Neli lihtsat põhjust, miks hõbeda nõudlus teeb hetkel aegade suurimat võidukäiku

Hõbedat vajatakse maailmas rohkem kui kunagi varem. Aga miks see nii on?Foto: Shutterstock

Füüsilise hõbeda nõudlus on tõusnud aegade kõrgeima tasemeni – võrreldes 2020. aastaga tõusis möödunud aastal ülemaailmne nõudlus 19% võrra. Ent miks hõbedat nii palju himustatakse ning kus seda kasutatakse? Siin on neli lihtsat ja arusaadavat põhjust.

1. Tehnoloogia vajab hõbedat rohkem kui kunagi varem

Hõbe on väärismetallidest parima soojus- ja elektrijuhtivusega materjal, mida maailmast leida võib. See on ka põhjus, miks kasutatakse hõbedat nii palju erinevates tööstuslikes protsessides, sealhulgas elektriseadmetes nagu juhtmed, lülitid, pistikud ja kaitsmed.

Lisaks leiab hõbe tihedat kasutust nii auto-, klaasi- päikesepaneelide- ja elektroonikatööstuses – näiteks on hõbe asendamatu lüli jootmisprotsessi juures, kus just selle metalli omadused aitavad luua lekke- ja korrosioonikindlaid liitekohti. Ühtlasi kasutatakse hõbedat laialdaselt ka kliima- ja jahutusseadmetes.

2. Ehtetööstus ei suuda hõbedast mööda vaadata

Teadupärast on olemas inimesi, kellele meeldib kuld, aga ka neid, kes eelistavad kullale hoopis hõbeehteid. Ehkki ehtematerjalina on hõbe ja kuld üsna sarnased – mõlemad on vastupidavad, kuid pehmed ehk hästi töödeldavad materjalid, vajavad minimaalset hooldamist ning kestavad kogu elu –, räägib aga hõbeda kasuks üks oluline fakt.

Nimelt on hõbeda puhul tegemist parima peegeldamisvõimega väärismetalliga – see omadus võimaldab poleerimise järel teha hõbeehtest hämmastavalt erilise ehte, mille ilu ja sära paistavad väga kaugele. Samuti meeldib paljudele hõbedale omane külm ja kirgas toon, ja seda ei saa neile pahaks panna!

3. Investeerimine kogub hoogu

Tõenäoliselt pole sulle märkamatuks jäänud, kui suurt huvi tunnevad viimasel ajal inimesed investeerimise vastu – ja võime saladuskatte all öelda, et see huvi aina kasvab. Väga paljud investorid on seejuures aru saanud, et aktsiad ja võlakirjad pole sugugi ainus viis investeerimist viljeleda ning pöörduvad seetõttu alternatiivide, näiteks hõbeda ja kulla poole.

Muide, nõudlus investeerimishõbeda järele oli 2021. aastal 278,7 miljonit untsi ning ennustatakse, et see number kasvab käimasoleva aasta jooksul veelgi. Nagu ka kulla puhul, saab hõbedasse investeerida hõbemüntide ja hõbeplaatide abil, mis ei jää välise ilu poolest karvavõrdki investeerimiskulla toodetele alla. 

4. Hõbenõud teevad võidukäiku

Jah, sa lugesid õigesti – koguni 42,7 miljonit untsi kulus 2021. aastal hõbenõude valmistamisele. Seda on koguni 32% rohkem kui 2020. aastal, mis tähendab, et hõbedased söögiriistad ja nõud koguvad maailmas populaarsust.

Hõbedast söögiriistadel on sajanditevanune ajalugu, kuna need on väga vastupidavad ning nende sära püsib veel ka aastakümneid ja -sadu hiljem samasugune mis valmistamise järel. Selleks, et nõud oleksid vastupidavad ning tugevamad, segatakse nõude sulamisse reeglina ka vaske.

Just nii kindlustatakse muu hulgas see, et hõbenõusid saaks edukalt pärandada järgmistele põlvedele ka tulevikus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.