Tavidi kullablogi

Miks on kullal jõuludel eriline tähendus?

Kuld sümboliseerib jõuludel nii mõndagi huvitavat, millest sul seni aimu ei olnud.Shutterstock

Kullal on inimkonna ajaloos olnud väga oluline roll, selles pole kahtlust. Ent meist paljude jaoks seostub kuld sageli ka jõulupühadega. Miks see ikkagi nii on ning mida kuld siis täpsemalt sümboliseerib?

Kulda toodi Jeesusele kingituseks

Kristlik maailm pühitseb jõuludega mõistagi Jumala poja ehk Jeesus Kristuse sündimist, kes nägi ilmavalgust just jõuluööl, mis on kristlaste jaoks pühade olulisim sündmus. Ent mis puutub siia kuld?

Nimelt märkasid kolm idamaa tarka Jeesuse sünniööl taevas tõusmas uut tähte, mis oli neile märgiks, et sündinud on uus kuningas. Seda tähte kujutatakse sageli just kuldsena ning see on ka kaudne ja oluline põhjus, miks just kuldne täht sageli jõuluajal nii koduaknaid kui ka näiteks kuuske ehib: kuldne täht näitab inimestele pimedal ajal valgust ning annab külma korral sooja.

Ent veelgi suurem roll oli kullal mängida Jeesusele viidud kingituste osas. Nimelt tõid kolm tarka Jeesusele väga kalleid kingitusi: viirukit, mürri ja kulda. Just need kolm kingitust olid tolle aja mõistes kõige väärtuslikumad ja hinnalisemad.

Kallite kingitustega näidati üles austust vastsündinu vastu, keda kolm tarka pidasid uueks juutide kuningaks. Et kuld oli inimeste poolt kõrgelt hinnatud juba siis, aastatuhandeid tagasi, pole tarvis kahelda, et tarkade toodud kingitus oli kuningale igati vääriline.

Kuld sümboliseerib ka jõukust

Ent kullal ei ole oluline tähendus vaid kristlaste jaoks. Seda peetakse ka soojuse, tule ja päikese sümboliks ehk millekski, millest pimedatel ja külmadel talvedel kõige rohkem puudust on. 

Samuti seostatakse kulda tihti rikkuse, edu ja jõukusega ning seetõttu armastatakse just kulda sageli lähedastele jõuludeks kinkida, olgu selleks kullast ehted, hinnaline kuldmünt või -plaat. Ent kuld on väga sageli ka armastuse ja truuduse märgiks, seda enam, et kuld ei hävine ja ehib sageli abielupaaride sõrme.

Mõistagi ei saa kulla puhul üle ega ümber lihtsast asjaolust: kuld paneb toa särama ning muudab üldmulje soojaks ja õdusaks. Seetõttu on see üks armastatumaid värve näiteks jõulukaunistuste puhul. Miks muidu on käibel väljend “kulda ja karda” – eks ikka selleks, et väljendada mõne sündmuse pidulikkust ja suurejoonelisust.

Seega on kullal igati oluline tähendus väga paljude inimeste jaoks, kuna tähendab igaühe jaoks midagi erinevat ja väga olulist. Sestap ei saa kullast pühadel kuidagi mööda vaadata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.