Klassikalise investeerimisteooria keskmes on efektiivsete turgude hüpotees, mis lihtsamalt öeldes eeldab, et investorid teevad otsuseid ja käituvad täiesti ratsionaalselt. Päriselt aga ei käitu keskmine investor ratsionaalselt, vaid loomuliku emotsionaalse inimesena, sama saab öelda ka turu kohta tervikuna. Kui investeerimisel võib halva tulemuse vabanduseks mitmeid põhjendusi otsida, siis enamasti on üheks peamiseks põhjuseks investor ise, kirjutab Swedbanki finantsturgude valdkonnajuht Toomas Arak.
Käitumuslikud vead on eelarvamused ja väärarusaamad investeerimisotsuste tegemisel, mis tulenevad inimesele omasest kalduvusest lihtsustada keerulisena tunduvaid protsesse ning emotsioonidele toetuda.
Levinumad käitumuslikud vead
Liigne enesekindlus. Inimestel on kombeks enda oskusi, teadmisi ja kogemusi ülehinnata ning -tähtsustada. Iga edukas investeering kasvatab enesekindlust, samas võis edukuse taga olla juhus või muu endast mitte sõltuv põhjus. Liigselt enesekindel investor võib hakata üleliia palju tehinguid tegema, ohustades sedasi enda portfelli tootlust valede otsustega, kasvavate tehingukuludega või püüdlusega turge ajastada. Liigse enesekindluse puhul võib ka portfelli hajutatus väheneda ning tähelepanuta jääda riskid.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Piiramatu ligipääs DigiPRO, E-kaubanduse, RMP, Rikka Geeniuse ja Ärigeeniuse artiklitele.
- Ligipääs veel seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
- Soodushinnaga sissepääs Geeniuse üritustele.
- Soovi korral ajakiri Digi paberil.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.