Turu värskeim hitt: vaata, milline näeb välja uhiuus jäneseaasta kuldmünt

Jäneseaasta münt on tehtud puhtast kullast prooviga 999,9 ning selle valmistamisel on kasutatud erilist vermimistehnikat, mis tagab mündi tippkvaliteedi, erakordselt läikivad ja matid pinnad ning ülimalt detailsed kujutised.Foto: Shutterstock

Uus aasta läheneb meeletu hooga ning kaugel pole ka aeg, mil Hiina kalendriaasta järgi algab uus aastaring. Nimelt võtab 22. jaanuaril tiigrilt teatepulga üle jänes. See tähendab, et ka kullamaailmas on aeg küps uue Lunar seeria mündi jaoks. Milline tuttuus münt välja näeb ja miks võib öelda, et tegemist on tõelise haruldusega?

Hiina legendi kohaselt kutsus Buddha enne Maalt lahkumist kõik loomad enda juurde. Kohale jõudsid 12 looma: rott, pühvel, tiiger, kass, draakon, madu, hobune, lammas, ahv, kukk, koer ja siga. Sellest legendist on alguse saanud Hiina kalendriaasta ning sama motiivi kasutatakse ka maailmakuulsate Lunar seeria müntide tootmises.

Austraalia ja üks maailma kuulsamaid rahapajasid The Perth Mint otsustasid hakata tootma just Hiina kalendrist inspiratsiooni saanud kuldmünte, millele tehakse igal aastal uus kujundus. Tavidil on suur rõõm esitleda värsket jäneseaasta kuldmünti, mis on praegusel kullaturul üks populaarsemaid investeeringuid ning kingitusi.

Austraalia Lunar I seeria kuldmünte vermiti aastatel 1996–2007 ning tänu kollektsiooni erakordsele populaarsusele investorite seas järgnes esimesele teine (2008–2019) ja teisele kolmas seeria, mida valmistatakse alates 2020. aastast.

The Perth Mint toodab maksimaalselt 30 000 1-untsist unikaalse kujundusega Lunar seeria kuldmünti. Kui tiraaž on välja müüdud või aasta lõppenud, siis tootmine lõpetatakse. Lisaks 1-untsistele müntidele vermitakse ka 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 2-untsiseid ning 10-untsiseid ja ka kiloseid münte, kuid nende tiraaž ei ole enne tootmise algust piiratud. Küll aga toodetakse ühe kujundusega münte ainult ühe aasta jooksul ning uue seeria tulekuga lõpetatakse ka eelneva seeria vermimine.

Jäneseaasta münt on suur haruldus

Investorite ja numismaatikute rõõmuks on värskelt turule jõudnud jäneseaasta kuldmünt tõeline maiuspala, sest vaatamata uudsusele on tegemist siiski suure haruldusega. Alates Lunari seeria algusest on jäneseaasta münti vermitud seni vaid 1999. ja 2011. aastal, mille tõttu on see üks unikaalsemaid 21. sajandil välja antud kullast investeerimismünte.

See on ka põhjus, miks jäneseaasta kuldmünt on suurepärane kingitus lähedasele, kes on sündinud jäneseaastal. Või hoopis inimesele, kelle jaoks on algav aasta erilise tähendusega. Jäneseaastal sündinuid peetakse empaatilisteks, mõistvateks ning perekonnakeskseteks inimesteks. Seega võiks just jänese kujundusega kuldmünt sellistele inimestele kingituseks sobida.

Jäneseaasta münt on tehtud puhtast kullast prooviga 999,9 ning selle valmistamisel on kasutatud erilist vermimistehnikat, mis tagab mündi tippkvaliteedi, erakordselt läikivad ja matid pinnad ning ülimalt detailsed kujutised. Jäneseaasta kuldmünt on tõeline kullast meistriteos, mis sobib nii ilu hindavala kollektsionäärile kui ka inimesele, kes soovib kinkida oma lähedastele midagi meeldejäävat ja erilist.

Austraalia Lunari kuldmünte on vermitud alates 1996. aastast. Mündi muudavad äratuntavaks 20. sajandi mõjuvõimsaima ning kõige kauem troonil olnud kuninganna Elizabeth II portree esiküljel ning Hiina sodiaagi loomakujutis tagaküljel. Jäneseaasta Lunar on üks viimastest müntidest, millel on kujutatud hiljuti lahkunud monarhi. Põhjuseid, miks münti investeerida või lähedasele kinkida, on seega küllaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.