Tavidi kullablogi

Teeme selgeks: mis räägib kulda investeerimise kasuks?

Investeerimiskuld on nii Eestis kui kogu Euroopa Liidus käibemaksuvaba.Shutterstock

Investeerimine on praegusel ajal väga kuum teema ning aina rohkem inimesi mõtleb, kuhu ja mis põhjusel oma raha investeerida, olgu selleks võlakirjad, aktsiad, kinnisvara, kunst või hoopis kuld. Ent miks ikkagi tasuks pöörata pilk kulla suunas?

Tootlus üksi ei maali investeeringust kogupilti

Teadupärast soovivad investorid sobivat varaklassi valides ennekõike teada, mis on ühe või teise lühi- või pikaajaline tootlus. Kogenud investorid aga teavad sealjuures hästi, et ainult tootluse põhjal oma investeerimisotsuseid teha ei saa ning oluline on vaadata suuremat pilti.

Kulla peamiseks tugevaks küljeks on eelkõige portfelli tasakaalustav omadus. Kui pöörata pilk aktsiaturule või üldmajanduslikele trendidele, kipub kulla väärtus üldistele langustele vastupidiselt hoopis tõusma või vähemasti paigale jääma. Kas see pole juba piisavalt hea põhjus osa vara investeerimiseks kaitseks kriiside vastu?

Kuld omab ka ajalooliselt väga olulist tähendust – heaks näiteks on ajaloolised mündid. Ajaloolised kuldmündid on justkui killuke maailma kultuuriajaloost ja annavad meile ka aimu maailmamajanduse kujunemise protsessist. Seega vaatab suur hulk ajaloohuvilistest investoreid sageli just nende poole. Ajalooline kuldmünt on tihti ka heaks võimaluseks investeerida just väiksemaid summasid.

Tark investor hajutab portfelli teadlikult

Kogenud investorite pikaajalise edu võti seisneb paljuski ka portfelli hajutamises, mis tähendab lihtsustatult öeldes võimalike riskide maandamist. Et seda teha, tuleb raha paigutada nii, et näiteks mõne aktsia hinna langedes kogu portfell otsejoones vabalangusesse ei sööstaks. Kuidas seda siis saavutada? Loomulikult kullaga!

Nimelt võib erinevaid graafikuid vaadeldes teha järelduse, et kulla väärtusel on komme tõusta siis, kui kõik muud varaklassid langevad. See tähendab, et kullaga saab hästi ja teadlikult investeerimisega seotud riske maandada.

Sageli küsitakse ka seda, kui suurt hulka varast ikkagi peaks kullas hoidma. Ehkki otsus sõltub sellest, milline on sinu kui investori taust, sealhulgas ka sinu käsutuses olevate vahendite hulk ning nende hetkeline jaotatus varaklasside vahel, peaksid eeskätt mõtlema, millist hulka oma varast sooviksid kindlasti säilitada, kui kõik muu peaks langema või kaduma.

Üldiselt võib aga täheldada, et investorid, tavalised eraisikud ja ettevõtted paigutavad kulda reeglina umbes 10–30% oma varadest. Sealjuures, mida vanemaks inimene saab, seda suuremaks see protsent ajas kujuneb – piltlikult öeldes, mida lähemal on pensionipõlv, seda vähem riske inimesed võtta soovivad.

Füüsiline kuld – see on fakt

Suur hulk inimesi ei usalda mõningaid varaklasse seetõttu, kuna neile tundub, justkui neid poleks päriselt olemas – tegelikult ongi enamiku vara puhul tegemist virtuaalse lubadusega. Füüsilise kulla puhul see aga nii ei ole. Füüsilise kulla puhul pole ju kahtlustki, et see päriselt eksisteerib ning mis veelgi enam – see on vara, mis võib soovi korral alati olla omaniku enda valduses.

See on füüsilisse kulda investeerimisel üks väga oluline eelis: vara võib olla sul taskus, kodus või seifis – sa tead ja saad olla 100% kindel, et ta on olemas ning mitte miski ei kahanda selle suurust või väärtust. Seega, kui virtuaalse kulla puhul müüakse justkui lubadust, siis füüsilise kulla puhul fakti.

Kindlasti ei tasu kulda investeerimise puhul unustada, et investeerimiskuld on nii Eestis kui kogu Euroopa Liidus käibemaksuvaba. Ka see fakt annab kullale teiste varaklasside ees tuntava ja selge eelise.

Valikut on, kuid kulda pole piiramatult

Investeerimiskulla puhul jagub valikut seinast-seina, mis tähendab, et igaüks leiab oma maitsele midagi – olgu selleks varasemalt mainitud ajalooline kuldmünt, traditsiooniline kuldplaat või hoopis uhiuus kuldmünt.

Siinkohal aga ei tohi unustada, et kulda on maailmas piiratud koguses ning ühel hetkel on selle varud nii sügaval maapõues, et selle väärismetalli kaevandamine muutub aina kulukamaks, seda nii raha kui aja mõttes.

Kuna eeldatavasti lõpeb kulla kaevandamine umbes paarikümne aasta pärast, võib lähitulevikus ennustada kulla hinna tõusu, sest olemasolev kuld muutub säiliva nõudluse ja väheneva pakkumise tingimustes aina väärtuslikumaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.