Tavidi kullablogi

Tasub teada: miks eelistada investeerimiseks kuldplaati?

Millised on kuldplaadi eelised?Shutterstock

Kui oleme varasemalt rääkinud sellest, miks võiks investeerimishuvi korral eelistada kuldmünte, siis tegelikult ei jää headelt omadustelt alla ka kuldplaadid. Miks tasuks eelistada kuldplaati, sellest räägime kohe.

Palju erinevaid võimalusi

Kuldplaadi kasuks räägib eelkõige hind: nimelt on tema väljamüügi hind grammi kohta madalam kui kuldmündil, mis tähendab, et soovi korral on sul võimalik kulda investeerida väga soodsatel tingimustel. Samuti on kuldplaate võimalik soetada väga erinevates suurustes, mis võimaldab olla investeeritavate summade osas väga paindlik: kõige väiksem kuldplaat, mida Tavid müüb, kaalub ainult ühe grammi.

Ent tegelikult on kuldplaatidel eelis ka siis, kui soovid hoiustada suuremat väärtust võimalikult kompaktsel kujul: kõige suurem kuldplaat, mida Tavid müüb kaalub ühe kilogrammi, kuid on oma suuruselt võrreldav väiksema mobiiltelefoniga. Praeguse turuhinna juures on 1kg kuldplaadi hinnaks ca 51 000 eurot – see on piltlik näide sellest, et väga suurt väärtust on kulla puhul võimalik hoiustada kompaktselt ja diskreetselt.

Kui otsustad investeerida kuldplaati, tasub meeles pidada hinnastamise rusikareeglit: mida suurem on kuldplaat, seda väiksem on ostu-müügi hinnavahe. See tähendab, et kuldplaadi grammi hind on kõige väiksem kõige suurema plaadi puhul.

Sellegipoolest tuleb arvestada, et investeeringut tehes peab silmas pidama ka portfelli ratsionaalset jaotamist ning teatud juhul on mõistlikum valida ühe suure plaadi asemel mitu väiksemat plaati, et tagada endale suurem paindlikus järelturul (see tagab võimaluse realiseerida investeeringut väiksemate osade kaupa).

Hea viis investeerimiseks

Ent miks on kuldplaadid ikkagi soodsamad, kui kuld on ikka kuld? Üks põhjus peitub kujunduses – kuldplaatidel on vähem unikaalseid omadusi ning reeglina ei lisandu aastate lõikes uusi kujunduselemente.

Erandiks on loomulikult Lunar seeria: tänavu välja antud PAMP kuldplaati ehib näiteks 2021. aasta Hiina sodiaagi märk härg. Kuldplaadi puhul võib rääkida ka üldiselt madalamatest tootmiskuludest (võrreldes müntidega), mis teeb plaadi ka lõpptarbija jaoks kokkuvõttes soodsamaks.

Reeglina erinevad kuldplaadid üksteisest seerianumbri ja kaalu poolest – kujundusele ja unikaalsusele pannakse rohkem rõhku kuldmüntide puhul.

Kuid see ei tähenda, et kuldplaadil poleks üldse mingisugust unikaalset väärtust: näiteks on Tavidis müügil Rooma õnnejumalat Fortunat kujutav kuldplaat, mida peetakse maailma kõige kaunima kujundusega kuldplaadiks ning mis sobib hästi näiteks meeldejäävaks kingituseks.

Kõike seda arvestades on kuldplaat väga praktiline ja hea viis kulda investeerimiseks, seda enam, et kõik Tavidi poolt müüdavad kuldplaadid on 999,9 prooviga ning seega ka käibemaksuvabad. Kuldplaate esineb nii vermitud kui valatud kujul ja väga erinevas suuruses, seega leiab igaüks endale sobivaima toote.

Kui kahtled, millist kuldplaati ikkagi valida, oled oodatud tasuta Tavidi personaalsele kullakonsultatsioonile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.