Sellele Austraalia kullatehasele kuulub hullumeelne Guinnessi rekord

Kõige tuntum rafineerimis- ja vermimistehas on kindlasti Perth Mint – seda mitte ainult Austraalia, vaid kogu maailma kontekstis.Foto: Shutterstock

Varasemalt oleme rääkinud maailma suurimatest kullakamakatest ja tublimatest kullatootjatest. Tähelepanelikum lugeja on arvatavasti märganud, et kullast rääkides ei saa üle ega ümber Austraaliast, mille maapõu on üks parimatest kohtadest kulla otsimiseks ja kaevandamiseks.

Kaevandatud kuld tuleb transportida tehasesse, et see saaks läbida peene rafineerimis- ja vermimisprotsessi, mille tulemusel valmivad juba realiseerimiseks sobilikud investeerimistooted. Kuna Austraalia on pindalalt väga suur ning kaevandamine käib seal täie hooga, leiab sealt mitu suurepärast tehast, kelle nimi investoritele hästi teada on.

Kes rajas Perth Minti?

Kõige tuntum rafineerimis- ja vermimistehas on kindlasti Perth Mint – seda mitte ainult Austraalia, vaid kogu maailma kontekstis. Tehase maailmatasemel investeerimismündid on investorite seas tuntud oma kõrge kvaliteedi poolest, mida eristab teistest ülim detailsus. Seetõttu sobib Perth Minti toodang hästi muu seas hea kunstimeelega inimestele.

Perth Minti ajalugu on vähemalt sama kirev nagu nende tootevalik. Nimelt rajas tehase 1896. aastal hoopis Royal Mint ehk Inglismaa kuninglik rahapaja. Kuna Lääne-Austraaliast leitud kullavarud vajasid töötlemist, asutati uus tehas just Perthi linna.

Uhiuus tehas hakkas tegelema nii rafineerimise kui ka vermimisega. Kaevandustest leitud kullamaak puhastati ning väärismetall vermiti sovriniteks. Just Perth Mintis on vermitud märkimisväärne hulk 1899–1931 aastatel Briti impeeriumis käibel olnud kuldsovrinitest.

1971. aastal sai vermimiskoja omanikuks Lääne-Austraalia kohalik omavalitsus. Otsus oli tingitud asjaolust, et Austraaliat tabas uus nn kullapalaviku laine, mille tõttu kasvas huvi kulla kaevandamise ja töötlemise vastu järsult.

Kulla nõudlus püsis edaspidigi kõrge ning 1990. aastal avati Perthi lennujaama kõrval uus vermimistehas. Tehas laienes veelgi 2000. aastal, kui tootmine kolis 8400-ruutmeetrisele pinnale, kus tegutsetakse tänaseni.

Perth Mint on olnud Londoni Kulla- ja Hõbedaturu (LBMA) liiga alates 1934. aastast ning vermimistehase ametlik logo on nii liidu liikmelisuse kui ka kullaproovi kinnituseks. Nimelt ehib Perth Minti logo uhke luik, kuna ka Perthi linnast voolab läbi Swani (luik – e.k) jõgi.

Hullumeelne Guinnessi rekord

Perth Minti eristab teistest omataolistest veel üks fakt: nimelt tehti 2011. aastal omamoodi ajalugu, kui tehas tutvustas rahvale maailma suurimat kuldmünti, mis kaalus ühe tonni. Et Perth Minti maailmakuulsad kuldmündid on känguru kujundusega, sai ka maailma suurim kuldmünt just sellise kujunduse. Tänaseks on maailmakuulus münt olnud eksponeeritud nii Aasias, Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides. 2012. aastal pälvis münt ka Guinnessi rekordi.

See ei ole aga Perth Minti ainuke saavutus. Tehase tootevalikust leiab ka maailmakuulsad Lunar seeria mündid, millele luuakse igal aastal täiesti uus kujundus ning mis kuuluvad seetõttu nii numismaatikute kui ka investorite huviorbiiti.

Lunar seeria uusimat münti oodatakse alati suure huviga ka Tavidis ning võime rõõmuga teatada, et 2023. aasta münt on tänaseks juba letile jõudnud. Siiski pole Lunar seeria mündid ainsad, mis igal aastal uue kujundusega uhkeldada saavad. Ka Kangaroo kuldmündid saavad igal kalendriaastal uue näo, mis on bullion seeria mündi kohta üsna harukordne.

Perth Mint on investeerimiskulla soetamisel kindel valik ning pakub ilu ka silmadele. Lähemalt saab Perth Minti müntidega tutvuda Tavidi kodulehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.