode hinnad lakke.

***
Muidugi on alati, kui küsimusi tekib, kasulik nõu pidada ka spetsialistidega. Kreditexi kogenud sptesialistid ja personaalne lähenemine aitavad leida kõige parema lahenduse, olgu küsimuse all kinnistu ostmine, autoliising, laenude refinantseerimine või muu.

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige meie spetsialistidega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.