Tavidi kullablogi

Millise riigi kodustes majapidamistes leidub kõige rohkem kulda?

Kulda koheldakse selle riigi kodumajapidamistes suure austusega.Shutterstock

Kulda võib leida erinevatest maailmanurkadest ja erineval kujul, olgu tegemist sõrmuse, mündi, plaadi või hoopis mõne elektroonikaseadme detailiga. Ent kui rääkida kogustest, tõuseb üks riik teistega võrreldes selgelt rohkem esile. Millisest riigist käib jutt?

Pole kulda, pole ka pulma

Ütleme esialgu vihjeks, et kuld mängib selle rahva kultuuris erakordselt tähtsat rolli: seda kingitakse pulmadeks, kantakse pidudel, festivalidel ja rituaalidel, kujutatakse kunstiteostel ning peetakse rikkuse ja staatuse sümboliks. Ent millisest riigist käib jutt? Selleks on loomulikult India.

Kuld on India rahva igapäevaeluga tihedalt läbipõimunud. Kulla tähtsust ja olulisust õpetatakse lastele juba maast madalast: selleta ei möödu ükski sünnipäev, pulm ega mõni muu tähtis sündmus. Nimelt soetatakse pool India kullaturul müüdavast kullast just pulmapidude jaoks, mis kestavad mitu päeva ning on märgilise tähtsusega iga India perekonna jaoks. “Pole kulda, pole ka pulma,” armastavad indialased öelda.

Pulmapeod on Indias omaette tööstusharu ning aastane käive ulatub 40 miljardi euroni. Keskmiselt toimub Indias aasta jooksul umbes 10 miljonit pulmapidu. Et ühestki India pulmast ei puudu kuld, on ka mõistetav, miks kulutab indialane kogu elu jooksul teenitud rahast umbes viiendiku just pulmapeole.

Ent milleks ühes pulmas kogu see kuld? Ennekõike on tegemist võimu ja staatuse sümboliga: pruudi vanemad võivad kulutada röögatuid summasid sellele, et nende tütar oleks pulmas ehitud võimalikult uhkete ehetega. Nii kindlustab kullast kaasavaraga pruut endale peigmehe majas lugupidamise ja austuse. Mida rohkem kulda pulmapeol, seda suuremat õnne värskete abikaasade tulevikus leidub.

Peaaegu puhtaim kuld

Et Indias elab ligi 1,4 miljardit inimest, on ehk mõneti arusaadav, miks on sealsetes kodumajapidamistes leiduva kulla kogus nii suur: nimelt arvatakse, et India majapidamistest võib leida üle 25 000 tonni ulatuses kulda ning pole põhjust kahelda: see kogus on ainult suurenemas.

Kuldehted on Indias väga hinnalised – viimast väljendab ka nende kopsakas hind. Ühest küljest teeb ehte väärtuslikuks tema disain, kuid eksisteerib veel teine ja veel olulisem põhjus: India kuldehteid valmistatakse puhtamast kullast kui Euroopas või mujal maailmas. Nimelt kasutatakse ehetes sageli 22-karaadist kulda, mis on, nagu teame, välistegurite suhtes tundlikum. Ent kuna kuld on indialaste jaoks püha, pole sel mingit tähtsust: puhas kuld annab ehtele tema väärtuse.

Turvaline kodusadam

Üks põhjus, miks indialaste kodudes nii palju kulda leidub, peitub ka kohalike mõttelaadis: kulla ostmisest ei mõelda kui raha tuulde lennutamisest. Hoopis vastupidi: raha eest kulla soetamist võetakse kui investeeringut, sest kullal on hindamatu väärtus, mis ajaga ainult tõuseb.

Kui paljude jaoks pole vahet, kas raske tööga teenitud summa eksisteerib sul paberrahana rahakoti vahel või ehtena kaelas, siis indialased eelistavad päris kindlasti just viimast varianti – milleks teha tööd ja näha vaeva, kui seda kellelegi näidata ei saa?

Ent kas see tähendab, et kui perekond laostub või juhtub mõni õnnetus, kaubeldakse kullaga nagu iga teise valuutaga? See pole kuigi tõenäoline: indialaste jaoks on kuld tõenäoliselt viimane asi, mis kriisihetkel maha müüakse – seda lihtsalt ei armastata ega taheta müüa. See on suuresti ka üks põhjustest, miks kulda kodumajapidamistes nii palju leidub.

Seega esindab kuld justkui turvalist sadamat, mille poole viimases hädas pöörduda, ja on kohaliku kultuuriga niivõrd läbipõimunud, et seda pole võimalik traditsioonide küljest lahti kangutada. Indialased suhtuvad kulda lugupidamise ning austusega ega hooli kuigi palju sellest, milline on kulla maailmaturuhind. Sellest palju tähtsam on väärtus, mida kuld nende jaoks esindab.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.