Tavidi kullablogi

Ühe mündi lugu: Lunar kollektsioon on põhjusega üks parimaid investeerimisvõimalusi

Lunar kollektsioon on investorite seas väga populaarne.Allikas: Tavid

Kas sina tead, millise looma aastal sündinud oled? Kui veel mitte, siis Hiina astroloogiline kalender aitab sellele küsimusele vastuse leida. Just sellele maailma ühele vanemale kalendrile on pühendatud ka ülipopulaarne ja hinnatud Lunar kuldmüntide seeria.

Hiina uus aasta algab kuu loomise päeval

Hiina astroloogia järgi arvatakse, et inimeste iseloom ja olemus on suuresti mõjutatud just sellest, millisele aastale tema sündimise päev langeb. Ent teadupärast ei alga Hiina uus aasta üldsegi mitte 1. jaanuaril, vaid on otseses suhtes nii Maa tiirlemisega ümber Päikese kui ka kuukalendriga.

See tähendab, et Hiina uusaasta esimene päev langeb 21. jaanuari ja 20. veebruari vahele ning algab kuu loomisega. 2022. aastal tähistatakse Hiina uue aasta algust niisiis 1. veebruaril.

Ühtlasi ei loendata Hiina kalendris aastaid lõpmata jadana, vaid 12 aastat pika perioodina, kus igal aastal sündinuid mõjutavad suuresti kaks komponenti: loom, keda on kalendris kokku 12 ja element, mida on kokku 5. Seega, kui 2021. aasta oli metallpühvli aasta, siis 2022. aastal kohtuvad omavahel hoopis vesi ja tiiger.

Kes on tiigriaastal sündinud inimene?

Tiigri puhul on mõistagi tegemist loomariigi ühe uhkeima ja karismaatilisema kiskjaga, kes suudab möirata kõvemini isegi loomariigi kuningast endast – lõvist. Tiigriaastal sündinud inimesi peetakse seetõttu väga ambitsioonikateks, julgeteks ja autoriteetseteks. Tiigriaasta inimesed on loodud inimesi juhtima ning nendega suhtlema.

Ehkki karismast, võitlusvaimust ja metsikusest tiigriaastal sündinutel puudust ei tule, on neil siiski lahke süda, avatud meel ja positiivne ellusuhtumine, mistõttu võib neid pidada nn inimeste inimeseks.

Kuna algava aastaringi element on vesi, mõjub see tugevatele iseloomujoontele pehmendavalt, mis tähendab, et vesitiigri aastal sündinud inimesed on Tiigritest kõige empaatilisemad ning valmis enda tehtud vigu kõige tõenäolisemalt tunnistama. Et aga palju sõltub ka tähemärgist, võib näiteks Lõvi tähtkujus sündinud Tiigrist saada tõeline inimeste magnet.

Lisaks 2022. aastale on tiigriaastal sündinud ka need inimesed, kelle sünniaastaks on näiteks 2010, 1998, 1986, 1974, 1962, 1950 ja 1938.

Üheuntsist münti vermitakse piiratud koguses

Just Hiina astroloogiast on inspiratsiooni saanud ka maailmakuulus Lunar kuldmüntide kollektsioon, mis on suure populaarsuse tõttu jõudnud otsapidi III seeriani. III seeriat valmistatakse alates 2020. aastast.

Lunar I seeria kuldmüntide vermimisega alustati aga juba 1996. aastal ning müntidel kujutatakse igal aastal just Hiina kalendrile vastavat looma. Piiratud tiraaži ning muutuva disaini tõttu on Lunar seeria mündid küllaltki haruldased. Tiigriaasta münti on kogu seeria ajaloo jooksul valmistatud vaid 1998. ja 2010. aastal – igal korral eri kujundusega.

Seeria kõige populaarsemaks mündiks on üheuntsine kuldmünt, mida vermitakse aasta jooksul vaid kuni 30 000 tükki – see asjaolu tagab mündile järelturul arvestatava hinnalisa. Kuldmündid valmistatakse Austraalia kuulsaimas rahapajas ehk Perth Minti rafineerimis- ja vermimistehases.

Perth Minti mündid on tuntud oma silmapaistvalt kõrge kvaliteedi poolest. Järgneva kalendriaasta mündid on reeglina valmis juba eelneva aasta septembriks ning jõuavad turule oktoobri alguseks.

Kuldmünt on valmistatud puhtaimast kullast ning selle vermimisel kasutatakse spetsiaalset tehnikat, mis tagab mündi tippkvaliteedi, erakordselt kaunid läikivad ning matid pinnad ja ülimalt detailsed kujundused. Lisaks on saadaval ka väiksemad tiigriaasta kuldmündid.

1-untsised Lunar seeria mündid sobivad oma hinnatuse pärast järelturul suurepäraselt investeeringuks ning väiksemat mõõtu mündid sobivad oma unikaalsuse tõttu väga hästi kingituseks ning pakuvad huvi ka kollektsionääridele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.