Tasub teada: miks eelistada investeerimiseks kuldmünti?

Kulla hinnas nähakse veel tõusuruumi.
Kulla hinnas nähakse veel tõusuruumi.Foto: Shutterstock

Kui oled viimasel ajal mõelnud investeerimise peale, ei peaks tulema üllatusena, et ka füüsilisse kulda saab edukalt ja targalt raha paigutada. Selleks on olemas eraldi investeerimistooted, mis jagunevad kuldmüntideks ja -plaatideks. Miks võiks investeerides eelistada kuldplaadile kuldmünti? Vaatame lähemalt …

Kuldmünt investeerimiseks

Alustuseks tasuks meelde tuletada, milliseid kuldmünte üldse investeerimiskullaks loetakse. Nimelt kehtib seadus, mille kohaselt loetakse investeerimiskullaks kuldmünti, mis peab olema vermitud pärast 1800. aastat, mitte varem. Ühtlasi peab mündi kullaproov olemas kas 900 või kõrgem. Sageli võib müntide puhul proovidena kohata ka 916, 917 või 999,9.

Proov ei mängi väärtuse puhul tegelikult kuigi suurt rolli: sellest tähtsam on puhta kulla kaal konkreetses investeerimistootes, mis määrab reeglina ka kuldmündi hinna.

Seega ei kuulu investeerimiseks mõeldud kuldmüntide hulka ainult lamineeritud pakendis 999,9 prooviga kuldmündid, vaid ka näiteks ajaloolised käibemündid.

Kuldmündi kaal varieerub reeglina vahemikus 1/20 untsi kuni 1 unts – siinkohal tasub meenutada, et kulla kaalu väljendamiseks kasutatakse mõõtühikuks troi untsi, mitte tavalist untsi, nagu kiputakse arvama. See tähendab, et ühe ühiku väärtuseks on ca 31,1 grammi ehk veidi rohkem kui tavalise untsi puhul (28,3 grammi).

Unikaalne kujundus

Kuldmündi kasuks räägib palju eeliseid. Üheks silmatorkavamaks erinevuseks on kindlasti kaunis ja detailideni viimistletud välimus. Nimelt võib kuldmünte ja -plaate võrreldes märgata, et kuldmüntide kujundus on unikaalsem ning varieerub oluliselt rohkem kui plaatidel.

See on ka põhjuseks, miks kuldmündid omavad mõnikord ka numismaatilist väärtust ehk võivad huvi pakkuda kollektsionääridele – seda enam, et aastate lõikes antakse pidevalt välja uue disainiga kuldmünte, mis teevad kuldmündid nendest huvitatud inimeste silmis eriti väärtuslikuks.

Olgu öeldud, et see asjaolu ilmtingimata ei pruugi, kuid võib tõsta kuldmündi väärtust puhta kulla maailmaturuhinnast kõrgemaks – mida erilisema mündiga tegemist, seda suurem on ka selle tõenäosus.

Hind sõltub

Et kuldmünt on kuldplaadist unikaalsem investeerimivõimalus, kõlab loogiliselt, et ka tema väljamüügi- ja tagasiostuhind ühe grammi kohta on kõrgem kui kuldplaadil.

Reeglina soetatakse väiksemaid kuldmünte lähedastele kingituseks, investeerimiseks aga eelistatakse suuremaid münte, mille ostmisel tuleks eelkõige lähtuda toote ostu-müügi hinnavahest ehk spread’ist.

Lihtsamalt öeldes on investeerides reeglina soovitatav osta suurema kaaluga kuldtooteid, kuna spread on nendel reeglina väiksem. See teeb suurema kaaluga kuldtooted ka potentsiaalselt kiiremini tasuvamateks investeeringuteks.

Väiksema spread’iga investeerimistoote puhul läheb hinna tõusu juures plussi jõudmiseks vähem aega kui suurema spread’iga investeerimistoote puhul.

Ühtlasi omavad investeerimismündid nominaalväärtust, mis tähendab, et mündil on alati olemas väljaandja keskpanga garantii.

Ajaloolised mündid

Et uuemate müntide puhul sõltub hind peaasjalikult kulla maailmaturu hinnast, tõuseb vanemate müntide puhul mõnikord olulisemaks faktoriks mitte kullaproov, vaid hoopis kultuuriline ja ajalooline kontekst.

Teadupärast armastavad inimesed lugusid kuulata ja neid teistele edasi jutustada. Ajaloolised mündid pakuvad selleks ideaalset võimalust, kuna üsna lihtsalt on võimalik selgeks teha, millisel ajalooperioodil mõni konkreetne kuldmünt täpsemalt esmakordselt ilmavalgust nägi, milline maailmakord tema ümber siis valitses ning kes olid need inimesed, kes münti rahana kasutasid.

Kuid ajalooline ja kultuuriline kontekst pole ainus, miks tasuks ajaloolise kuldmündi soetamise peale mõelda. Nimelt on see suurepärane viis väiksemaks investeeringuks: kuna üldjuhul on ajalooliste müntide grammi hind uuematega võrreldes rahakotisõbralikum, on see hea viis, kust oma investeerimisteekonda alustada.

Kui soovid soetatud kuldmünti ka päriselt oma käega puudutada, on see ajaloolise kuldmündi puhul ka võimalik: et münt on rännanud käest kätte aastakümnete või -sadade kaupa, võib uus omanik seda ka ise sõrmede vahel veeretada ja teistele näidata.

Ajaloolised mündid, nagu mainitud, on reeglina 900-917 prooviga, mis tähendab seda, et kõikvõimalikud füüsikalised ja keemilised mõjurid mündi seisukorda ei ohusta.

Investeerimiskuld on käibemaksuvaba

Kõikide kullast investeerimistoodete kohta kehtib üks reegel: need on nii Eestis kui Euroopa Liidus käibemaksuvabad, andes seeläbi maksueelise ja võimaluse investeerimiseks nii eraisikuna kui ettevõttena.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.