Tavidi kullablogi

Tasub teada: miks eelistada investeerimiseks ajaloolist kuldmünti?

Mis räägib ajaloolise kuldmündi kasuks?Shutterstock

Kui juba kulda investeerimiseks läheb, tasuks endale selgeks teha põhitõed ning mõelda läbi, milline on sinu jaoks kõige sobilikum investeering. Millised eelised on ajaloolisel kuldmündil teiste toodete ees – sellest kohe lähemalt räägimegi.

Kullaproov pole ajaloolise mündi puhul tähtsaim kriteerium

Pole saladus, et paljud investorid, numismaatikud ja ajaloost huvituvad inimesed eelistavad investeerimiseks eelkõige just ajaloolisi kuldmünte. Ühest küljest on see igati arusaadav: ajalooline kuldmünt esindab justkui killukest ühiskonna ja majanduse ajaloost ning iga münt räägib oma huvitava loo. Ent miks peaks tegemist olema hea investeeringuga võrreldes näiteks tänapäeval toodetavate müntidega?

Eelkõige on ajaloolise kuldmündi eeliseks see, et ajalooline kuldmünt võimaldab kulda investeerida ka väiksemaid summasid mõistliku juurdehindluse taseme juures. See teeb antud tootekategooria sobivaks ka alustavatele investoritele ja ka inimestele, kes soovivad investeerida perioodiliselt väiksemaid summasid.

Tänapäevaste müntide puhul on optimaalse juurdehindluse leidmiseks reeglina vaja osta 1-untsiseid münte, mis ei pruugi oma kõrgema hinna tõttu kõikidele investoritele sobida.

Ajalooliste kuldmüntide seast võib aga üsna hõlpsasti leida häid investeeringuid ka 200-400 euroses hinnavahemikus. Ajalooliste müntide proovideks on reeglina 900 või 917, mis tähendab, et mündis on 90-91,7% puhast kulda ning ülejäänud osa muud metalli.

See aga ei tähenda, et münt oleks 999 müntidest kuidagi kehvem – tuleb meeles pidada, et antud mündid olid vermitud täitmaks käiberaha rolli ning vastupidavuse ja kõvaduse tagamiseks lisati sulamisse ka teisi metalle peale kulla.

Heaks ajaloolise mündi näiteks on Prantsuse Napoleon III 20 franki ja Suurbritannia Victoria sovrin. Need mündid on heaks investeerimisvõimaluseks nendele, kes soovivad paigutada kulda mõnisada eurot ja hindavad mündi kultuurilist ja ajaloolist väärtust.

Mehhiko 50-peesone kuldmünt on näide suurema kaaluga ajaloolisest mündist – üks konkurentsivõimelisemaid ja hinnalisemaid münte omataoliste seas! Tegemist on justkui austusavaldusega revolutsioonilistele ideedele, mis lükkasid käima Mehhiko ülestõusu Hispaania ülemvõimu vastu.

Kuldmünt, mida saad oma käega katsuda

Kindlasti ei tohiks ajalooliste müntide puhul ära unustada ka fakti, mis paljudele kullast huvituvatele inimestele esialgu pähe ei tulegi: kui kuldmünti või -plaati ei tohiks reeglina pakendist eemaldada, siis ajaloolist kuldmünti saab oma käega puudutada.

Nagu öeldud, on ajalooliste kuldmüntide kullaproov 900–917, mis tähendab, et münt on suure kullasisalduse tõttu keemiliselt inertne ning keemilised mõjurid seda ei ohusta.

Erinevalt uutest kuldmüntidest ei ole ajaloolise mündi puhul aga oluline mündi pinna füüsikaline seisund – kuna münt on olnud aastaid käibel rahana, siis on mõned kriimud ja täkked mündi pinnal täiesti loomulikud. Seega võid ajaloolist kuldmünti näidata ja katsuda anda ka oma sõpradele ja sugulastele ning jutustada neile sellega kaasas käivat ajalugu.

Kui aga kahtled, millist ajaloolist kuldmünti investeerimiseks ikkagi valida, oled oodatud tasuta Tavidi personaalsele kullakonsultatsioonile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.